Dub zubatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDub zubatý
alternativní popis obrázku chybí
Dub zubatý (Quercus dentata)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbukotvaré (Fagales)
Čeleďbukovité (Fagaceae)
Roddub (Quercus)
Binomické jméno
Quercus dentata
Thunb., 1784
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub zubatý (Quercus dentata) je opadavý strom dorůstající výšky 25 metrů. Pochází z Asie a v Česku je občas pěstován jako okrasná dřevina, nápadná poměrně velkými listy s krátkými řapíky.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dub zubatý je opadavý strom dorůstající výšky 25 metrů. Koruna je kulovitá. Borka je tlustá, hluboce brázditá. Letorosty jsou silné, brázdité, hustě plstnaté žlutošedými hvězdovitými chlupy. Listy jsou obvejčité, se zaoblenou bází a zvlněným až chobotnatě laločnatým okrajem. Čepel listů je 10 až 30 cm dlouhá, na líci tmavě zelená a pýřitá nebo olysalá, na rubu hustě šedohnědě plstnatá hvězdovitými chlupy. Žilnatina je tvořena (4) 8 až 12 páry postranních žilek. Řapík je jen 2 až 5 mm dlouhý. Žaludy jsou jednotlivé, vejcovité, 15 až 23 mm dlouhé, do 1/2 až 2/3 kryté číškou s horními šupinami šídlovitě protaženými a nápadně odstávajícími.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Dub zubatý pochází z Číny, Japonska, Koreje a Mandžuska, kde roste ve smíšených lesích v nadmořských výškách od 100 do 2700 metrů. V oblastech společného výskytu se kříží s jinými duby, např. s dubem mongolským (Quercus mongolica) a dubem Quercus aliena.[2][3]

Dub zubatý jako bonsai

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dub zubatý je nápadný poměrně velkými listy. Jako okrasná dřevina je v Česku pěstován poměrně zřídka. Je to pomalu rostoucí dub vyhledávající kyselé půdy a citlivý na jarní mrazy. Byl introdukován do Evropy v roce 1830.[4] Je udáván např. z Dendrologické zahrady v Průhonicích, Arboreta Žampach a Pražské botanické zahrady v Tróji,[5] pěstován je také v Botanické zahradě a arboretu MU v Brně. Kultivar 'Pinnatifida' je nápadný listy s hluboce prořezanými úzkými laloky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]
  2. a b Flora of China: Quercus dentata [online]. Dostupné online. 
  3. a b KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. 
  4. Oaks of the World: Quercus dentata [online]. Dostupné online. 
  5. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]