Hanavský pavilon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hanavský pavilon
Hanavský pavilon
Hanavský pavilon
Základní informace
Sloh neobaroko
Architekti Otto Haiser a J. Hercík
Výstavba 1891
Přestavba 1967, 1987
Stavebník Komárovské železárny (kníže Vilém Hanavský)
Další majitelé Habsbursko-lotrinská dynastie
Současný majitel hlavní město Praha
Poloha
Adresa Letenské sady č.p.173
Praha 7, Holešovice
170 00  Praha 7, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 40574/1-1545 (PkMISSezObr) (součást památky Park - Letenské sady, z toho jen: sousoší Diany, socha dívky, viniční sklepy, restaurace Praha, Hanavský pavilon, hudební besídka, Letenský zámeček)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanavský pavilon je výrazná litinová novobarokní budova v Letenských sadech v Praze-Holešovicích, v sousedství Kramářovy vily. Stavba tvoří výraznou dominantu zejména při pohledu zespoda od řeky Vltavy, tedy i od ní naskýtají velmi zajímavé výhledy na Prahu. V současné době slouží jakožto vyhlídkové restaurační zařízení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba byla původně vytvořena jako reprezentační pavilon Komárovských železáren (z Komárova u Hořovic) pro pražskou Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891. Tehdejším majitelem železáren byl Jeho Jasnost kníže Vilém z Hanavy, podle něhož byla stavba pojmenována. Pavilón byl navržen architekty Ottou Haiserem a J. Hercíkem, jako umělecký poradce také spolupracoval výtvarník Zdeněk Emanuel Fiala.

Jedná se o velmi zajímavou krásně umělecky zdobenou technickou památku, je to historicky první pražská stavba postavená z litého železa, betonu i skla. Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán a knížetem Hanavským darován městu Praze, poté byl převezen na své dnešní místo a znovu postaven.

V letech 1967 a 1987 pavilon prodělal dvě velmi náročné rekonstrukce spojené s restaurováním jednotlivých částí stavby včetně kompletní výměny nejpoškozenějších částí a nového osazení jednotlivých litinových prvků její konstrukce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]