Fotbalem k přátelství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fotbalem k přátelství (anglicky FOOTBALL FOR FRIENDSHIP) „Fotbalem k přátelství“ je název každoročního mezinárodního sociálního projektu pro děti, organizovaného akciovou společností Gazprom. Cílem projektu je propagovat u mladší generace důležité hodnoty a zájem o zdravý životní styl prostřednictvím fotbalu[1]. V rámci programu se fotbalisté ve věku 12 let z různých zemí[2] účastní každoročního mezinárodního dětského fóra, Mistrovství světa „Fotbalem k přátelství“ a Mezinárodního dne fotbalu a přátelství[3]. Program je podporován FIFA, UEFA, OSN, Olympijským a Paralympijským výborem, hlavami států, vládami a fotbalovými federacemi různých zemí, mezinárodními charitativními nadacemi, veřejnými organizacemi a předními fotbalovými kluby na planetě[4]. Globálním organizátorem programu je AGT Communications Group (Rusko)[5].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fotbalem k přátelství 2013[editovat | editovat zdroj]

První mezinárodní dětské fórum Fotbalem k přátelství se konalo v Londýně 25. května 2013 a zúčastnilo se ho 670 dětí z 8 zemí: z Bulharska, Velké Británie, Maďarska, Německa, Řecka, Ruska, Srbska a Slovinska[6]. Rusko reprezentovalo 11 fotbalových mužstev z 11 ruských měst, kde se v roce budou odehrávat zápasy fotbalového Mistrovství světa FIFA 2018. Fóra se dále zúčastnily mládežnické týmy klubů Zenit, Chelsea, Schalke 04 a Crvena Zvezda, vítězové sportovního dne Gazprom a vítězové festivalu Fakel (Pochodeň)[7].

Děti během fóra hovořily se svými vrstevníky z jiných zemí a se slavnými fotbalisty a také navštívily finále Ligy mistrů UEFA 2012/2013 na stadionu ve Wembley[8].

Výsledkem fóra byl otevřený dopis, v němž jeho dětští účastníci formulovali osm hodnot programu: přátelství, rovnost, spravedlnost, zdraví, mír, oddanost, vítězství a tradice. Tento dopis byl posléze zaslán čelním představitelům UEFA, FIFA a MOV (Mezinárodního olympijského výboru)[9]. V září 2013 Sepp Blatter během setkání s Vladimírem Putinem a Vitalijem Mutkem potvrdil, že dopis obdržel, a prohlásil, že je program Fotbalem k přátelství připraven podporovat[10].

Fotbalem k přátelství 2014[editovat | editovat zdroj]

Druhý ročník programu Fotbalem k přátelství se konal ve dnech 23.–25. května 2014 v Lisabonu a zúčastnilo se ho přes 450 mladých fotbalistů ze 16 zemí: Běloruska, Bulharska, Velké Británie, Maďarska, Německa, Itálie, Nizozemska, Polska, Portugalska, Ruska, Srbska, Slovinska, Turecka, Ukrajiny, Francie a Chorvatska. Mladí fotbalisté se zúčastnili mezinárodního fóra Fotbalem k přátelství a turnaje v malém fotbale a navštívili finále Ligy mistrů UEFA 2013/2014[11]. Vítězem mezinárodního turnaje v malém fotbale se v roce 2014 stal portugalský tým Benfica Lisabon, resp. mužstvo jeho mladých nadějí.

Výsledkem druhého ročníku programu byla volba lídra hnutí Fotbalem k přátelství. Stal se jím Filipe Soares z Portugalska. V červnu 2014 navštívil jako lídr hnutí devátý ročník mezinárodního mládežnického fotbalového turnaje, který se konal na památku Jurije Andrejeviče Morozova.[12]

Fotbalem k přátelství 2015[editovat | editovat zdroj]

Třetí ročník mezinárodního společenského programu Fotbalem k přátelství se konal v červnu 2015 v Berlíně. Programu se poprvé zúčastnili mladí hráči z Asie – mládežnické týmy z Japonska, Číny a Kazachstánu. Třetího ročníku se zúčastnilo celkem 24 fotbalových týmů z 24 zemí[13].

Mladí fotbalisté hovořili se svými vrstevníky z ostatních zemí a s fotbalovými hvězdami včetně globálního ambasadora programu, Franze Beckenbauera, a také se zúčastnili mezinárodního turnaje juniorek v malém fotbale. Vítězem mezinárodního turnaje v malém fotbale se v roce 2015 stal juniorský tým rakouského Rapidu Vídeň. O událostech třetího ročníku programu Fotbalem k přátelství referovalo na 200 novinářů z předních světových publikací a také 24 mladých reportérů z Evropy a Asie, kteří se zapojili do práce Mezinárodního dětského tiskového centra[13].

Ročník 2015 vyvrcholil slavnostním předáním Poháru devíti hodnot, který získal španělský fotbalový klub Barcelona [14]. Vítěze zvolily v předvečer fóra děti, které hlasovaly v globální volbě konané ve všech 24 účastnických zemích. Na závěr fóra všichni účastníci tradičně navštívili finále Ligy mistrů UEFA 2014/2015, které se odehrálo na Olympijském stadionu v Berlíně[13].

Fotbalem k přátelství 2016[editovat | editovat zdroj]

Začátek ročníku 2016 mezinárodního společenského programu pro děti Fotbalem k přátelství byl vyhlášen na online tiskové konferenci prostřednictvím služby Hangout[14], která se konala 24. března v Mnichově [15] za účasti globálního ambasadora programu Franze Beckenbauera[16].

