Gay a lesbická liga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gay a lesibcká liga
Zkratka GLL
Předchůdce G-Liga
Vznik 4. dubna 2004
Typ nestátní nezisková organizace
Právní forma spolek
Sídlo Hnězdenská 767/2c, Praha, 181 00, Česko
Působnost Česká republika
Oficiální web www.glpartnerstvi.cz/gll/
IČO 26660792 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gay a lesbická liga (zkr. GLL) byla asociace organizací, internetových projektů a jednotlivců, která od roku 2004 hájila zájmy sexuálních menšin, zejména leseb a gayů, a usilovala o jejich zrovnoprávnění.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Gay a lesbická liga vznikla na ustavujícím sněmu dne 4. 4. 2004. Již dříve existovala jako neformální komunikační a informační platforma, která vznikla v létě 2003 spojením gay aktivistů z G-Ligy[p 1] a lesbických aktivistek z L platformy a internetového projektu Lesba.cz. Impulzem byl vznik vládního návrhu zákona o registrovaném partnerství a artikulovaná potřeba vytvořit jednotný subjekt, který by se stal partnerem vlády a parlamentu v této záležitosti a zároveň zastupoval zájmy nejen gay, ale též lesbické minority.[p 2] U vzniku Gay a lesbické ligy stály organizace a projekty: Gay.komunita.cz, Code 004, Stud Brno, L-platforma, G-Liga, Lesba.cz, Divadlo Bez zábran, Kluci.cz, Interaktiv, One4one, Rozdílné rytmy.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Stanovy Gay a lesbické ligy deklarovaly dva základní cíle spolku:

  1. podpora a prosazování legislativních úprav partnerského soužití osob stejného pohlaví,
  2. podpora a prosazování odstranění všech forem diskriminace na základě citové a sexuální orientace.

V prvních letech své existence se GLL orientovala zejména na první cíl.

Prvním krokem byl otevřený dopis premiéru Špidlovi ve věci vládního návrhu zákona o registrovaném partnerství. Jím navázala na výzvu G-Ligy „Žijeme tu společně“ z roku 2002, která nabádala politiky k přijetí zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví. Počátkem roku 2004 liga uspořádala akci „Srdce pro partnerství“ - předání keramických srdcí členům vlády před jednáním o zákoně.

Po rozhodnutí vlády nepředložit zákon do parlamentu došlo k jednání se skupinou poslankyň a poslanců, která si předsevzala připravit poslanecký návrh zákona. GLL pro ni upravila vládní návrh s přihlédnutím k předchozímu neoficiálnímu návrhu, který připravila v roce 2002 G-Liga. V létě 2004 následovala petiční akce pro zákon o registrovaném partnerství se 4000 sebranými podpisy a doprovodný informační materiál k navrženému zákonu s předmluvou zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba, určený legislativcům.

V roce 2005 byl parlamentem poslanecký návrh zákona o registrovaném partnerství zamítnut. Záhy se GLL sešla s jinou skupinou poslanců a poslankyň, která ještě téhož roku předložila nový návrh zákona. Gay a lesbická liga v té době vydala komiks „Boris & Stan“ vysvětlující základní principy registrovaného partnerství a realizovala kampaň ve spolupráci s agenturou ArkThompson. V září předala poslanecké sněmovně další petici pro nový návrh zákona, s více než 2000 podpisy.

Po schválení zákona o registrovaném partnerství senátem na jaře 2006 usilovala liga o jednání s prezidentem Klausem. Ten však ještě před schůzkou stihl zákon vetovat, a proto liga od dalšího úsilí o setkání upustila. Po konečném schválení zákona vydala informační manuál „Registrované partnerství pro začínající“.[2]

Zástupci spolku se stali v roce 2007 též členy Pracovní skupiny pro otázky sexuálních menšin ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny a o dva roky později členy Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva. Aktivní činnost ligy nicméně po přijetí zákona o registrovaném partnerství zeslábla, po roce 2008 byla postupně utlumena a de facto ukončena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEIDL, Jan a kol. Od žaláře k oltáři : emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti. 1. vyd. Brno: Host, 2012. 584 s. ISBN 978-80-7294-585-6. Kapitola 5/5. 
  • KOUDELKA, Josef. Gay a lesbická liga. Brno: FSS MU, 2005. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  • TEŠNAROVÁ, Tereza. Současnost a budoucnost veřejného prostoru gay a lesbické subkultury. Brno: ESF MU, 2006. Dostupné online. Kapitola 4.5, s. 48-52. [nedostupný zdroj]
  • SMEJKALOVÁ, Lenka. Rámování politických požadavků českého gay-lesbického hnutí v období od roku 2000. Brno: FSS MU, 2012. Dostupné online. 

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. G-Liga vznikla v roce 2002 s obecněji formulovanými cíli: např. kultivace LGBT komunity, podpora volnočasových, vzdělávacích a osvětových aktivit ad. Jejími členy byli STUD Brno, Code 004, Klubovna Ostrava, Kluci.cz, Interaktiv a partneři Reesovi.
  2. Existující Gay iniciativa v ČR podle zejména lesbických a feministických autorek nereprezentovala dostatečně zájmy lesbických žen.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIPROVÁ, Kristýna. Reprodukční a sexuální práva: Proměny postavení LGBT „komunity“. In: SOKAČOVÁ, Linda. Gender a demokracie: 1989-2009. Praha: Gender Studies, 2009. Dostupné online. ISBN 80-86520-64-1. S. 74-81.
  2. ŠTĚPÁNKOVÁ, Martina; ČIŽINSKÝ, Pavel. Registrované partnerství pro začínající. Brno: Gay a lesbická liga, STUD Brno, 2006. Dostupné online. ISBN 80-239-7821-7. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]