Garyovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxGaryovité
alternativní popis obrázku chybí
Garrya sp.
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád garyotvaré (Garryales)
Čeleď garyovité ( Garryaceae)
Lindl., 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garyovité (Garryaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu vřesovcotvaré (Ericales). Jsou to dřeviny se vstřícnými jednoduchými listy a drobnými květy. Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 2 rodech a je rozšířena v Asii a Americe. Stálezelený druh aukuba japonská je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Garyovité jsou stálezelené dvoudomé keře a stromy se vstřícnými kožovitými listy bez palistů. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, čepel je celistvá nebo členěná, celokrajná nebo zubatá. Žilnatina je zpeřená. Květy jsou jednopohlavné, drobné, čtyřčetné, v hroznech, latách nebo jehnědách. U rodu Aucuba je přítomen kalich i koruna, u rodu Garrya jsou květy bezkorunné a kalich je někdy redukován na 2 lístky nebo také chybí. Samčí květy obsahují 4 volné tyčinky. Semeník je spodní, monomerní (Aucuba) nebo srostlý ze 2 až 3 plodolistů (Garrya), s jedinou komůrkou s 1 až 3 vajíčky. Počet čnělek odpovídá počtu plodolistů. Plodem je jednosemenná (vzácně 2-3semenná) bobule nebo peckovice.[1][2] Rod Garrya je opylován větrem.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 2 rodech. Vyskytuje se v záp. a jz. oblastech Severní Ameriky, ve Střední Americe včetně karibských ostrovů a ve východní Asii.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byla čeleď nejčastěji řazena do řádu Cornales (Cronquist, Dahlgren), případně do samostatného řádu v rámci nadřádu Corananae (Tachtadžjan). Rod Aucuba byl řazen do samostatné čeledi Aucubaceae nebo jako součást čeledi dřínovité (Cornaceae).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Aukuba japonská (Aucuba japonica) je stálezelená dřevina s velmi ozdobnými červenými plody. Pěstuje se zejména kultivar Variegata s hustě žlutě skvrnitými listy.[5] Kůra některých druhů garyí (Garrya) byla využívána v tradiční medicíně při léčení těžkých průjmů. Občas jsou keře tohoto rodu pěstovány v teplejších zemích jako okrasné dřeviny s nápadnými převislými květenstvími.[3]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Garryaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-26. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Aucubaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-26. 
  3. a b SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946. 
  4. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  5. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. 
  6. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)