Georg Ratzinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monsignore
Georg Ratzinger
Apoštolský protonotář
Emeritní sbormistr Regensburger Domspatzen
Georg Ratzinger (2019)
Georg Ratzinger (2019)
Církevřímskokatolická
Jmenování23. října 1993
ZnakZnak
Svěcení
Jáhenské svěcení1950
Kněžské svěcení29. června 1951
světitel Michael von Faulhaber
Osobní údaje
ZeměNěmeckoNěmecko Německo
Datum narození15. ledna 1924
Místo narozeníPleiskirchen, NěmeckoNěmecko Německo
Datum úmrtí1. července 2020 (ve věku 96 let)
Místo úmrtíŘezno, Německo
Národnostněmecká
RodičeMarie Ratzingerová
Blízká osobabratr Benedikt XVI.
Podpis
Řády a oceněnídole v textu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mons. Georg Ratzinger (15. ledna 1924, Pleiskirchen1. července 2020, Řezno) byl německý katolický kněz, hudebník a starší bratr papeže Benedikta XVI..

Mládí a vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. ledna 1924 v Pleiskirchen, policejnímu důstojníkovi a Marii Ratzingerové rozené Peintnerové. Má mladšího bratra Josepha a sestru Marii. V jeho mládí se ukázal jeho hudební talent, hrál na varhany už v jedenácti letech. V roce 1935 vstoupil do semináře minor v Traunsteinu, kde měl profesionální hudební výuku. V roce 1941 se poprvé setkal s pěveckým sborem Regensburger Domspatzen, který později řídil, a provádí ho v Salcburku u příležitosti 150 výročí od smrti Wolfganga Amadea Mozarta.

V létě 1942 byl Georg povolán do Reichsarbeitsdienstu (civilní, později polovojenská pracovní organizace) a stejný rok na podzim do Wehrmachtu. Roku 1944 byl v bitvě v Itálii raněn. Na konci 2. světové války, byl válečným zajatcem americké armády v blízkosti Neapole ale byl propuštěn a v červenci 1945 se vrátil domů.

Vzdělání a svěcení[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1946 spolu se svým bratrem Josephem (později Benedikt XVI.) vstoupili do semináře arcidiecéze mnichovsko-freisinské. Zároveň pokračoval ve svém hudebním studiu. Dne 29. června 1951 byl se svým bratrem vysvěcen na kněze kardinálem Michaelem von Faulhaber. Poté Georg studoval církevní hudbu v Mnichově, zatím co sloužil v různých kněžských funkcích pro arcidiecézi.

Ředitelství v Domspatzen[editovat | editovat zdroj]

V roce 1957 dokončil svá studia a stal se vedoucím pěveckého sboru v domovské farnosti v Traunsteinu. V únoru 1964 se stal hudebním ředitelem Domkapellmeisteru, v katedrále Svatého Petra v Řezně, čímž se stal sbormistrem katedrálního chóru Regensburger Domspatzen. Jako ředitel tohoto chlapeckého a mužského sboru Ratzinger dohlížel na nahrávání mnoha písní např. Johanna Sebastiana Bacha: Vánoční oratorium, Moteta, Heinricha Schütze: Žalmy Davidovi. Pořádal koncertní turné v Skandinávii, U.S.A., Kanadě, Tchaj-wanu, Japonsku, Irsku, Polsku, Maďarsku a ve Vatikáně. Turné v Německu bylo každý rok. Účastnili se také a liturgických činností. V roce 1976 slavil sbor 1000 let.

V roce 1977 provedl sbor Domspatzen na svěcení svého bratra na arcibiskupa Mnichovsko-freisinského. Také zpívaly na počest královny Alžběty II. na její státní návštěvě roku 1978 a při návštěvě Jana Pavla II. v Mnichově roku 1980.

V roce 2010 byl připraven svědčit proti tvrzení že ve sboru Regensburger Domspatzen došlo k zneužívání. Německý týdeník Der Spiegel oznámil, že se terapeuti v regionu starají o oběti zneužívání ve sboru.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1994 odešel ze své funkce ředitele a od 25. ledna 2009 byl kanovníkem v Řezně. V roce 2005 při návštěvě svého bratra v Římě, měl příznaky srdečního selhání a arytmie, na krátkou dobu odešel do Univerzitní polikliniky Agostina Gemelliho.

Dne 29. června 2011 oslavil 60 let kněžství a poskytl rozhovor na toto téma. Řekl že " Při svěcení můj bratr byl druhý nejmladší, ačkoli tam byli někteří, kteří byli starší." Dne 15. ledna 2014 oslavil své devadesáté narozeniny se svým bratrem ve Vatikánu. Narozeniny organizoval Michael Hesemann a mezi hosty byli také americká reportérka Lauren Green, která hrála na piano, houslista Baptiste Pawlik, anglicko-argentinská spisovatelka Molly Maria Hamilton Baillie, Georg Gänswein a Gerhard Ludwig Müller.

Vyznamenání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georg Ratzinger na anglické Wikipedii.

  1. Bayerischer Verdienstorden: Startseite. www.bayerischer-verdienstorden.de [online]. [cit. 2019-10-03]. Dostupné online. 
  2. 10542/AB XXIV. GP - Anfragebeantwortung, S. 1631 Dostupné online
  3. Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-09-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]