Čtvrtého ročníku programu se zúčastnilo 8 nových mládežnických týmů[17] z Ázerbájdžánu, Alžírska, Arménie, Argentiny, Brazílie, Vietnamu, Kyrgyzstánu a Sýrie[18], takže celkový počet účastnických zemí dosáhl čísla 32[18].

Dne 5. dubna 2016 začalo hlasování o udělení jedinečného Poháru devíti hodnot[19]. Do hlasování o vítězi se zapojili fotbaloví fanoušci z celého světa, ovšem o celkovém vítězi rozhodly hlasy účastníků programu Fotbalem k přátelství. Pohár získal německý fotbalový klub Bayern Mnichov[20]. Účastníci programu Fotbalem k přátelství ocenili tento klub za aktivity zaměřené podporu dětí se speciálními potřebami a iniciativy směřující k poskytování péče dětem v různých zemích a těm, kteří ji potřebují[20].

Čtvrté mezinárodní dětské fórum Fotbalem k přátelství a finálový zápas mezinárodního mládežnického turnaje v malém fotbale se konaly v Miláně ve dnech 27.-28. května 2016. Vítězem turnaje se stal slovinský tým Maribor[21]. Na závěr fóra všichni účastníci tradičně navštívili finále Ligy mistrů UEFA[22]. O událostech v průběhu fóra referovalo více než 200 novinářů z předních světových médií i z Mezinárodního dětského tiskového střediska, kde působili i mladí novináři z účastnických zemí[23].

Čtvrtého ročníku fóra Fotbalem k přátelství se zúčastnili i mladí fotbalisté syrského klubu Al-Wahda, což představovalo bezprecedentní událost. Zařazení syrského týmu mezi účastníky programu a účast syrských dětí na událostech v Miláně byly důležitým krokem k překonání humanitární izolace této země[24]. Arabská sportovní redakce mezinárodní televizní stanice Russia Today natočila s podporou syrské fotbalové federace o dětských účastnících projektu dokumentární film „Tři dny bez války“. Premiéru tohoto filmu zhlédlo 14. září 2016 v Damašku více než 7 000 lidí[24].

Fotbalem k přátelství 2017[editovat | editovat zdroj]

Za místo konání ročníku mezinárodního dětského společenského projektu Fotbalem k přátelství[25] v roce 2017 byl vybrán Sankt-Petěrburg (Rusko)[26] a finálové zápasy se odehrály od 26. června do 3. července[26].

Počet účastnických zemí se v roce 2017 zvýšil z 32 na 64. Akce Fotbalem k přátelství se v tomto ročníku poprvé zúčastnily děti z Mexika a z USA. Projektu se tedy zúčastnili mladí hráči ze čtyř kontinentů – Afriky, Eurasie, Severní a Jižní Ameriky[27].

Pátý ročník programu se konal podle nové koncepce: byl vybrán vždy jeden mladý fotbalista, který reprezentoval svoji zemi. Děti vytvořily osm mezinárodních týmů, Skupin přátelství, které byly složeny z chlapců a dívek ve věku 12 let, včetně dětí se zdravotním postižením[28].

Během otevřeného losování bylo oznámeno složení týmů a herní pozice zástupců účastnických zemí. Losování proběhlo v režimu internetové konference. Každý z osmi Týmů přátelství vedl mladý trenér: Rene Lampert (Slovinsko), Štefan Maximovič (Srbsko), Brandon Shabani (Velká Británie), Charlie Suj (Čína), Anatolij Čentulojev (Rusko), Bogdan Krolevecký (Rusko), Anton Ivanov (Rusko), Emma Henschenová (Nizozemsko). Losování se zúčastnila i zástupkyně mezinárodního tiskového centra programu Fotbalem k přátelství Lily Matsumotová (Japonsko)[29].

Vítězem Mistrovství světa programu Fotbalem k přátelství v roce 2017 se stal „oranžový“ tým, do něhož patřili trenér a mladí fotbalisté z devíti zemí: Rene Lampert (Slovinsko), Hong Jun Marvin Tue (Singapur), Paul Puig I Montana (Španělsko), Gabriel Mendoza (Bolívie), Ravan Kazimov (Ázerbájdžán), Chisimir Stanimirov Stančev (Bulharsko), Ivan Agustin Casco (Argentina), Roman Horák (Česko), Hamzah Yusuf Nuri Alhavvat (Libye).[29]

Mezinárodní dětské fórum Fotbalem k přátelství v roce 2017 navštívili Viktor Zubkov (předseda představenstva akciové společnosti Gazprom) [38], Fatma Samura (generální sekretář FIFA), Philippe Le Flock (generální obchodní ředitel FIFA), Júlio Baptista (brazilský fotbalista), Ivan Zamorano (chilský útočník), Alexander Keržakov (ruský fotbalista) a další hosté, kteří byli přizváni, aby v mladší generaci propagovali klíčové lidské hodnoty[30].

V roce 2017 projekt svedl dohromady více než 600 000 lidí a závěrečných událostí v Sankt-Petěrburgu se zúčastnilo více než 1 000 dětí a dospělých ze 64 zemí[31].

