Enver Paša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Enver Paša
Ismail Enver.jpg
Narození 22. listopadu 1881
Konstantinopol
Úmrtí 4. srpna 1922 (ve věku 40 let)
Tádžikistán
Ocenění Pour le Mérite
Mecidiye Nişanı
Order of Osmanieh
Železný kříž 2. třídy
Železný kříž 1. třídy
… více na Wikidatech
Politická strana Committee of Union and Progress
Podpis Enver Paša – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Enver Paša (turecky Enver Paşa, německy Enver Pascha), vlastním jménem İsmail Enver (22. listopadu 1881, Istanbul4. srpna 1922, Tádžikistán), byl osmanský ministr války a hlavní vojenský vůdce v průběhu první světové války. Patřil k lídrům mladoturecké revoluce v roce 1908. Jako jeden z hlavních představitelů země měl Enver Paša hlavní zodpovědnost za vstup Turecka do balkánských válek a do první světové války. Spolu se svými spoluvládci Talatem a Džamalem je považován za hlavního strůjce arménské genocidy.

V průběhu své kariéry si neustále navyšoval své hodnosti až nakonec na „Enver Paša“; titul paša (paşa) znamenal v osmanské říši faktického vládce země. Po dalším převratu v roce 1913 se Enver Paša stal tureckým ministrem války a hlavním členem triumvirátu „Tří pašů“ (spolu s Talatem a Džamalem). Tento triumvirát vládl zemi od roku 1913 až do konce první světové války. Jako ministr války a de facto vrchní vojenský velitel ovládal osmanskou armádu (oficiálně byl nejvyšším vojenským velitelem turecký sultán, Enver měl „pouze“ hodnost zástupce). Po začátku první světové války rozhodl o vstupu Turecka po boku Německa.

Po ukončení první světové války musel Enver Paša uprchnout z Turecka, kde byl poté odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti, a krátkou dobu žil v exilu v Německu a v Rusku. Posléze se zúčastnil bojů v ruské občanské válce proti Rudé armádě ve střední Asii. Během této války padl v roce 1922 poblíž Dušanbe, současného hlavního města Tadžikistánu.

Byl nositelem německého vyznamenání Pour le Mérite vojenské třídy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enver Pasha na anglické Wikipedii.