Přeskočit na obsah

Die Linke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Levice
Die Linke
Logo
Datum založení16. červen 2007
PředsedaMartin Schirdewan
Janine Wisslerová
ZakladatelOskar Lafontaine
SídloKarl-Liebknecht-Haus
Kl. Alexanderstraße 28
D-10178 Berlín
PředchůdceWASG a Die Linkspartei.PDS
Ideologiedemokratický socialismus
antikapitalismus
antimilitarismus
antifašismus
konzervativní socialismus
Politická pozicelevicekrajní levice
Evropská stranaStrana evropské levice
Politická skupina EPEvropská sjednocená levice a Severská zelená levice
Počet členů54 214
Barvyčervená
Oficiální webwww.die-linke.de
Zisk mandátů ve volbách
Spolkový sněm
28/736
Zemské sněmy
118/1894
Evropský parlament
5/96
Vlajka strany
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zleva: Bodo Ramelow, ministerský předseda spolkové země Duryňsko, první politik strany Die Linke v takové funkci, a Kerstin Kaiser, členka strany

Die Linke (v českých médiích rovněž označovaná jako Levice)[1] je německá levicová strana.

Vznik a vývoj strany

[editovat | editovat zdroj]

Byla založena 16. června 2007 na kongresu v Berlíně sloučením stran Die Linkspartei.PDSWASG, která historicky vznikla z bývalé východoněmecké Sjednocené socialistické strany a postupně se přetvářela až do své tehdejší podoby. O sloučení obou stran se diskutovalo již od léta 2005 – hlavním důvodem nebyla v prvé řadě jejich značná ideologická spřízněnost, ale snaha etablovat silnější celoněmeckou stranu. Die Linkspartei.PDS byla totiž zastoupena téměř výlučně v tzv. „nových spolkových zemích“, tedy na území bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Naproti tomu WASG působila téměř výlučně na území bývalého Západního Německa. V červnu 2005 došlo k dohodě nekonkurovat si navzájem ve volbách do Německého spolkového sněmu.[2]

Roku 2005 došlo též ke zkrácení názvu východoněmecké strany na Die Linkspartei. Tím se strana pokusila zbavit se dědictví své bezprostřední předchůdkyně, Strany demokratického socialismu (PDS), která vznikla z bývalé SED. Tuto změnu názvu také požadovalo partnerské uskupení WASG, aby bylo usnadněno pozdější sloučení. Dosavadní název strany byl u části obyvatelstva kompromitovaný. Nové jméno se hodně podobalo předpokládanému pozdějšímu jménu po sloučení obou partnerských uskupení a neslo navíc programatické komponenty budoucí strany.

Na společném kongresu obou stran v Dortmundu 24. a 25. března 2007 bylo jednomyslně rozhodnuto sloučení uskutečnit. To se stalo na slučovacím kongresu 16. června 2007 v Berlíně.

V průběhu těchto diskusí došlo k silným frakčním bojům uvnitř WASG, např. v Berlíně, kde se členové rozhodli doporučení ke sloučení ignorovat. Tyto tendence byly obzvláště silné také v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde roku 2006 došlo v zemských volbách ke kandidatuře obou stran. Tyto opoziční frakce uvnitř WASG se sloučení obou celoněmeckých stran nezúčastnily.

Volby do Německého spolkového sněmu 2017

[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do Německého spolkového sněmu, které se konaly 24. září 2017, se strana Die Linke umístila se ziskem 9,2 % odevzdaných hlasů na pátém místě.[3] V parlamentě tak získala 69 poslaneckých mandátů.[4]

Hlavní představitelé strany

[editovat | editovat zdroj]

K významným představitelům strany patří v současné době spolupředsednická dvojice Katja Kipping a Bernd Riexinger a bývalá místopředsedkyně (jedna ze čtyř) Sahra Wagenknecht. Dříve byl jedním z předsedů strany Die Linkspartei.PDS Lothar Bisky, který však v srpnu 2013 zemřel. Dalším známým politikem je Oskar Lafontaine (dřívější předseda SPD a ministr financí spolkové vlády, poté člen WASG), který je manželem Wagenknechtové. Velmi profilovaný je rovněž dřívější předseda stranické frakce (klubu) v Německém spolkovém sněmu Gregor Gysi. Od roku 2011 je významným politikem také Bodo Ramelow, který byl tehdy zvolen ministerským předsedou Duryňska, a v této funkci působí i po zemských volbách na podzim 2019 jako zatím první a jediný předseda vlády jedné ze spolkových zemí v historii strany.

Sahra Wagenknecht byla spolu s Dietmarem Bartschem také předsedkyní poslaneckého klubu strany ve Spolkovém sněmu. Je považována za jednu z nejaktivnějších političek Německa, včetně účasti na mnoha televizních diskusích. Kvůli zdravotním problémům se však 12. listopadu 2019 této funkce vzdala. Na její místo byla na sjezdu strany zvolena advokátka Amira Mohamed Ali.[5]

Politický program

[editovat | editovat zdroj]

Strana se hlásí k demokratickému socialismu, přičemž ve srovnání se sociálně demokratickou SPD deklaruje mnohem výraznější levicovou orientaci, podle některých až krajně levicovou.[6][7][8] Ekonomicky se hlásí ke keynesiánství; prosazuje progresivní zdanění lidí s nejvyššími příjmy, vyšší zdanění korporací a navýšení státních investic do vzdělání, kultury, infrastruktury, výzkumu a vývoje. Odmítavě se staví k vojenskému intervencionismu, přičemž podporuje vystoupení Německa ze Severoatlantické aliance (NATO). V minulosti se negativně stavěla k zapojení Německa do války v Afghánistánu a Iráku.[9]

Spolupředsednictví

[editovat | editovat zdroj]

Strana funguje na principu spolupředsednictví, v jejím čele tak stojí dva lidé (nejčastěji jeden muž a jedna žena).

Významní členové strany

[editovat | editovat zdroj]
  1. CDU i SPD ztratily v zemských německých volbách – 30. 8. 2009
  2. Die Kooperation der PDS und der WASG zur Bundestagswahl 2005 (PDF)
  3. VÖLLINGER, Veronika; KLORMANN, Sybille; GEIL, Karin. Bundestagswahl: Christian Lindner zum Fraktionsvorsitzenden gewählt. Die Zeit. 2017-09-25. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-24. ISSN 0044-2070. (německy)  Archivováno 11. 2. 2018 na Wayback Machine.
  4. Oslabená CDU/CSU obhájila prvenství, posílili pravicoví populisté. Konečné výsledky voleb v Německu. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-09-24 [cit. 2017-09-25]. Dostupné online. 
  5. Bundestag: Mohamed Ali und Bartsch zu Linken-Fraktionschefs gewählt. (Spolkový sněm: Mohamed Ali a Bartsch byli zvoleni jako šéfové poslaneckého klubu strany Die Linke.) Frankfurter Allgemeine Zeitung, [1], 12. listopadu 2019 (německy).
  6. CONNOLLY, Kate. Die Linke party wins German votes by standing out from crowd. The Guardian. 2009-09-17. Dostupné online [cit. 2020-03-16]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
  7. Far-left Die Linke take charge of German region. euronews [online]. 2014-11-20 [cit. 2020-03-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. HILL, Jenny. Mixed reaction to German far-left triumph. BBC News. 2014-12-05. Dostupné online [cit. 2020-03-16]. (anglicky) 
  9. German hard left set to gain ground. news.bbc.co.uk. 2009-09-24. Dostupné online [cit. 2020-03-16]. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]