Fotbalem k přátelství 2018[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 se šestý ročník programu Fotbalem k přátelství konal od 15. února do 15. června. Závěrečné události se konaly v Moskvě před Mistrovstvím světa FIFA 2018. Mladí fotbalisté a novináři reprezentující 211 zemí a oblastí světa se stali účastníky programu[32]. Oficiálním začátkem programu v roce 2018 bylo otevřené losování Fotbalem k přátelství v přímém přenosu, na jehož základě bylo vytvořeno 32 mezinárodních fotbalových týmů – Týmů přátelství[33].

V roce 2018 byly v rámci poslání zaměřeného na ochranu životního prostředí Týmy přátelství nazvány podle vzácných a ohrožených živočišných druhů.[33]

African Elephant

Komodo Dragon

Kipunji

Big Turtle

Dama Gazelle

Cheetah

Rhinoceros

Angel Shark

Polar Bear

Lemur

Grizzly Bear

Whale Shark

Three-Toed Sloth

King Cobra

Chimpanzee

Gharial

Western Gorilla

Imperial Woodpecker

Saiga

Blond Capuchin

Koala

Siberian Tiger

Grévy's Zebra

Orangutan

Giant Panda

Magellanic Penguin

Rothschild's Giraffe Humpback Whale

African Wild Dog

Lion Hippopotamus

Galápagos Sea Lion

Také v rámci poslání zaměřeného na ochranu životního prostředí 2018 dne 30. května byla zahájena mezinárodní akce Happy Buzz Day vyzývající světové společenství, aby podpořilo organizace na záchranu vzácných živočišných druhů. K akci se připojily národní parky a přírodní rezervace Ruska, USA, Nepálu a Velké Británie[34]. Také během závěrečných událostí programu Fotbalem k přátelství v Moskvě se účastníci jezdili ekologickými autobusy poháněnými zemním plynem[35].

Země a oblasti, které se v roce 2018 účastní programu Fotbalem k přátelství:

1. Australské společenství

2. Rakouská republika

3. Ázerbájdžánská republika

4. Alžírská demokratická a lidová republika

5. Americké Panenské ostrovy

6. Americká Samoa

7. Anguilla

8. Antigua a Barbuda

9. Egyptská arabská republika

10. Argentinská republika

11. Aruba

12. Barbados

13. Belize

14. Bermudské ostrovy

15. Bolívarovská republika Venezuela

16. Bosna a Hercegovina

17. Britské Panenské ostrovy

18. Burkina Faso

19. Velkovévodství lucemburské

20. Maďarsko

21. Uruguayská východní republika

22. Republika Gabon

23. Guinejská republika

24. Gibraltar

25. Sultanát Brunej

26. Stát Izrael

27. Stát Katar

28. Stát Kuvajt

29. Libyjský stát

30. Stát Palestina

31. Grenada

32. Řecká republika

33. Gruzie

34. Východotimorská demokratická republika

35. Demokratická republika Kongo

36. Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov

37. Srílanská demokratická socialistická republika

38. Dominikánská republika

39. Jordánské hášimovské království

40. Afghánská islámská republika

41. Íránská islámská republika

42. Mauritánská islámská republika

43. Italská republika

44. Jemenská republika

45. Kajmanské ostrovy

46. Kanada

47. Čínská lidová republika

48. Čínská Tchaj-pej (Tchaj-wan)

