Halézie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHalézie
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí halézie stromovitá
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďsturačovité (Styracaceae)
Rodhalézie (Halesia)
J.Ellis ex L., 1759
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halézie (Halesia) (pojmenovaná podle anglického přírodovědce Stephena Halese, autora vynikajícího díla Vegetable staticks[1]) je malý rod opadavých velkých keřů nebo malých stromů, řazených do čeledi sturačovité.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně roste na východě Asie (jihovýchodě Číny) a východě Severní Ameriky (jižní Ontario, Kanada jižní Florida a východní Texas, USA).Do Evropy byla halézie dovezena roku 1756, do Čech roku 1844, a to do pražské Královské obory.[1]

Habitus halézie stromovité

Popis[editovat | editovat zdroj]

Řídce stavěné keře , nebo stromy rostou do výšky 5–20 m (vzácně 39 m) a má střídavé jednoduše oválné listy 5–16 cm dlouhé a 3–8 cm široké. Květy jsou převislé, bílé, nebo narůžovělé, každý 1–3 cm dlouhý, 2-5 ve svazečku. Plody jsou kulaté suché peckovice 2–4 cm dlouhé, s dvěma nebo čtyřmi úzkými podélnými žebry nebo křídly.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Halézie dvoukřídlá je nejvíce odlišná, snadno ji lze odlišit od ostatních druhů podle jejích dvoukřídlých plodů, ostatní druhy mají čtyřkřídlé plody. Nejvyšším druhem je halézie stromovitá. Z Národního parku Great Smoky Mountains v Severní Karolíně je znám exemplář 39 metrů vysoký.

Pěstování a použití[editovat | editovat zdroj]

Halézie je populární ozdobný keř, nebo strom ve velkých zahradách a parcích, pěstují se její převislé formy, kvetoucí brzy na jaře. V našich podmínkách lze pěstovat Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola.[L 1]

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste Halesia carolina, Halesia diptera, Halesia monticola na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami, pH neutrální až kyselé.[3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, semeno na podzim do volné půdy, v zimě do hrnků v nevytápěné místnosti, očkováním, [4] hřížením, řízkováním, nebo kopčením.[L 1]

Halézie karolínská s květy a plody

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Halesia na anglické Wikipedii.

  1. a b na www.dreviny-okrasne.cz (česky)
  2. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 
  3. (anglicky) Bluebell nursery Search: Halesia: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-24. (anglicky) 
  4. (anglicky) PlantFiles: Detailed information on Carolina Silverbell Halesia carolina: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]