Gernrode

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gernrode
Gernrode
Gernrode
Gernrode – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 217 m n. m.
stát: Německo Německo
spolková země: Sasko-Anhaltsko Sasko-Anhaltsko
Zemský okres: Harz
Gernrode
Red pog.png
Gernrode
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 34,06 km²
počet obyvatel: 3 765 (2008)
správa
starosta: Eberhard Brecht
oficiální web: http://www.stadt-gernrode.de/
telefonní předvolba: 39485
PSČ: 06507
označení vozidel: HZ (QLB)

Až do 31. 12. 2010 bylo Gernrode samostatné malé městečko v Sasku-Anhaltsku na severním úpatí pohoří Harz. Od 1. 1. 2011 se stalo částí města Quedlinburg, leží asi 8 km jižně od centra města. Ve městě je otónský kostel sv. Cyriaka a řada historických domů, z města vychází úzkokolejná železnice Selketalbahn do hor. Ve městě jsou školy a drobný průmysl, mimo jiné výroba kukačkových hodin.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Roku 959 založil markrabí Gero na svém statku Geronisroth klášter pro královské a šlechtické vdovy, který se patrně stal vzorem pro klášter sv. Jiří v Praze. Kostel se poprvé připomíná 961, roku 965 zde byl Gero pochován. Roku 1130 byla přistavěna západní apsida a ve 13. století zde jako jeptiška žila také Hedvika, dcera Přemysla Otakara I. Roku 1521 přestoupila zdejší abatyše k reformaci a roku 1616 byl klášter zrušen. Klášterní budovy i kostel silně chátraly, až v letech 1858-1866 byl kostel důkladně obnoven a je jednou z nejlépe zachovaných památek otónské architektury. Po roce 1990 značná část místních podniků zkrachovala a od té doby obyvatelstva ubývá. Od 1. 1. 2011 se stalo částí města Quedlinburg.

Roku 1773 se v Gernrode narodil geolog Friedrich Mohs, vynálezce stupnice tvrdosti.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Gernrode leží asi 12 km jižně od dálnice B 6n u Quedlinburgu. Úzkokolejná železnice do hor byla roku 2004 prodloužena do Quedlinburgu, takže i po zrušení trati Quedlinburg – Aschersleben má Gernrode opět železniční spojení.

Kostel sv. Cyriaka[editovat | editovat zdroj]

Kostel je trojlodní otónská basilika s apsidami, se dvěma věžemi v západním průčelí a se dvěma kryptami, zachovaná v původní podobě. Mimořídně cenný je bohatě zdobený kamenný Boží hrob z 11. století, patrně památka na Křížové výpravy. Kolem něho se ve středověku odehrávaly velikonoční Pašijové hry.

K jižní stěně kostela přiléhá jedno křídlo křížové chodby s poschodím, rovněž z 11. století. Ostatní klášterní budovy byly zbořeny.

St. Cyriacus
St. Cyriacus, věže
St. Cyriacus, západní krypta

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku německé Wikipedie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Gernrode. Sv. 10, str. 73

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]