49. Andorrské knížectví

50. Lichtenštejnské knížectví

51. Kooperativní republika Guyana

52. Korejská lidově demokratická republika

53. Království Bahrajn

54. Belgické království

55. Bhútánské království

56. Dánské království

57. Španělské království

58. Království Kambodža

59. Království Lesotho

60. Marocké království

61. Nizozemské království

62. Norské království

63. Saúdskoarabské království

64. Svazijské království

65. Thajské království

66. Království Tonga

67. Švédské království

68. Kyrgyzská republika

69. Curaçao

70. Laoská lidově demokratická republika

71. Lotyšská republika

72. Libanonská republika

73. Litevská republika

74. Malajsie

75. Maledivská republika

76. Spojené státy mexické

77. Mnohonárodnostní stát Bolívie

78. Mongolsko

79. Montserrat

80. Bangladéšská lidová republika

81. Nezávislý stát Papua-Nová Guinea

82. Nezávislý stát Samoa

83. Nový Zéland

84. Nová Kaledonie

85. Sjednocená tanzanská republika

86. Spojené arabské emiráty

87. Cookovy ostrovy

88. Ostrovy Turks a Caicos

89. Albánská republika

90. Angolská republika

91. Arménská republika

92. Běloruská republika

93. Beninská republika

94. Bulharská republika

95. Botswanská republika

96. Burundská republika

97. Vanuatská republika

98. Republika Haiti

99. Republika Gambie

100. Republika Ghana

101. Guatemalská republika

102. Republika Guinea-Bissau

103. Honduraská republika

104. Džibutská republika

105. Zambijská republika

106. Republika Zimbabwe

107. Indická republika

108. Indonéská republika

109. Irácká republika

110. Irská republika

111. Islandská republika

112. Republika Kazachstán

113. Keňská republika

114. Kyperská republika

115. Kolumbijská republika

116. Konžská republika

117. Korejská republika

118. Kosovská republika

119. Kostarická republika

120. Republika Pobřeží slonoviny

121. Kubánská republika

122. Liberijská republika

123. Mauricijská republika

124. Madagaskarská republika

125. Makedonská republika

126. Republika Malawi

127. Maliská republika

128. Maltská republika

129. Mosambická republika

130. Moldavská republika

131. Namibijská republika

132. Republika Niger

133. Nikaragujská republika

134. Kapverdská republika

135. Pákistánská islámská republika

136. Panamská republika

137. Paraguayská republika

138. Peruánská republika

139. Polská republika

140. Portugalská republika

141. Rwandská republika

142. Nejvznešenější republika San Marino

143. Seychelská republika

144. Senegalská republika

145. Republika Srbsko

146. Republika Singapur

147. Republika Slovinsko

148. Svazová republika Myanmar

149. Súdánská republika

150. Surinamská republika

151. Republika Sierra Leone

152. Republika Tádžikistán

153. Republika Trinidad a Tobago

154. Turkmenská republika

155. Ugandská republika

156. Republika Uzbekistán

157. Republika Fidžijské ostrovy

158. Filipínská republika

159. Chorvatská republika

160. Čadská republika

161. Černá Hora

162. Chilská republika

163. Ekvádorská republika

164. Republika Rovníková Guinea

165. Salvadorská republika

166. Jihosúdánská republika

167. Kamerunská republika

168. Ruská federace

169. Rumunsko

170. Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Hongkong

171. Svobodný přidružený stát Portoriko

172. Severní Irsko

173. Svatý Vincenc a Grenadiny

174. Svatá Lucie

175. Syrská arabská republika

176. Slovenská republika

177. Bahamské společenství

178. Dominické společenství

179. Spojené království Velké Británie a Severního Irska

180. Spojené státy americké

181. Šalamounovy ostrovy

182. Vietnamská socialistická republika

183. Komorský svaz

184. Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Macao

185. Sultanát Omán

186. Tahiti

187. Guam

188. Republika Togo

189. Tuniská republika

190. Turecká republika

191. Ukrajina

192. Wales

193. Faerské ostrovy

194. Federativní demokratická republika Nepál

195. Etiopská federativní demokratická republika

196. Brazilská federativní republika

197. Spolková republika Německo

198. Nigerijská federativní republika

199. Somálská federativní republika

200. Federace Sv. Kryštof a Nevis

201. Finská republika

202. Francouzská republika

203. Středoafrická republika

204. Česká republika

205. Švýcarská konfederace

206. Skotsko

207. Eritrea

208. Estonská republika

209. Jihoafrická republika

210. Jamajka

211. Japonsko

Mistrovství světa Fotbalem k přátelství 2018 se zúčastnilo 32 Týmů přátelství. Poprvé v historii projektu závěrečnou hru komentoval mladý komentátor ze Sýrie Jazn Taha,[36] a zápas byl souzen mladým rozhodčím z Ruska Bogdanem Batalinem[37].

Vítězem Mistrovství světa Fotbalem k přátelství 2018 se stal tým Chimpanzee, který zahrnoval mladé fotbalisty z Dominiky, Svatého Kryštofa a Nevisu, Malawi, Kolumbie, Beninu a Demokratické republiky Kongo. Trénoval tento tým mladý účastník ze Saranska Vladislav Poljakov[38].

Závěrečnou událostí šestého ročníku programu se stalo Mezinárodní dětské fórum Fotbalem k přátelství, které se konalo 13. června v Centru oceánografie a mořské biologie Moskvarium. Fórum navštívili Viktor Zubkov (předseda představenstva akciové společnosti Gazprom), Olga Golodec (místopředsedkyně vlády Ruské federace), Iker Casillas (španělský fotbalista, bývalý kapitán národního týmu), Alexander Keržakov (ruský fotbalista, trenér juniorského národního fotbalového týmu Ruska), zástupci 54 velvyslanectví z celého světa a další hosté[39].

Na fóru byli oceněni nejlepší mladí fotbalisté šestého ročníku: Deo Kalenga Mwenze z Demokratické republiky Kongo (nejlepší útočník), Yamiru Ouru z Beninu (nejlepší záložník), Ivan Volynkin z Walesu (nejlepší brankář) a Gustavo Sintra Rocha z Brazílie (MVP)[37].

Nejlepším Mladým novinářem programu Fotbalem k přátelství v roce 2018 se stala Sheikali Asension z Aruby. Dívka má blog a vyzývá mládež Oceánie ke zvýšení environmentálního povědomí[37].

Na fóru se uskutečnila prezentace knihy a autogramiáda účastníce předchozího ročníku z Indie Ananya Kamboj[40]. Po ukončení pátého ročníku Fotbalem k přátelství v roce 2017 Ananya napsala knihu My journey from Mohali to St. Petersburg o své zkušenosti z účastí jako Mladého novináře. V knize vyprávěla o devíti hodnotách programu pomáhajících změnit svět k lepšímu.

Dne 14. června po ukončení Mezinárodního dětského fóra Fotbalem k přátelství, se Mladí fotbalisté a novináři zúčastnili slavnostního zahájení Mistrovství světa FIFA 2018 v Rusku. Na stadionu Lužniki děti slavnostně zvedly vlajky všech 211 zemí a oblasti, které se letos zúčastnily programu[41]. Poté mladí účastníci Fotbalem k přátelství sledovali zahajovací zápas mezi národními týmy Ruska a Saúdské Arábie.

Prezident Ruské federace Vladimír Putin pozval Mladého velvyslance programu Fotbalem k přátelství z Ruska Alberta Zinnatova do své lóže, aby společně sledovali zahajovací zápas. Tam mladík mluvil s Robertem Carlosem, světovým šampionem z Brazílie, stejně jako se španělským fotbalistou Ikerem Casillasem[42].

