Párek v rohlíku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Párek v rohlíku
Párek v rohlíku
Párek v rohlíku
Základní informace
Místo původuČesko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Párek v rohlíku je typicky česká varianta hot dogu, pokrmu rychlého občerstvení. Skládá se z ohřátého (někdy grilovaného) párku, případně jiné podobné uzeniny, který je vložen do rohlíku či bagety.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od jiných variant hot dogu se pečivo nenařezává, ale odstraňuje se z něj jedna špička a do jeho zbytku se vyráží protáhlá prohlubenina (ve stravovacích zařízeních rozpékacím trnem, v domácích podmínkách např. vařečkou). Obvykle je dochucen hořčicí nebo kečupem. Prodává se zejména ve stáncích podobně jako ostatní druhy rychlého občerstvení.

Prodej pikadorů v Českých Budějovicích

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Česku se párek v rohlíku začal prodávat údajně až od roku 1972, kdy českobudějovický řezník Václav Masopust viděl tento rychlý pokrm na své letní dovolené ve španělském Madridu. Po návratu jej jako zlepšovací návrh zavedl ve své provozovně v Krajinské ulici v Českých Budějovicích a označil jej jako pikador podle zápasníků s býky, kteří jsou vybaveni kopím (píkou).[1][2]Pod tímto názvem jsou v jižních Čechách párky v rohlíku známy dosud.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Párok v rožku na slovenské Wikipedii.

  1. KŘÍŽKOVÁ, Johana. Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2018-08-18 [cit. 2018-08-19]. Dostupné online. 
  2. Socialistický párek v rohlíku alias pikador obdivovali i „dederoni“. iDNES.cz [online]. 2020-08-23 [cit. 2020-08-23]. Dostupné online. 
  3. VOLFOVÁ, Eliška. Nabodnout na kopí jak dobytek. Semtam. Prosinec 2013, čís. 26, s. 25. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]