Halézie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxHalézie
alternativní popis obrázku chybí
halézie druhu Halesia monticola
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď sturačovité (Styracaceae)
Rod halézie (Halesia)
J.Ellis ex L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halézie (Halesia) (pojmenovaná podle anglického přírodovědce Stephena Halese, autora vynikajícího díla Vegetable staticks[1]), také známá jako (Silverbell) je malý rod opadavých velkých keřů nebo malých stromů v čeledi Styracaceae.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně roste na východě Asie (jihovýchodě Číny) a východě Severní Ameriky (jižní Ontario, Kanada jižní Florida a východní Texas, USA).Do Evropy byla halézie dovezena roku 1756, do Čech roku 1844, a to do pražské Královské obory.[1]

Halesia tetraptera, habitus

Popis[editovat | editovat zdroj]

Řídce stavěné keře , nebo stromy rostou do výšky 5–20 m (vzácně 39 m) a má střídavé jednoduše oválné listy 5–16 cm dlouhé a 3–8 cm široké. Květy jsou převislé, bílé, nebo narůžovělé, každý 1–3 cm dlouhý, 2-5 ve svazečku. Plody jsou kulaté suché peckovice 2–4 cm dlouhé, s dvěma nebo čtyřmi úzkými podélnými žebry nebo křídly.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

H. diptera je nejvíce odlišná, snadno ji lze odlišit od ostatních druhů podle jejích dvoukřídlých plodů, ostatní druhy mají čtyřkřídlé plody.

H. monticolaje nejvýše dorůstající , až 39 m vysoký strom je známý z Great Smoky Mountains National Park v Severní Karolína.

Pěstování a použití[editovat | editovat zdroj]

Halézie je populární ozdobný keř, nebo strom ve velkých zahradách a parcích, pěstují se její převislé formy, kvetoucí brzy na jaře. V našich podmínkách lze pěstovat Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola.[L 1]

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami, pH neutrální až kyselé.[2]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, semeny na podzim do volné půdy, v zimě do hrnků v nevytápěné místnosti, očkováním, [3] hřížením, řízkováním, nebo kopčením.[L 1]

halézie druhu Halesia carolina, květy a plody

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Halesia na anglické Wikipedii.

  1. a b na www.dreviny-okrasne.cz (česky)
  2. (anglicky) Bluebell nursery Search: Halesia: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. (anglicky) PlantFiles: Detailed information on Carolina Silverbell Halesia carolina: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]