Více než 1500 dětí a teenagerů z 211 zemí a oblasti se zúčastnilo závěrečných událostí v Moskvě. Celkově bylo v rámci šestého ročníku uspořádáno více než 180 událostí v různých oblastech světa, kterých se zúčastnilo více než 240 tisíc dětí[43].

V roce 2018 projekt podpořili zástupci vlády. Místopředsedkyně vlády Ruské federace Olga Golodec přečetla uvítací projev prezidenta Ruska Vladimíra Putina k účastníkům a hostům Mezinárodního dětského fóra. Předseda vlády Ruské Federace Dmitrij Medveděv poslal pozdravný telegram účastníkům a hostům šestého Mezinárodního dětského fóra Fotbalem k přátelství[44].

Během brífingu dne 23. května oficiální mluvčí ruského MZV Marija Zacharova poznamenala, že v současnosti je program Fotbalem k přátelství vnímán ve světovém společenství jako důležitá humanitární složka mezinárodní sociální politiky Ruska[45].

Tradičně program Fotbalem k přátelství podporuje FIFA. Organizace poznamenala, že celkový počet účastníků a hostů závěrečných událostí v Moskvě dosáhl 5 000 lidí[46].

Fotbalem k přátelství 2019[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 se klíčové události sedmého ročníku programu Fotbalem k přátelství konají v Madridu od 28. května do 2. června. Během otevřeného losování se tradičně určuje složení smíšených týmů – Týmů přátelství. Stejně jako v roce 2018 jsou v rámci poslání zaměřeného na ochranu životního prostředí týmy nazvány podle vzácných a ohrožených živočišných druhů.[47]

Jednou z hlavních událostí sedmého ročníku se opět stává Mezinárodní fórum Fotbalem k přátelství. V roce 2019 je fórum platformou pro konstruktivní dialog a výměnu zkušeností mezi fotbalisty, politiky a zástupci veřejných a sportovních organizací. Fórum je věnováno rozvoji dětského a mládežnického fotbalu ve světě.[47]

Mistrovství světa programu Fotbalem k přátelství[editovat | editovat zdroj]

V rámci programu Fotbalem k přátelství se koná mezinárodní turnaj v dětském fotbale[48]. Týmy účastnící se mistrovství –Týmy přátelství – se sestavují během otevřeného losování[49]. Týmy se sestavují na základě hlavní myšlenky programu Fotbalem k přátelství: v jednom týmu hrají vždy sportovci různých národností, různého pohlaví a s různými fyzickými schopnostmi[50].

Mezinárodní dětské fórum Fotbalem k přátelství[editovat | editovat zdroj]

Na každoročním mezinárodním dětském fóru Fotbalem k přátelství mladí zástupci projektu s dospělými diskutují o propagaci a rozvoji hodnot projektu na celém světě. Během fóra se děti setkávají a hovoří se svými vrstevníky z jiných zemí, slavnými fotbalisty, novináři a veřejně známými osobami a stávají se mladými ambasadory, kteří v budoucnosti budou nadále samostatně propagovat obecné hodnoty mezi svými vrstevníky[51].

Mezinárodní dětské tiskové středisko[editovat | editovat zdroj]

Zvláštním prvkem programu Fotbalem k přátelství je jeho vlastní Mezinárodní dětské tiskové středisko[52]. Součástí projektu Fotbalem k přátelství se stalo poprvé v roce 2014[53]. Mladí novináři v tiskovém středisku referují o událostech v rámci programu ve svých zemích[54]: připravují zprávy pro národní i mezinárodní sportovní média, účastní se tvorby materiálů pro TV kanál Fotbalem k přátelství, dětské noviny Fotbalem přátelství a oficiální rozhlasovou stanici programu[54]. V Mezinárodním dětském tiskovém středisku se setkávají vítězové národních soutěží a nejlepšího mladého reportéra[55], mladí blogeři, fotografové a spisovatelé. Mladí novináři z tiskového střediska prezentují svůj pohled na program ve formátu „děti o dětech“[56].

Mezinárodní den fotbalu a přátelství[editovat | editovat zdroj]

V rámci programu Fotbalem k přátelství se vždy 25. dubna slaví Mezinárodní den fotbalu a přátelství[57]. Poprvé se tento den slavil v roce 2014 v 16 zemích[58]. V tento den probíhají přátelské zápasy, akce typu flashmob, rozhlasové maratony, odborné přednášky s účastí osobností, televizní programy, otevřené tréninky apod[59]. Těchto oslav se zúčastnilo přes 50 000 lidí.

V roce 2014 se Mezinárodní den fotbalu a přátelství slavil ve 24 zemích[60]. Oslavy zahrnovaly přátelské fotbalové zápasy a další akce. V Německu vedli otevřený trénink hráči Schalke 04, v Srbsku byli fotbalisté hosty televizního programu, na Ukrajině se konal zápas mezi mládežnickým týmem Volyň FC a dětmi registrovanými v městském středisku sociálních služeb pro rodiny, děti a mladé lidi ve městě Luck[60].

