Hemionitis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHemionitis
alternativní popis obrázku chybí
Hemionitis palmata
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení kapraďorosty (Pteridophyta)
Třída kapradiny (Pteridopsida)
Řád osladičotvaré (Polypodiales)
Čeleď křídelnicovité (Pteridaceae)
Rod hemionitis (Hemionitis)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hemionitis[1] (Hemionitis) je rod kapradin z čeledi křídelnicovité. Jsou to nevelké kapradiny s dlanitými listy a dlouhými řapíky. Rod zahrnuje 8 druhů. Je rozšířen v tropické Americe a Asii. Některé druhy jsou pěstovány ve sklenících botanických zahrad.

Asijský druh Hemionitis arifolia

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu hemionitis jsou pozemní nebo litofytní kapradiny. Oddenky jsou plazivé až přímé, pokryté úzkými až širokými, celokrajnými plevinami. Listy jsou stejnotvaré, případně sterilní listy v přízemní růžici a fertilní vzpřímené a dlouze řapíkaté. Čepel je jednoduchá, celistvá nebo mělce až hluboce dlanitě členěná, lysá nebo chlupatá, většinou kratší než řapík. Žilnatina je tvořena volnými, vidličnatě větvenými nebo spojujícími se žilkami. Výtrusné kupky jsou slité do čárkovitých linií sahajících od blízkosti středního žebra téměř po listový okraj. Výtrusnice jsou krátce stopkaté. Ostěry chybějí. Spory jsou zaobleně čtyřhranné, triletní, na povrchu hrubé.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod hemionitis zahrnuje 8 druhů. Většina druhů je rozšířena v tropické Americe, jeden druh (Hemionitis arifolia) roste v tropické Asii od Indie a Srí Lanky po Filipíny.[2][3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Hemionitis je v současné taxonomii řazen v rámci čeledi Pteridaceae do počeledi Cheilanthoideae.[4] Mezi blízce příbuzné rody náleží Cheilanthes, Doryopteris a Adiantopsis.[5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy hemionitis, např. Hemionitis palmata, jsou pěstovány ve sklenících botanických zahrad. Pro pěstování v pokojových podmínkách se nehodí, neboť vyžadují vlhký vzduch.[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  2. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. II). Missouri: Timber Press, 1995. ISBN 0-88192-326-5. (anglicky) 
  3. a b STOLZE, Robert G. Ferns and fern allies of Guatemala. Vol. 2. Fieldiana. Dec. 1981, čís. 6 (New series). 
  4. CHRISTENHUSZ, Maarten J. M.; CHASE, Mark W. Trends and concepts in fern classification. Annals of Botany. Feb. 2014, čís. 113. Dostupné online. 
  5. SCHUETTPELZ, Eric et al. A molecular phylogeny of the fern family Pteridaceae: Assessing overall relationships and the affinities of previously unsampled genera. Molecular Phylogenetics and Evolution. May 2007, čís. 44, s. 1172–1185. Dostupné online. 
  6. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. (česky) 
  7. STUDNIČKA, Miloslav. Kapradiny. Atlas domácích a cizokrajných druhů. Praha: Academia, 2009. ISBN 978-80-200-1716-1. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]