Hlinitanový beton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hlinitanový beton (též bauxitový cement) je druh pojiva, který se používal převážně od 30. do 50. let 20. století. První hlinitanový cement byl vyroben ve Francii 1865 o 23 let později byl patentován ve Velké Britanii. První komerční výrobce byl Lafarge, který začal s výrobou v roce 1908. První bauxitový cement se na území České republiky začal vyrábět od roku 1930, ale jeho většímu rozšíření bránila vyšší cena.

Tento materiál se vyznačuje hnědou až oranžovou barvou a byl využíván pro vysokou počáteční pevnost, která umožňuje rychlejší odstranění bednění a tak urychluje stavbu. Další výhodou byla možnost betonáže za nižších teplot a vyšší odolnost betonu proti siřičitanům.

Později se zjistilo, že beton ztrácí pevnost a narušuje železné výztuže. Dnes je zakázáno používat tento druh betonu na nosné konstrukce. Životnost hlinitanového betonu negativně ovlivňují vysoké teploty a nedostatek vlhkosti. Nečekaný rozpad konstrukcí budov z hlinitanového betonu si vyžádal v minulosti životy lidí, jako například při havárii v národním podniku MESIT v Uherském Hradišti roce 1984. Z tohoto důvodu musely být zbořeny i další stavby s narušenou statikou, kde bylo použito toto pojivo, například obchodní a nájemní dům JEPA v Brně nebo Palác Baťa v Mariánských Lázních.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]