V Rusku se Mezinárodní den fotbalu a přátelství slavil 25. dubna v 11 městech. Ve městech Vladivostok, Novosibirsk, Jekatěrinburg, Krasnojarsk, Barnaul, Sankt-Petěrburg a Saransk proběhly jako připomínka klíčových hodnot programu přátelské fotbalové zápasy. V Krasnojarsku, Soči a Rostově na Donu se konaly Štafety přátelství za účastí nositelů pochodně štafety s pochodní pro Zimní olympijské hry v roce 2014. V Moskvě byl s podporou Federace nevidomých uspořádán Turnaj rovných možností. Dne 5. května se Den fotbalu a přátelství slavil ve městech Nižnij Novgorod a Kazaň.[61]

V roce 2016 se Mezinárodní den fotbalu a přátelství slavil ve 32 zemích. V Rusku proběhly jeho oslavy v devíti městech: Moskvě, Sankt-Petěrburgu, Novosibirsku, Barnaulu, Birobidžanu, Irskutsku, Krasnodaru, Nižním Novgorodu a Rostově na Donu. Nižnij Novgorod hostil přátelský zápas mladých fotbalistů klubu Volga FC a dospělí hráči klubu vedli rozcvičení před zápasem a trénink dětí. V rámci přátelského zápasu v Novosibirsku hrály i děti s postižením – tým Novosibirské oblasti Jermak-Sibiř.[21]

V roce 2017 se Mezinárodní den fotbalu a přátelství slavil v 64 zemích. Akcí na celém světě se zúčastnili slavní fotbalisté včetně srbského obránce Branislava Ivanoviče a nizozemského útočníka Dirka Kuyta. V Řecku se akce zúčastnil Theodoras Zagorakis, jenž se jako člen národního týmu stal vítězem Mistrovství Evropy 2004. V Rusku proběhl v roce 2017 na hřišti klubu Zenit zvláštní trénink pro Zachara Badjuka, mladého ambasadora programu Fotbalem k přátelství. Během tréninku brankář Zenitu Jurij Lodygin velmi vysoce ohodnotil Zacharovy schopnosti a prozradil nadějnému hráči několik tajemství o tom, jak se stát dobrým brankářem[29].

Devět hodnot Fotbalem k přátelství[editovat | editovat zdroj]

Během prvního mezinárodního dětského fóra, které se konalo 25. května 2013, Mladí velvyslanci z Velké Británie, Německa, Slovinska, Maďarska, Srbska, Bulharska, Řecka a Ruska formulovali prvních osm hodnot programu: přátelství, rovnost, spravedlnost, zdraví, mír, oddanost, vítězství a tradice a představili je v Otevřeném dopise. Dopis byl zaslán vedoucím mezinárodních sportovních organizací: Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA), Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) a Mezinárodnímu olympijskému výboru. V září 2013 Sepp Blatter během setkání s Vladimírem Putinem a Vitalijem Mutkem potvrdil, že dopis obdržel, a prohlásil, že je program Fotbalem k přátelství připraven podporovat[11].

V roce 2015 k programu Fotbalem k přátelství se připojili účastníci z Číny, Japonska a Kazachstánu, kteří navrhli přidat devátou hodnoty — čest[62].

Pohár devíti hodnot[editovat | editovat zdroj]

Pohár devíti hodnot jen cena mezinárodního dětského společenského programu Fotbalem k přátelství. Pohár se každý rok uděluje za největší oddanost hodnotám projektu: přátelství, rovnosti, spravedlnosti, zdraví, míru, oddanosti, vítězství, tradicím a cti. Do hlasování o vítězi se zapojují fotbaloví fanoušci z celého světa, ovšem o celkovém vítězi rozhodují hlasy účastníků programu Fotbalem k přátelství. Držiteli Poháru devíti hodnot jsou následující fotbalové týmy: Barcelona (2015), Bayern Mnichov (2016), Al Wahda (zvláštní ocenění), Real Madrid (2017)[63].

Náramek přátelství[editovat | editovat zdroj]

Všechny akce v rámci programu Fotbalem k přátelství začínají výměnou náramků přátelství, které jsou symbolem rovnosti a zdravého životního stylu. Náramek tvoří dvě šňůrky zelené a modré barvy a může ho nosit každý, kdo sdílí hodnoty programu[64].

Slovy Franze Beckenbauera

„Symbolem hnutí je dvoubarevný náramek, který je stejně jednoduchý a pochopitelný jako základní hodnoty programu Fotbalem k přátelství.

Mladí účastníci programu připevnili Náramky přátelství na zápěstí slavných sportovců i veřejně známých osobností[65], k nimž patří kromě dalších: Dick Advocaat [60], Anatolij Timoščuk[66] a Luis Netu, Franz Beckenbauer[67], Luis Fernandev, Didier Drogba, Max Meyer, Fatma Samura, Leon Gorecka, Domenico Criscito, Michel Salgado, Alexander Keržakov, Dimas Pirros, Miodrag Božović, Adelina Sotniková, Jurij Kamenec.

