Železný půlměsíc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železný půlměsíc
Uděluje
Osmanli-nisani.svg
Osmanská říše
Založeno 1. března 1915
Zrušeno 1922
Stát Osmanská říšeOsmanská říše Osmanská říše
Uděluje se za udatnost v boji
Zakladatel Mehmed V.
TUR Harp Madalyasi BAR.svg

Železný půlměsíc, známý také jako Gallipolská hvězda, byl osmanské válečné vyznamenání. Založil ho 1. března 1915 sultán Mehmed V. Vyznamenání bylo udělováno za udatnost v boji tureckým vojákům a jejich spojencům účastnících se především bojů na osmanském území. Vyznamenání zaniklo s pádem Osmanské říše v roce 1922, avšak již od podepsání příměří s Dohodovými silami 31. října 1918 nebylo uděleno.

Vzhled vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je červeně smaltovaná pěticípá hvězda se stříbrným lemem, zakončená kuličkami. Uprostřed je položen stříbrný půlměsíc otevřenou stranou nahoru. Uvnitř něj je pak tugra – iniciály sultána – Mehmeta V. a letopočet 1333 (islámského kalendáře, tedy 1915 gregoriánského). Existuje několik variant hvězd, které se liší svou velikostí (53 - 68 mm) či materiálem (bronz, pocínovaná ocel, stříbro, železo, hliník, mosaz).

Stuha červená s bílými postranními pruhy pro vojáky. Pro nevojáky jsou barvy obráceně.

K vyznamenání patřily i spony, které měly tvar stříbrného rovnoběžníku. V něm byl pak červený arabský nápis kampaně, které se vyznamenaný účastnil (byly to např. tyto - bitva o Gallipoli, bitva o Gazu, suezská ofenzíva, obléhání Kutu).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gallipoli Star (Ottoman Empire) na anglické Wikipedii a Eiserner Halbmond na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]