Die Linke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Levice
Die Linke
Datum založení 16. červen 2007
Předseda Kipping riexinger die linke 2014.jpg
Katja Kipping a Bernd Riexinger
Sídlo Karl-Liebknecht-Haus
Kl. Alexanderstraße 28
D-10178 Berlín
Předchůdce WASG a Die Linkspartei.PDS
Ideologie Demokratický socialismus
Antikapitalismus
Antimilitarismus
Politická pozice Levice
Evropská strana Strana evropské levice
Politická skupina EP Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice
Barvy Červená
Zisk mandátů ve volbách
Německý spolkový sněm:
69 / 709
Zemské sněmy:
165 / 1857
Evropský parlament:
7 / 96
Oficiální web
www.die-linke.de
Zleva: Bodo Ramelow, první ministerský předseda za Die Linke, a Kerstin Kaiserová, oba členové die Linke

Politická strana Die Linke (v českých médiích označovaná také jako Levice[1]) byla založena 16. června 2007 na kongresu v Berlíně sloučením stran Die Linkspartei.PDSWASG.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik a vývoj strany[editovat | editovat zdroj]

O sloučení obou stran se diskutovalo již od léta 2005 – hlavním důvodem nebyla v prvé řadě výrazná podoba jejich ideologické identity, ale snaha etablovat se jako celoněmecká strana (Die Linkspartei.PDS byla zastoupena téměř výlučně v tzv. „nových spolkových zemích“, tedy na území bývalé NDR, WASG pak téměř výlučně na území bývalé SRN). V červnu 2005 pak došlo k dohodě nekonkurovat si navzájem ve volbách do parlamentu.[2]

Roku 2005 došlo též k přejmenování dřívější Strany demokratického socialismus (PDS) na Die Linkspartei, a to na žádost partnera WASG, což mělo usnadnit pozdější sloučení (zřeknutím se názvu kompromitovaného u části obyvatelstva, volba nového jména, které se silně podobalo předpokládanému pozdějšímu a neslo navíc programatické komponenty budoucí strany).

Na společném kongresu obou stran v Dortmundu 24. a 25. března 2007 bylo jednomyslně rozhodnuto sloučení uskutečnit – na slučovacím kongresu 16. června 2007 v Berlíně.

V průběhu těchto diskusí došlo k silným frakčním bojům uvnitř WASG (např. v Berlíně), kde se členové rozhodli doporučení ke sloučení ignorovat. Tyto tendence bylo obzvláště silné v Berlíně a v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde roku 2006 došlo ve volbách do senátu resp. v zemských volbách ke kandidatuře obou stran. Tyto opoziční frakce uvnitř WASG se sloučení obou stran nezúčastnily.

Volby do Německého spolkového sněmu 2017[editovat | editovat zdroj]

Strana německé Levice (Die Linke) se umístila ve volbách do Německého spolkového sněmu, konajících se dne 24. září 2017 se ziskem 9, 2 % odevzdaných hlasů na pátém místě.[3] V přepočtu na volební křesla tak získala 69 poslanců.[4]

Hlavní představitelé strany[editovat | editovat zdroj]

K významným představitelům strany patří v současné době dvojice předsedů Katja Kipping a Bernd Riexinger a místopředsedkyně (jedna ze čtyř místopředsedů) Sahra Wagenknecht. Donedávna byl jedním z předsedů Lothar Bisky (dříve Die Linkspartei.PDS), který však v srpnu 2013 zemřel. Dalšími velmi známými politiky jsou např. Oskar Lafontaine (dřívější předseda SPD a ministr financí spolkové vlády, poté člen WASG), dosavadní předseda stranické frakce ve spolkovém parlamentu Gregor Gysi, či jediný ministerský předseda v historii strany Bodo Ramelow.

Politický program[editovat | editovat zdroj]

Strana se hlásí k demokratickému socialismu, přitom ve srovnání se sociálně demokratickou SPD deklaruje mnohem výraznější levicovou orientaci. Staví se mj. za vyšší daňové sazby pro osoby s největšími příjmy. Podporuje vystoupení Německa z NATO a další velmi vyhraněné politické požadavky včetně legalizace marihuany po nizozemském vzoru. Usiluje o spolupráci s SPD, které vyčítá současnou snahu o účast na velké koalici s CDU/CSU na celoněmecké úrovni, je však odmítána. Strana Zelených určitou spolupráci připouští, avšak stranu Die Linke považují za příliš levicovou. Pravicové strany se k Levici již tradičně staví velmi odmítavě.

Spolupředsednictví[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CDU i SPD ztratily v zemských německých volbách – 30. 8. 2009
  2. Die Kooperation der PDS und der WASG zur Bundestagswahl 2005 (PDF)
  3. VÖLLINGER, Veronika; KLORMANN, Sybille; GEIL, Karin. Bundestagswahl: Christian Lindner zum Fraktionsvorsitzenden gewählt. Die Zeit. 2017-09-25. Dostupné online [cit. 2017-09-25]. ISSN 0044-2070. (německy) 
  4. Oslabená CDU/CSU obhájila prvenství, posílili pravicoví populisté. Konečné výsledky voleb v Německu. Aktuálně.cz. 2017-09-24. Dostupné online [cit. 2017-09-25]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]