Aktivity účastníků mezi jednotlivými ročníky[editovat | editovat zdroj]

Mladí fotbalisté, kteří se účastní projektu Fotbalem k přátelství, se podílejí i na různých akcích mimo oficiální program jednotlivých ročníků. V květnu 2013 slovinský mládežnický tým Maribor cestoval na charitativní přátelský zápas do Kambodži[68]. Dne 14. září 2014 se v Soči měli ruští účastníci programu možnost hovořit s Vladimirem Putinem v rámci jeho setkání s prezidentem FIFA Josephem Blatterem[69]. V červnu 2014 pozval francouzský prezident Francois Hollande fotbalový tým Taverni, který se zúčastnil projektu Fotbalem k přátelství, do Elysejského paláce, aby spolu s ním sledoval zápas mezi Francií a Nigérií na Mistrovství světa ve fotbale 2014[70]. V dubnu 2016 se Jurij Vaščuk, ambasador programu Fotbalem k přátelství pro rok 2015, setkal s nejsilnějším mužem Běloruska, Kirillem Šinkem, a mladí fotbalisté klubu BATE se podělili o zkušenosti z účasti v programu. Jurij Vaščuk daroval Kirillovi Šimkovi symbolický Náramek přátelství, čímž mu předal štafetový kolík propagace ideálů projektu: přátelství, spravedlnosti a zdravého životního stylu[70].

