Přeskočit na obsah

Ebenfurth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ebenfurth
Ebenfurth – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška230 m n. m.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměDolní Rakousy
OkresVídeňské Nové Město-venkov
Ebenfurth
Ebenfurth
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,6 km²
Počet obyvatel3 170 (2018)[1]
Hustota zalidnění134,4 obyv./km²
Správa
StarostaAlfredo Rosenmaier (SPÖ)
Oficiální webwww.ebenfurth.at
E-mailstadtamt@ebenfurth.at
Adresa obecního úřaduHauptstraße 39
2490 Ebenfurth
Telefonní předvolba02624
PSČ2490
Označení vozidelWB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ebenfurth je malé město v okrese Vídeňské Nové Město-venkov v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Žije zde přibližně 3 200[1] obyvatel.

Ebenfurth leží v Industrieviertelu (Průmyslové čtvrti) ve Vídeňské pánvi. Plocha území města je 23,56 kilometrů čtverečních, z toho 19,72 % plochy je zalesněno.

Na území města pramení řeka Fischa, samotným Ebenfurthem protéká Warme Fischa a po jihovýchodní hranici Litava, která ho odděluje od města Neufeld an der Leitha v Burgenlandu.

Značnou část západní části katastru zabírá vojenský prostor Großmittel s rozsáhlými plochami suchých trávníků.

Město sestává z katastrálních území:

  • Ebenfurth
  • Haschendorf (s osadou Großmittel)

Sousední obce

[editovat | editovat zdroj]

Sousedními obcemi (od severu ve směru hodinových ručiček) jsou:

Před naším letopočtem bylo území pod keltským královstvím Noricum a patřilo s okolím ke keltskému výšinnému hradu na Burgbergu v Rosaliengebirge.

Později, v době římské patřil nynější Ebenfurth k provincii Pannonia.

V římské době se využívaly cesty vedoucí od Šoproně do Vídně v několika větvích. Byl zde také brod přes řeku Litavu, která vytvářela hranici s Uhrami. V místě pozdějšího zámku Ebenfurth stála tu pevnost z počátku 12. století. První písemná zmínka o Ebenfurthu z roku 1160 dokumentuje stavbu pevnosti. Tato stavba byla zpočátku ve vlastnictví rodu Feldsberger-Seefelderů a kolem roku 1270 získali majetek Pottendorfové, kteří zde měli právo mýta.[2]

Jelikož hranici mezi Rakouskem a Uhrami v těchto místech po staletí tvořila řeka Litava, byl Ebenfurth až do roku 1920 zemským přechodem do uherského Neufeldu (Lajtaújfalu). Poté se z této hranice stala vnitrostátní zemská hranice mezi Dolními Rakousy a Burgenlandem.

V letech 19151934 byla v Ebenfurthu parní elektrárna pro město Vídeň. Na jejím místě je dnes rozvodna elektrické energie pro Vídeň.

Starostou města je Alfredo Rosenmaier.

V městském zastupitelstvu je 21 křesel rozděleno po obecních volbách 14. března 2010 podle získaných mandátů takto:

Vývoj počtu obyvatel

[editovat | editovat zdroj]

Hospodářství a infrastruktura

[editovat | editovat zdroj]

Nezemědělských pracovišť bylo v roce 2001 87, zemědělských a lesnických pracovišť bylo v roce 1999 19. Počet výdělečně činných obyvatel podle sčítání lidu v roce 2001 bylo 1188, tj. 46,83 %.

Ebenfurth leží poblíž „Jihovýchodní dálnice A3“, která spojuje severní Burgenland s Vídní. Přímo městem prochází „Litavská silnice B60“ spojující Fischamend a Ebreichsdorf s regionálním centrem Vídeňské Nové Město.

Město leží na „Pottendorfské železnici", která je alternativním spojením Vídně a Vídeňského Nového Města. Ebenfurth je také koncovou stanicí maďarsko-rakouské železniční trati Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút, která odsud vede do Wulkaprodersdorfu a dále do Šoproně.

  1. a b Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Statistik Austria. Dostupné online. [cit. 2019-03-09].
  2. zámek Ebenfurth

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ebenfurth na německé Wikipedii.