Dolní Sněžná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sněžná
Stavení čp. 18
Stavení čp. 18
Lokalita
Charakter zaniklá osada
Obec Volary
Okres Prachatice
Kraj Jihočeský kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální území Horní Sněžná
Nadmořská výška 930 m n. m.
Sněžná
Sněžná
Další údaje
Zaniklé obce.cz 555
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolní Sněžná (německy Unter Schneedorf) je zaniklá osada ležící v katastrálním území osady Horní Sněžná a patřící k městu Volary v okrese Prachatice. Náleží do CHKO Šumava.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Dolní Sněžná se nachází 5 km východně od Volar, v Želnavské hornatině mezi vrcholy Větrný (1051 m n. m.), Nad Kapličkou (878 m n. m.) a severně od vrcholů Na Skále (1011 m n. m.) a Doupná hora (1052 m n. m.), v nadmořské výšce 930 m. Východně od osady pramení Sněžný potok.

Mezi sousední sídla patří Svatá Magdaléna na severu, Zbytiny, Mošna a Koryto na severovýchodě, Spálenec na východě, Mlýnský Kout, Arnoštov, Dvojdomí a Sedmidomí na jihovýchodě, Čtyři Domy a Horní Sněžná na jihu, Chlum a Planerův Dvůr na jihozápadě, Volary na západě, a Myslivny, Mlynařovická myslivna a Chalupy na Blatech na severozápadě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dolní Sněžná byla pravděpodobně založena v první polovině 17. století, kdy náležela ke klášteru Zlatá Koruna. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1654 v berní rule. Spolu s dalšími klášterními statky roku 1785 ves přešla v důsledku zrušení kláštera do majetku knížete Schwarzenberga a tvořila část panství Krumlov.

V roce 1840 ves sestávala z 31 domů s 223 německými obyvateli a patřila k farnosti Zbytiny. Až do poloviny 19. století zůstala podřízená Krumlovu.

Po zrušení panství spadala Dolní Sněžná od roku 1849 pod Horní Sněžnou, od roku 1868 pak patřila k okresu Prachatice. V roce 1869 ves měla 34 domů a 196 obyvatel. Od 3. ledna 1874 byla Dolní Sněžná přiřazena k nově vzniklému soudnímu okrsku Volary. Proti tomu namířenou petici zástupce Johanna Andexingera a některých obyvatel český parlament na svém zasedání dne 14. října 1874 zamítl pro nedostatek odůvodnění a formální nedostatky, neboť petice nebyla podána vedením komunity.

V roce 1910 žilo v 34 domech Dolní Sněžné 169 lidí. V roce 1921 obec tvořilo 35 domů s 201 obyvateli, v roce 1930 žilo 183 lidí v 37 domech. Roku 1924 byl představen český název místa - Dolní Sněžná. V říjnu 1938 byla obec připojena k Německé říši v důsledku mnichovské dohody a až do roku 1945 byla součástí okresu Prachatice. Po skončení druhé světové války se Dolní Sněžná vrátila do Československa a německo-česká populace byla do roku 1946 vyhnána v důsledku Benešových dekretů. V říjnu 1946 byli vysídleni poslední Němci, sociálnědemokratická rodina Guschlbauer.

Znovuosídlování obce Čechy nebylo úspěšné – v roce 1950 žili v 34 domech Dolní Sněžné jen dva lidé. V roce 1948 byla ves přičleněna ke Chlumu, v roce 1960 pak byly zbourány téměř všechny domy. Při sčítání lidu z roku 1970 už Dolní Sněžná neměla žádné stálé obyvatele. Dnes k Dolní Sněžné patří dva domy, ale existují plány na znovuosídlení místa.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Osada s rekreačními objekty nyní patří k Volarům a je součástí katastrálního území Horní Sněžné.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolní Sněžná na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]