Hawker Aircraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hawker Aircraft
Základní údaje
Právní forma Public limited company
Datum založení 1920
Datum zániku 1963
Nástupce Hawker Siddeley
Adresa sídla Kingston, Spojené království
Charakteristika firmy
Oblast činnosti letectví a letecký průmysl
Dceřiná společnost Gloster Aircraft Company
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hawker Aircraft Limited byl britský letecký výrobce, ve kterém vznikly některé z nejslavnějších výrobků v historii britského letectví.

Hawker měl své kořeny v období po konci první světové války, které vedlo k bankrotu společnosti Sopwith Aviation Company. Testovací pilot firmy Sopwith Harry Hawker a další tři, včetně Thomase Sopwitha, koupili majetek společnosti Sopwith, čímž v roce 1920 vznikla H.G. Hawker Engineering.

V roce 1933 byla společnost přejmenována na Hawker Aircraft Limited. V roce 1934 využila velké finanční krizi a získala společnost Gloster. V příštím roce se sloučila s automobilkou a výrobcem motorů Armstrong Siddeley a její dceřinou společností Armstrong Whitworth Aircraft. Tak vznikla firma Hawker Siddeley Aircraft. Skupina obsahovala také firmu Avro.

Společnost Hawker Aircraft pokračovala ve výrobě letadel pod vlastním jménem jako součást firmy Hawker Siddeley, od roku 1955 divize skupiny Hawker Siddeley Group. Značka "Hawker" byla vypuštěna společně s dalšími sesterskými společnostmi v roce 1963. Hawker P.1127 byl posledním letadlem označeným jako "Hawker".

Letouny[editovat | editovat zdroj]

Hawker Fury
Hawker Hurricane
Hawker Siddeley P.1127

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]