Halézie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Halézie

alternativní popis obrázku chybí
halézie druhu Halesia monticola
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: sturačovité (Styracaceae)
Rod: halézie (Halesia)
J.Ellis ex L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halézie (Halesia) (pojmenovaná podle anglického přírodovědce Stephena Halese, autora vynikajícího díla Vegetable staticks[1]), také známá jako (Silverbell) je malý rod opadavých velkých keřů nebo malých stromů v čeledi Styracaceae.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně roste na východě Asie (jihovýchodě Číny) a východě Severní Ameriky (jižní Ontario, Kanada jižní Florida a východní Texas, USA).Do Evropy byla halézie dovezena roku 1756, do Čech roku 1844, a to do pražské Královské obory.[1]

Halesia tetraptera, habitus

Popis[editovat | editovat zdroj]

Řídce stavěné keře , nebo stromy rostou do výšky 5–20 m (vzácně 39 m) a má střídavé jednoduše oválné listy 5–16 cm dlouhé a 3–8 cm široké. Květy jsou převislé, bílé, nebo narůžovělé, každý 1–3 cm dlouhý, 2-5 ve svazečku. Plody jsou kulaté suché peckovice 2–4 cm dlouhé, s dvěma nebo čtyřmi úzkými podélnými žebry nebo křídly.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

H. diptera je nejvíce odlišná, snadno ji lze odlišit od ostatních druhů podle jejích dvoukřídlých plodů, ostatní druhy mají čtyřkřídlé plody.

H. monticolaje nejvýše dorůstající , až 39 m vysoký strom je známý z Great Smoky Mountains National Park v Severní Karolína.

Pěstování a použití[editovat | editovat zdroj]

Halézie je populární ozdobný keř, nebo strom ve velkých zahradách a parcích, pěstují se její převislé formy, kvetoucí brzy na jaře. V našich podmínkách lze pěstovat Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola.[L 1]

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami, pH neutrální až kyselé.[2]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, semeny na podzim do volné půdy, v zimě do hrnků v nevytápěné místnosti, očkováním, [3] hřížením, řízkováním, nebo kopčením.[L 1]

halézie druhu Halesia carolina, květy a plody

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Halesia na anglické Wikipedii.

  1. a b na www.dreviny-okrasne.cz (česky)
  2. (anglicky) Bluebell nursery Search: Halesia: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. (anglicky) PlantFiles: Detailed information on Carolina Silverbell Halesia carolina: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.] : nakladatelství SZN, 1978. 000128363.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]