Die Linke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Levice
Die Linke
Logo
Datum založení 16. červen 2007
Předsedkyně Kipping riexinger die linke 2014.jpg
Katja Kipping a Bernd Riexinger
Zakladatel Oskar Lafontaine
Sídlo Karl-Liebknecht-Haus
Kl. Alexanderstraße 28
D-10178 Berlín
Předchůdce WASG a Die Linkspartei.PDS
Ideologie demokratický socialismus
antikapitalismus
antimilitarismus
Politická pozice levice
Evropská strana Strana evropské levice
Politická skupina EP Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice
Počet členů 62 298
Barvy Červená
Zisk mandátů ve volbách
Německý spolkový sněm:
69/709
Zemské sněmy:
165/1857
Evropský parlament:
5/96
Oficiální web www.die-linke.de
Zleva: Bodo Ramelow, ministerský předseda spolkové země Duryňsko, první politik strany Die Linke v takové funkci, a Kerstin Kaiser, členka strany

Politická strana Die Linke (v českých médiích označovaná také jako Levice[1]) byla založena 16. června 2007 na kongresu v Berlíně sloučením stran Die Linkspartei.PDSWASG.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik a vývoj strany[editovat | editovat zdroj]

O sloučení obou stran se diskutovalo již od léta 2005 – hlavním důvodem nebyla v prvé řadě výrazná podoba jejich ideologické identity, ale snaha etablovat se jako celoněmecká strana. Die Linkspartei.PDS byla totiž zastoupena téměř výlučně v tzv. „nových spolkových zemích“, tedy na území bývalé NDR, WASG pak téměř výlučně na území bývalého Západního Německa. V červnu 2005 pak došlo k dohodě nekonkurovat si navzájem ve volbách do Německého spolkového sněmu.[2]

Roku 2005 došlo též k přejmenování dřívější Strany demokratického socialismu (PDS) na Die Linkspartei, a to na žádost partnera WASG, což mělo usnadnit pozdější sloučení. Dosavadní název strany byl u části obyvatelstva kompromitovaný. Nové jméno se hodně podobalo předpokládanému pozdějšímu jménu po sloučení obou partnerských uskupení a neslo navíc programatické komponenty budoucí strany.

Na společném kongresu obou stran v Dortmundu 24. a 25. března 2007 bylo jednomyslně rozhodnuto sloučení uskutečnit – na slučovacím kongresu 16. června 2007 v Berlíně.

V průběhu těchto diskusí došlo k silným frakčním bojům uvnitř WASG, např. v Berlíně, kde se členové rozhodli doporučení ke sloučení ignorovat. Tyto tendence byly obzvláště silné také v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde roku 2006 došlo ve volbách do senátu resp. v zemských volbách ke kandidatuře obou stran. Tyto opoziční frakce uvnitř WASG se sloučení obou celoněmeckých stran nezúčastnily.

Volby do Německého spolkového sněmu 2017[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do Německého spolkového sněmu, které se konaly 24. září 2017, se strana Die Linke umístila se ziskem 9,2 % odevzdaných hlasů na pátém místě.[3] V parlamentě tak získala 69 poslaneckých mandátů.[4]

Hlavní představitelé strany[editovat | editovat zdroj]

K významným představitelům strany patří v současné době dvojice předsedů Katja Kipping a Bernd Riexinger a místopředsedkyně (jedna ze čtyř místopředsedů) Sahra Wagenknecht. Donedávna byl jedním z předsedů Lothar Bisky (dříve Die Linkspartei.PDS), který však v srpnu 2013 zemřel. Dalšími velmi známými politiky jsou např. Oskar Lafontaine (dřívější předseda SPD a ministr financí spolkové vlády, poté člen WASG), dosavadní předseda stranické frakce ve spolkovém parlamentu Gregor Gysi, či jediný ministerský předseda v historii strany Bodo Ramelow.

Politický program[editovat | editovat zdroj]

Strana se hlásí k demokratickému socialismu, přitom ve srovnání se sociálně demokratickou SPD deklaruje mnohem výraznější levicovou orientaci. Staví se mj. za vyšší daňové sazby pro osoby s největšími příjmy. Podporuje vystoupení Německa z NATO a další velmi vyhraněné politické požadavky včetně legalizace marihuany po nizozemském vzoru. Usiluje o spolupráci s SPD, které vyčítá současnou snahu o účast na velké koalici s CDU/CSU na celoněmecké úrovni, je však odmítána. Strana Zelených určitou spolupráci připouští, avšak stranu Die Linke považují za příliš levicovou. Pravicové strany se k Levici již tradičně staví velmi odmítavě.

Spolupředsednictví[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CDU i SPD ztratily v zemských německých volbách – 30. 8. 2009
  2. Die Kooperation der PDS und der WASG zur Bundestagswahl 2005 (PDF)
  3. VÖLLINGER, Veronika; KLORMANN, Sybille; GEIL, Karin. Bundestagswahl: Christian Lindner zum Fraktionsvorsitzenden gewählt. Die Zeit. 2017-09-25. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-24. ISSN 0044-2070. (německy) 
  4. Oslabená CDU/CSU obhájila prvenství, posílili pravicoví populisté. Konečné výsledky voleb v Německu. Aktuálně.cz. 2017-09-24. Dostupné online [cit. 2017-09-25]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]