Družstevní práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Družstevní práce
Sídlo Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Družstevní práce (DP) byla kulturně-společenská organizace, která působila v letech 1922–1957 v Československu. Byla založena v Praze jako nakladatelství v roce 1922 a soustředila se na srdužení návrhářů, výrobců a distributorů užitého umění a moderního designu, zejména na předměty masové spotřeby pro nejširší vrstvy obyvatel. Tyto zprvu teoretické snahy v roce 1927 vyústily v otevření obchodní firmy Krásná jizba s prodejnou v Praze na Národní třídě, a brzy s desítkou dalších poboček (např. v Brně nebo v Uherském Hradišti). Firma prodávala předměty splňující náročné požadavky na funkčnost a design. Družstevní práce jednak svou publikační činností (např. Magazín Družstevní práce), ale především uměleckoprůmyslovou produkcí nábytku, bytových doplňků, předmětů každodenní potřeby ze skla, keramiky, porcelánu, kovů, bytového a dekoračního textilu i oděvů usilovala o šíření nového životního stylu a nejvyšších estetických kritérií.

Vizuální styl Družstevní práce byl dílem designérů a architektů Ladislava Sutnara, Pavla Janáka, Bohumila Južniče, uměleckoprůmyslových návrhářů Františka Kysely, Jaroslava Horejce, Franty Anýže, Antonína Kybala a fotografa Josefa Sudka. Mezi stálé dodavatele patřili členové družstva Artěl. Cenově dostupné šperky dodávali Horejc, Anýž, František Ritter a jeho syn Josef Ritter, družstva Primosa a Tvar.

Do edičního okruhu Družstevní práce patřili dále mj. Vladislav Vančura, Jaroslav Seifert, Emanuel Frinta, Antonín Pelc, Jaroslav Šváb, Adolf Hoffmeister či Toyen.

Pokračovateli Družstevní práce byly Ústav bytové a oděvní kultury a Ústředí lidové umělecké výroby, které převzalo okruh spolupracovníků a síť prodejen, činnou až do roku 1990.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alena ADLEROVÁ, Padesát let Krásné jizby, Umění a řemesla 1977, č. 4, s. 44 - 51.
  • Dana STEHLÍKOVÁ, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Praha Libri 2003, s. 109.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]