Pryšec obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Euphorbia esula)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPryšec obecný
alternativní popis obrázku chybí
Pryšec obecný (Euphorbia esula)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďpryšcovité (Euphorbiaceae)
Rodpryšec (Euphorbia)
Binomické jméno
Euphorbia esula
L., 1753
Poddruhy vyskytující se v ČR
  • pryšec obecný pravý (Euphorbia esula L. subs. esula)
  • pryšec obecný pobřežní (Euphorbia esula L. subs. riparia Schur)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres pryšce obecného

Pryšec obecný (Euphorbia esula) je vytrvalá, až 70 cm vysoká, planě rostoucí rostlina, jeden z více než 25 druhů rodu pryšec které rostou v přírodě České republiky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh roste téměř po celé Evropě a dále na Sibiři, ve Střední Asii, v Číně a Koreji. Druhotně se vyskytuje v Severní a Jižní Americe a také v Tichomoří, tam všude se patrně dostal se znečištěným osivem. V Česku je hojně rozšířený od nížin do podhůří, ve vyšších polohách je naopak vzácný.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Slunomilná rostlina která roste nejčastěji na lehkých, neobdělávaných půdách. Tento hemikryptofyt se vyskytuje hlavně na stráních, loukách i pastvinách, na úhorech, v příkopech podél polních cest, v lužních lesích, na silničních i železničních náspech i na březích vodních nádrží a řek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pryšec obecný je vytrvalá, lysá, řídce trsnatá bylina vyrůstající z tenkého rozvětveného oddenku. Oblé přímé lodyhy dorůstající do výše 40 až 70 cm se v úžlabí listů silně větví. Střídavě vyrůstající listy jsou přisedlé, úzce obkopinaté, celokrajné a jen u tupě špičatého vrcholu jemně pilovité. Bývají dlouhé 4 až 6 cm a široké 3 až 6 mm, spodní jsou rozestálé a horní vzpřímené.

Lodyha a její odbočky v horní části lodyhy nesou cyathia tvořící květenství, mnohoramenný lichookolík s 10 až 18 větvemi, které se mohou i dvojnásobně vidličnatě větvit. Špičaté podpůrné listeny jsou podlouhlé trojboké a na vrcholu mají ostrou špičku. Srdčité zákrovní listence jsou široce trojboké až ledvinovité a jsou širší než delší. V období po odkvětu jejich zlatožlutě zbarvení zčervená a žlutavé nektarové žlázky zhnědnou. Rostlina kvete v červnu až srpnu. Plody jsou třípouzdré kulovité tobolky, asi 3 mm velké. Obsahují tři hladká, šedohnědá, okrouhle vejčitá, asi 2 mm dlouhá semena se žlutým masíčkem. Ploidie druhu 2n = 60.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se rozšiřuje do svého okolí hlavně dlouhými výhonky oddenků které jsou dobře životaschopné a pronikají hluboko do půdy, rostlina tak kolem sebe vytváří kolonii. Na větší vzdálenosti se šíří semeny která si podržují klíčivost po mnoho let. Semena bývají po dozrání vystřelována pukajícími tobolkami až 4 m daleko a roznášejí je také mravenci.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostlina po poranění roní z mléčnic bílé mléko které po potřísnění kůže zapříčiňuje její svědění nebo vznik puchýřů, při zasažení oka vyvolává zánět rohovky a po požití způsobuje zvracení nebo průjmy. Mléko obsahuje kyselinu euforbiovou a její anhydrid, dále euforbon, pryskyřici, kaučuk, gumu a organické kyseliny.

Druh je ve středoevropské přírodě hodnocen jako málo nebezpečný plevel který obvykle roste na neobdělávaných místech. Jen řídce se vyskytuje i na polích kde zapleveluje vytrvalé pícniny, drží se však většinou při okrajích a lze ho úspěšně likvidovat herbicidy.

Na západě Kanady a Spojených států je pryšec obecný považován za velkou hrozbu, je zapsán na seznamu 100 světově nejnebezpečnějších plevelů a každá rostlina je povinně hubena. Pro jeho omezení tam byli zkoušeni i brouci dřepčíci (Alticini) napadající květy.[1][2][3][4][5][6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Pryšec obecný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.07.2007 [cit. 2015-04-07]. Dostupné online. (česky) 
  2. Atlas rostlin: Pryšec obecný [online]. Luboš Pechar, Přírodou.cz, o. s., Praha 6 [cit. 2015-04-07]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]
  3. FUTÁK, Ján; BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska III: Mliečnik obyčajný [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1982 [cit. 2015-04-07]. S. 445–446. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-13. (slovensky) 
  4. VONDRÁŠKOVÁ, Šárka. Pryšec obecný - metla kanadských pastvin [online]. Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha, rev. 2003 [cit. 2015-04-07]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]
  5. Noxious Weed List: Euphorbia oblongata [online]. Washington State Noxious Weed Control Board, Olympia, WA, USA, rev. 1999 [cit. 2015-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-15. (anglicky) 
  6. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 384 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Pryšec obecný, s. 328. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]