Giovanni Giacomo Tencalla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giovanni Giacomo Tencalla
Narození 1593
Bissone
Úmrtí 1653 (ve věku 59–60 let)
Bissone
Děti Giovanni Pietro Tencalla
Carpoforo Tencalla
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Bučovice
Manýristická kašna na nádvoří zámku v Bučovicích

Giovanni Giacomo Tencalla byl italsko-švýcarský architekt původem z Bissone, Švýcarsko. Jeho životní data jsou neznámá. Je otcem malíře Carpofora Tencally. Vztah k dalšímu v českých zemích působícímu Tencallovi, Giovannimu Pietrovi, není jasný.

Život[editovat | editovat zdroj]

Giovanni Giacomo Tencalla je doložen roku 1629 v Polsku jako stavitel. Roku 1630 vstoupil do služeb knížete Maxmiliána z Lichtenštejnu (1578-1643) a vyprojektoval pro něho řadu staveb (např. zámek v dolnorakouském Rabensburgu, farní kostel ve Valticích, přestavba zámku v Lednici, přestavba zámku v Bučovicích aj.). Poté, co se v roce 1638 ve Valticích zřítila kopule kostela, byl však z lichtenštejnských služeb bez milosti propuštěn. Získal však zakázky jinde - od příslušníků jiného mocného moravského šlechtického rodu, Ditrichštejnů (kaple sv. Anny v Mikulově, Ditrichštejnský palác v Brně).

Stavby a projekty[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rūstis Kamuntavičius et alii: Artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto in Lituania, in Gli artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto nel Granducato di Lituania (dal XVI al XVIII sec.), Hrsg Giorgio Mollisi, «Arte&Storia», Edizioni Ticino Management, anno 13, numero 59, agosto-ottobre 2013, Lugano 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]