Ceny a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Program fotbalem k přátelství vyhrál několik soutěží a obdržel mnoho ruských i mezinárodních ocenění. Patří k nim: „Nejlepší společenské projekty v Rusku“ v kategorii „Rozvoj mezinárodní spolupráce“, ocenění Gold Quill Awards Mezinárodní asociace obchodní komunikace (IABC) v kategorii „Společenská odpovědnost firem“ (2016), ocenění Saber Awards v kategorii „Nejlepší společenský projekt planety“ (2016), ocenění Drum Social Buzz Awards v kategorii „Nejlepší mezinárodní strategie“ (2017)[71], Mmezinárodní ocenění pro inovativní řešení digitálního marketingu v kategorii „Nejlepší mediální strategie“ (2017)[72], ocenění „Stříbrný lučištník“ v kategorii „Nejlepší společenský projekt v Rusku“ (2018) a Velká cena „Stříbrný lučištník“ (2018).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Football For Friendship project returns. www.sportindustry.biz. 2016-03-30. Dostupné online [cit. 2018-04-14]. (anglicky) 
 2. Gazprom’s “Football for friendship 2014” | InSerbia Today. inserbia.info [online]. [cit. 2018-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Europe and Asia to Meet Within Football for Friendship International Children's Social Project of Gazprom. www.newswire.ca [online]. [cit. 2018-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. "Футбол для дружбы" 2018: объявлены имена участников программы от России!. www.sport-express.ru [online]. 2018-04-25 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 5. Young Football Players From 24 Countries of Europe and Asia Meet at Third International Children's Football for Friendship Forum. www.prnewswire.com [online]. [cit. 2018-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Chelsea and Minister for Sport Hugh Robertson back ‘Football for Friendship’ programme - Chelsea - London 24. www.london24.com [online]. 2015-05-22 [cit. 2018-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 7. Franz Beckenbauer Kicks Off Gazprom’s ‘Football for Friendship’ Campa…. archive.is. 2016-04-24. Dostupné online [cit. 2018-04-14]. 
 8. NTV.RU. В Москве подвели итоги детского форума «Футбол для дружбы». НТВ [online]. [cit. 2018-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Vladimir Putin und FIFA-Präsident Joseph S. Blatte bei “Football for Friendship” | Service - Epoch Times. www.epochtimes.de [online]. 2015-05-22 [cit. 2018-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 10. Vladimir Putin und FIFA-Präsident Joseph S. Blatte bei “Football for Friendship” | Service - Epoch Times. www.epochtimes.de [online]. 2015-05-22 [cit. 2018-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 11. a b Football for Friendship: Teaching values through football. euronews. 2014-05-27. Dostupné online [cit. 2018-04-14]. (anglicky) 
 12. Oltre 450 ragazzi riuniti da Gazprom in occasione del Secondo Forum Internazionale FOOTBALL FOR FRIENDSHIP - Lazionews.eu. Lazionews.eu. 2014-05-27. Dostupné online [cit. 2018-04-14]. (italsky) 
 13. a b c Public | Your Web Disclosure Platform ·. www.noodls.com [online]. [cit. 2018-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Football for Friendship ready for fourth edition. euronews. 2016-03-25. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 15. LAWLESS, Matt. Bayern Munich legend Franz Beckenbauer reveals he's a Barcelona fan. mirror. 2016-04-05. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. 
 16. GAZPROM FOOTBALL. Google Hangouts Open Talk on the official launch of the Fourth FOOTBALL FOR FRIENDSHIP season. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 17. Football For Friendship project returns | www.sportindustry.co.za. www.sportindustry.co.za [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. a b Beyond Sport. beyondsport.org [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 19. RBTH. Gazprom soccer project unites world’s children for 4th year. rbth.com. 2016-03-31. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 20. a b MOSKO, Alexey. Gazprom brings soccer-crazy kids to Milan for UEFA Champions League final. rbth.com. 2016-06-01. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 21. a b Football for Friendship: Syrian youth team make tournament debut in Milan. euronews. 2016-05-31. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 22. Beyond Sport. www.beyondsport.org [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 23. CENTER, International Children's Social FOOTBALL FOR FRIENDSHIP programme press. Fourth International FOOTBALL FOR FRIENDSHIP Forum Brings Together Young Footballers from Three Continents. www.prnewswire.co.uk [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 24. a b Football for Friendship: Syrian youth team make tournament debut in Milan. euronews. 2016-05-31. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 25. Fifth Season of Gazprom's Football for Friendship International Children's Project Launched. www.newswire.ca [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. a b (no title). Windsor Star [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. Fifth Season of Gazprom's Football for Friendship International Children's Project Launched | Daily Herald. finance.dailyherald.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. News Story. www.merrilledge.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 29. a b c Fifth Season of Gazprom#s Football for Friendship International Children#s. www.newswit.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 30. Football brings kids together. euronews. 2017-07-06. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 31. 12-year-old S'porean boy wins global football tournament in Russia - Stomp. Stomp. 2017-07-05. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 32. Football for friendship sets stage for 2018 World Cup. euronews. 2018-02-16. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 33. a b This time a defender from Bangladesh. The Daily Star. 2018-03-04. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 34. Russia opportunity for Zim youngsters | The Chronicle. www.chronicle.co.zw [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. AFRICANEWS. Football for Friendship draw held ahead of the 2018 World Cup | Africanews. Africanews. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 36. Шикарный футбол, крепкая дружба!. Советский спорт [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 37. a b c Их подружил футбол. Советский спорт [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 38. Юный тренер из России стал чемпионом мира по "Футболу для дружбы". www.sport-express.ru [online]. 2018-06-13 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 39. Море счастья, дружбы и футбола!. www.sport-express.ru [online]. 2018-06-29 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 40. Участники "Футбола для дружбы" из 211 стран и регионов прибыли в Москву. www.sport-express.ru [online]. 2018-06-09 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 41. Юные послы "Футбола для дружбы" приняли участие в церемонии открытия ЧМ-2018. Спорт РИА Новости [online]. 20180615T2036+0300Z [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 42. Юный посол "Футбола для дружбы" встретился с президентом России на ЧМ в Москве. www.sport-express.ru [online]. 2018-06-21 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 43. Участники "Футбола для дружбы" из 211 стран и регионов прибыли в Москву. www.sport-express.ru [online]. 2018-06-09 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
 44. Участникам и гостям Международного детского форума «Футбол для дружбы». government.ru [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 45. Брифинг официального представителя МИД России М.В.Захаровой, Москва, 23 мая 2018 года. www.mid.ru [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 46. FIFA.COM. 2018 FIFA World Cup Russia™ - News - 211 countries and regions take part in the Sixth International Football for Friendship Children’s Forum - FIFA.com. www.fifa.com [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 47. a b Сегодня стартует седьмой сезон социальной программы «Футбол для дружбы». www.championat.com [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 48. Chelsea Foundation youngsters head to Lisbon. www.chelseafc.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 49. Chelsea foundation plays part in children forum. www.chelseafc.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 50. MOSKO, Alexey. Big football for little Europeans. rbth.com. 2014-05-30. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 51. FIFA.COM. Football and friendship, a perfect combination. FIFA.com. 2017-08-02. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 52. For Friendlies Football Scope Young Reporter Competition to be held. www.habermonitor.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 53. Crawley girl, 13, who dreams to play football for England meets World Cup legend. www.crawleyobserver.co.uk. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 54. a b Football For Friendship Are On The Hunt For Talented Young Journalists. It's Round And It's White. 2014-04-15. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 55. 12-year-old Bucks boy is the best young reporter - Get Bucks. www.getbucks.co.uk [online]. 2016-03-04 [cit. 2018-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 56. Mission XI Million picks Chandigarh girl Ananya Kamboj. The Financial Express. 2017-05-28. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 57. Kids from 24 Countries in Europe and Asia are Celebrating International Day of Football and Friendship The Independent Singapore News. theindependent.sg [online]. 2015-05-22 [cit. 2018-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 58. RBTH. Children from 24 countries celebrate Day of Football and Friendship. rbth.com. 2015-05-15. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 59. HILLS, David. Said & Done: David Cameron; Sepp in Sochi; and how to say sorry like you mean it. the Guardian [online]. 2015-04-25 [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 60. a b GAZDYUK, Pavel. The International Day of Football and Friendship. rbth.com. 2015-05-13. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 61. Oltre 450 ragazzi riuniti da Gazprom in occasione del Secondo Forum Internazionale FOOTBALL FOR FRIENDSHIP - Lazionews.eu. Lazionews.eu. 2014-05-27. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (italsky) 
 62. USER, Super. В рамках программы «Футбол для дружбы» учрежден Кубок «Девяти ценностей». www.joblenobl.ru [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (rusky) 
 63. F4F “Nine values cup” 2017 goes to Real Madrid. euronews. 2017-07-17. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 64. HILLS, David. Said & Done: David Cameron; Sepp in Sochi; and how to say sorry like you mean it. the Guardian [online]. 2015-04-25 [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 65. Vitor Baia tips Portugal for 'special' World Cup in Brazil. Mail Online. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. 
 66. Второй международный детский форум «Футбол для дружбы» • НОВОСТИ В ФОТОГРАФИЯХ. bigpicture.ru [online]. 2014-12-23 [cit. 2018-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 67. Interview sends Megan Mackey to Champions League final. The Bolton News [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 68. "Футбол для дружбы" шагает по планете. РБК [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. 
 69. Meeting with FIFA President Joseph Blatter. President of Russia. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 70. a b Mondial 2014. Hollande invite deux clubs amateurs à l'Elysée pour France-Nigéria. leparisien.fr. 2014-06-28CEST11:22:00+02:00. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (francouzsky) 
 71. T.AKULOV_63369. How to make kids voices to be heard globally?. The Drum Awards. 2017-08-31. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (anglicky) 
 72. Internationalists Awards for Innovative Digital Solutions 2017. www.internationalist-awards.com [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online.