Garyovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Garyovité

alternativní popis obrázku chybí
Garrya sp.
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: garyotvaré (Garryales)
Čeleď: garyovité ( Garryaceae)
Lindl., 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garyovité (Garryaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu vřesovcotvaré (Ericales). Jsou to dřeviny se vstřícnými jednoduchými listy a drobnými květy. Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 2 rodech a je rozšířena v Asii a Americe. Stálezelený druh aukuba japonská je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Garyovité jsou stálezelené dvoudomé keře a stromy se vstřícnými kožovitými listy bez palistů. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, čepel je celistvá nebo členěná, celokrajná nebo zubatá. Žilnatina je zpeřená. Květy jsou jednopohlavné, drobné, čtyřčetné, v hroznech, latách nebo jehnědách. U rodu Aucuba je přítomen kalich i koruna, u rodu Garrya jsou květy bezkorunné a kalich je někdy redukován na 2 lístky nebo také chybí. Samčí květy obsahují 4 volné tyčinky. Semeník je spodní, monomerní (Aucuba) nebo srostlý ze 2 až 3 plodolistů (Garrya), s jedinou komůrkou s 1 až 3 vajíčky. Počet čnělek odpovídá počtu plodolistů. Plodem je jednosemenná (vzácně 2-3semenná) bobule nebo peckovice.[1][2] Rod Garrya je opylován větrem.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 2 rodech. Vyskytuje se v záp. a jz. oblastech Severní Ameriky, ve Střední Americe včetně karibských ostrovů a ve východní Asii.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byla čeleď nejčastěji řazena do řádu Cornales (Cronquist, Dahlgren), případně do samostatného řádu v rámci nadřádu Corananae (Tachtadžjan). Rod Aucuba byl řazen do samostatné čeledi Aucubaceae nebo jako součást čeledi dřínovité (Cornaceae).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Aukuba japonská (Aucuba japonica) je stálezelená dřevina s velmi ozdobnými červenými plody. Pěstuje se zejména kultivar Variegata s hustě žlutě skvrnitými listy.[5] Kůra některých druhů garyí (Garrya) byla využívána v tradiční medicíně při léčení těžkých průjmů. Občas jsou keře tohoto rodu pěstovány v teplejších zemích jako okrasné dřeviny s nápadnými převislými květenstvími.[3]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Garryaceae [online]. . Dostupné online.  
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Aucubaceae [online]. . Dostupné online.  
  3. a b SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton : Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946.  
  4. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  5. KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
  6. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)