Přeskočit na obsah

Grafický beton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zemský archiv v Hämeenlinně, Finsko

Grafický beton (anglicky graphic concrete, je alternativou pohledového betonu, využívající kromě barvy i vzor. Autorem patentované technologie výroby grafického betonu s využitím speciálního filmu je finský interiérový architekt Samuli Naamanka. Tato technologie výroby byla vyvinuta pouze pro prefabrikovaný beton a poskytuje široké možnosti využití při výrobě fasádních panelů, desek, protihlukových stěn ap.

Technologie výroby

[editovat | editovat zdroj]

Na povrch filmu (membrány), který přijde do kontaktu s betonem se otiskne požadovaný vzor běžnou bodovou (rastrovou) metodou a místo tiskařské barvy se použije na plochy určené vzorem zpožďovač tuhnutí betonu (retardér). Po stanovené době tuhnutí (cca 24 hodin) a odstranění filmu, se vymyje cementová malta z povrchové vrstvy kameniva na plochách, kde byl aplikován zpožďovač tuhnutí.

Výsledný vzor je vytvořen kontrastem ploch zhydratovaného betonu se světlým, hladkým povrchem a ploch s nezhydratovaným cementem, na kterých po vymytí vystupuje kamenivo. Kombinací bílého nebo barevného cementu s odlišnou barvou kameniva se docílí výrazných barevných akcentů povrchu.[1] Jako předlohu pro grafický vzor je možno použít jakýkoli motiv, který lze přenést rastrovou metodou na povrch membrány, např. obraz, text, fotografii, ručně malovaný vzor aj. Pro účely grafického betonu je nejvhodnější použít normální nebo samozhutnitelný beton.

Příklady realizace

[editovat | editovat zdroj]
Nákupní a společenské centrum Breda & Weinstein v Opavě

v České republice

[editovat | editovat zdroj]

v dalších evropských zemích

[editovat | editovat zdroj]
  1. HANZOVÁ, Jana. Pohledový beton - technologie grafického beton. Stavební komunita.cz [online]. 2014-03-23 [cit. 2014-11-06]. Dostupné online. 
  2. Stavba roku 2013. Vyhrála multifunkční aula Gong od Josefa Pleskota

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • MARGOLDOVÁ, Jana. Barevné betony. Beton. Prosinec 2012, roč. 12, čís. samostatná příloha Betonové konstrukce 21. století, s. 93. (čeština/angličtina) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]