Dikdik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDikdik
alternativní popis obrázku chybí
Dikdik Kirkův (Madoqua kirkii)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Roddikdik (Madoqua)
Ogilby, 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dikdikové tvoří malou skupinu drobných turovitých sudokopytníků, které se řadí do rodu Madoqua. Obývají buše v jižní a východní Africe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samice jsou obvykle větší než samci, kteří mají krátké, 3 až 7,5 cm dlouhé rohy. Jsou to štíhlá zvířata s dlouhými a tenkými končetinami a u některých druhů poměrně velkou hlavou v poměru s velikostí těla. Na hlavě mají také typický prodloužený čenich a chocholku vzpřímených chlupů na temeni. Srst je jemná, rudohnědá, na hřbetě a zadku výrazně tmavší, břišní část těla bývá nejčastěji nažloutlá nebo bílá.

Žijí obvykle v párech na území větším jak 12 arů. Tato teritoria se často nacházejí podél skalních útvarů s nepříliš vysokou trávou a keři, které poskytují dikdikům důležitý úkryt. Oblastem s vysokou trávou kde nemají dobrý rozhled do okolí se vyhýbají. Jejich potravu tvoří výhonky, větvičky, ovoce a nejrůznější plody, listy keřů a části různých druhů travin. Díky zvláštnímu tvaru hlavy dokáží konzumovat i části akáciových keřů, které mají na větvích ostré trny. Jsou to velice plachá zvířata, která se stávají potravou varanů, orlů, šakalů, psů hyenovitých, hyen, karakalů, lvů, gepardů, levhartů a jiných afrických šelem.

Samice rodí jediné mládě, které po narození váží méně než 800 gramů. Pohlavní dospělosti dosahuje ve věku šesti až osmi měsíců. V této době je již plně samostatné a rodiče jej donutí dosavadní teritorium opustit.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Rozeznávány jsou 4 recentní druhy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dik-dik na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]