Dragiša Vasić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dragiša Vasić
Narození 2. října 1885
Gornji Milanovac
Úmrtí 20. dubna 1945 (ve věku 59 let)
Nova Gradiška
Alma mater Bělehradská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dragomir Vasić, známý též jako Dragiša (v srbské cyrilici Драгомир Васић; 2. října 1885, Gornji Milanovac, Srbsko – duben 1945, tábor Stara Gradiška) byl srbský politik, místopředseda Srbského kulturního klubu. Byl hlavním ideologem četniků během druhé světové války.

Před válkou pracoval jako právník. Bránil několik komunistů, kteří působili v ilegalitě, a kteří byli přirozeným cílem tehdejší vlády. Znal se s Miroslavem Krležou a Slobodanem Jovanovićem. Byl členem Srbské akademie věd a umění. Po roce 1929, kdy král Alexandr vyhlásil diktaturu, byl považován za údajného spolupracovníka komunistů.

Na začátku druhé světové války se Vasić přidal k četnikům Dragoljuba Mihailoviće, kde získal přezdívku Čiča Dragiša. Stal se členem Ústředního národního odboru četnické armády. Na konci války se oddělil od Mihailoviće a spolu s Pavlem Đurišićem chtěl uniknout případnému zajetí ze strany partyzánů. Svůj pochod zahájil směrem z Černé Hory nedlouho po Bělehradské operaci. Po prohrané bitvě na Lijevče polju se vzdal; byl zajat ustašovci v samotném závěru války a zabit v koncentračním táboru Stara Gradiška v dnešním Chorvatsku.