Dikdik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dikdik

alternativní popis obrázku chybí
Dikdik Kirkův (Madoqua kirkii)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Rod: dikdik (Madoqua)
Ogilby, 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dikdikové tvoří malou skupinu drobných turovitých sudokopytníků, které řadíme do rodu Madoqua. Obývají buše v jižní a východní Africe.

Samice jsou obvykle větší než samci, kteří mají krátké, 3 až 7,5 cm dlouhé rohy. Jsou to štíhlá zvířata s dlouhými a tenkými končetinami a u některých druhů poměrně velkou hlavou v poměru s velikostí těla. Na hlavě mají také typický prodloužený čenich a chocholku vzpřímených chlupů na temeni. Srst je jemná, rudohnědá, na hřbetě a zadku výrazně tmavší, břišní část těla bývá nejčastěji nažloutlá nebo bílá.

Žijí obvykle v párech na území větším jak 12 arů. Tyto teritoria se často nacházejí podél skalních útvarů s nepříliš vysokou trávou a keři, které poskytují dikdikům důležitý úkryt. Oblastem s vysokou trávou kde nemají dobrý rozhled do okolí se vyhýbají. Jejich potravu tvoří výhonky, větvičky, ovoce a nejrůznější plody, listy keřů a části různých druhů travin. Díky zvláštnímu tvaru hlavy dokáží konzumovat i části akáciových keřů, které mají na větvích ostré trny. Jsou to velice plachá zvířata, která se stávají potravou varanů, orlů, šakalů, psů hyenovitých, hyen, karakalů, lvů, gepardů, leopardů a jiných afrických šelem.

Samice rodí jediné mládě, které po narození váží méně než 800 gramů. Pohlavní dospělosti dosahuje ve věku šesti až osmi měsíců. V této době je již plně samostatné a rodiče jej donutí dosavadní teritorium opustit.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme 4 recentní druhy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dik-dik na anglické Wikipedii.