Srbská akademie věd a umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z SANU)
Jump to navigation Jump to search
Srbská akademie věd a umění
Palata SANU, Beograd.JPG
Založeno 7. listopadu 1841
Sídlo Bělehrad
Souřadnice sídla
Dceřiné společnosti Institute of Technical Sciences
Oficiální web www.sanu.ac.rs
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palác SANU v Bělehradě

Srbská akademie věd a umění (srbsky v cyrilici Српска академија наука и уметности, v latince Srpska akademija nauka i umetnosti, САНУ/SANU) je nejstarší akademií svého druhu v Srbsku. Sídlí v Bělehradě v Paláci SANU.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Akademie se hlásí k odkazu Společnosti srbské slovesnosti (Друштво српске словесности), která vznikla 19. listopadu 1841. Společnost se posléze roku 1864 transformovala na Srbskou učenou společnost (Српско учено друштво). Vedle něj od roku 1886 působila Srbská královská akademie (Краљевско-српска академије), která nakonec učenou společnost roku 1892 převzala a rozpustila.

Nedlouho po příchodu jugoslávských komunistů k moci organizace po sovětském vzoru změnila svůj tradiční název na Srbská akademie věd a umění (Српска академија наука и уметности).

Mezi členy akademie patřilo značné množství domácích literátů i vědců, např. Josif Pančić, Jovan Cvijić, Stojan Novaković, Branislav Petronijević, Mihajlo Pupin, Nikola Tesla, Milutin Milanković, Mihailo Petrović-Alas, Bogdan Gavrilović, Ivo Andrić, nebo Danilo Kiš.

Předsedové akademie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]