Přeskočit na obsah

Friedrich Mohs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Friedrich Mohs
Rodné jménoCarl Friedrich Christian Mohs
Narození29. ledna 1773
Gernrode
Úmrtí29. září 1839 (ve věku 66 let)
Agordo
Místo pohřbeníVídeňský ústřední hřbitov
BydlištěVídeň
Freiberg
Alma materFreiberská univerzita
Univerzita Martina Luthera
Povolánímineralog, fyzik, vysokoškolský učitel a krystalograf
ZaměstnavateléVídeňská univerzita
Freiberská univerzita
Technická univerzita Štýrský Hradec
Oceněníčestný společník Edinburské královské společnosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Friedrich Christian Mohs (29. ledna 1773 Gernrode29. září 1839 Agordo u Belluna, Rakouské císařství) byl německý geolog a mineralog.

Studoval chemii, matematiku a fyziku na Univerzitě v Halle. Studium dokončil v oboru mechanika na Báňské akademii ve Freibergu. Jedním z jeho zdejších profesorů byl mineralog a geolog Abraham Gottlob Werner. Od roku 1801 byl báňským předákem v Neudorfu v pohoří Harzu.

V roce 1802 byl poprvé pozván do Rakouska, kde třídil a popisoval minerály v soukromé sbírce bankéře J. F. van der Nülla.

V roce 1812 byl jmenován profesorem mineralogie na Joanneu ve Štýrském Hradci. V této době v rámci své práce začal určovat fyzikální charakteristiky minerálů a podle nich je třídit. Tím se odlišoval od klasifikace tehdejších mineralogů, kteří minerály řadili podle jejich chemického složení. Vytvořil stupnici tvrdosti, která je dodnes používána a říká se jí Mohsova stupnice tvrdosti. Mohs ji vytvářel nezávisle na konceptu Christiana Samuela Weisse, který krystalografický systém tvořil ve stejné době.

V roce 1817 se stal profesorem a nástupcem Gotloba Wernera ve Freibergu a v roce 1826 profesorem ve Vídni. Zemřel během své cesty do Itálie.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]