Delta Dunaje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Delta Dunaje
Světové dědictví UNESCO
Delta Dunarii 500.jpg
Smluvní stát RumunskoRumunsko Rumunsko
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium vii, x
Odkaz 588 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1991 (15. zasedání)
Delta Dunaje – satelitní fotografie z roku 2000. Na snímku jsou jasně vidět tři hlavní ramena Dunaje: severní Chilia, méně výrazná střední Sulina a jižní Sfântul Gheorghe.

Delta Dunaje (rumunsky delta Dunării, ukrajinsky дельтa Дунаю) je evropská největší a nejzachovalejší říční delta. Delta se rozkládá na 3 446 km² území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Diachronická mapa dunajské delty.

Delta Dunaje leží na území Rumunska a z menší části Ukrajiny (zhruba sedmina území).

Nedaleko města Tulcea se Dunaj dělí do tří ramen, která se do Černého moře vlévají pod jmény Kilijské, Sulinské a Svatojiřské (Sfântul Gheorghe). Mimo tří hlavních ramen se Dunaj dělí na velké množství vedlejších říčních ramen a kanálů. Delta je dynamický ekosystém – říční nánosy ji každoročně rozšíří o zhruba 40 metrů.

Severní rameno Chilia tvoří hranici s Ukrajinou. Chilia má délku 104 km a do Černého moře přivádí kolem 60 % dunajské vody. Rameno Sulina má délku 71 km a odvádí 18 % vody. Jižním ramenem Sfântul Gheorghe o délce 112 km protéká 22 % objemu dunajské vody.

Přibližně 35 km od černomořského pobřeží se nachází Hadí ostrov, o který vede spor Rumunsko s Ukrajinou. Ostrov nyní spravuje Ukrajina, která jej získala po rozpadu Sovětského svazu.

Roku 2004 začala Ukrajina práci na kanálu Bystroje, který by měl propojit Černé moře s ukrajinskou částí dunajské delty. Kanál je kritizován mnoha ekology a neziskovými organizacemi kvůli potenciálnímu ohrožení jedinečné flory i fauny. Plán je také kritizován Evropskou unií.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Oblast delty je pokryta rákosím, mokřady a lužními lesy. Části delty jsou na jaře a na podzim zaplavovány.

V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1 200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je významným hnízdištěm tažného ptactva.

V oblasti delty žije přibližně 15 000 lidí. Většina se živí tradičním způsobem, převládá rybářství. V okolí ukrajinského sídla Vilkove (ukrajinsky Вилкове) a rumunské Tulcey žije komunita tzv. Lipovanů, náboženské menšiny, vyznavačů starého ritu pravoslavné církve.

Celkem 2 733 km² území delty je chráněno. Delta Dunaje je od roku 1991 zapsána na Seznam světového dědictví vyhlašovaného organizací UNESCO.

Delta del Danubio, Rumanía, 2016-05-28, DD 38.jpg

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Delta del Danubio, Rumanía, 2016-05-28, DD 10.jpg

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]