Cyklotrasa Euregio Egrensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cyklotrasa Euregio Egrensis (zkráceně EE) je mezinárodní cyklotrasa, spojující Bavorsko, Durynsko, Sasko a Čechy[1].

Vedení trasy v Čechách[editovat | editovat zdroj]

Na území Čech vstupuje na hraničním přechodu Žďár/Griesbach, pokračuje na Jestřábí vrch, kde se odděluje cyklotrasa Iron Curtail Trail, a přes lokality U Křížku, Kůrovec a Hubertka do Žďáru. Tady se stáčí prudce doleva, přičemž přibírá cyklotrasu 36, a přes lokalitu Zelená cesta, Jalový Dvůr, kde se napojuje cyklotrasa 2202, Hamerský potok do Broumova a z něho po svahu Židova kopce a Jezevčího vrchu do Chodovské Hutě. Kousek za ní se napojuje cyklotrasa 2137; odděluje se u továrny na okraji Tří Seker. Od Tří Seker obě cyklotrasy pokračují do Krásného, kdy se 36 odděluje a EE pokračuje s novou cyklotrasou 361A do Velké Hleďsebe, přes Kosí potok do Valů u Mariánských Lázní a následně okolo Hájenského pramene, kde se stáčí prudce doleva, až do aleje Svobody. V aleji Svobody cyklotrasa 361A končí, naopak EE zde přibírá cyklotrasu 361 a spolu míří do Mariánských Lázní.

Do Mariánský Lázní vstupují Kubelíkovou stezkou, kterou ovšem u parkoviště na okraji města opouští a přes ulici Třebízského, kam se dostávají po lesní cestě, okrajem Martínkova parku, Geologického parku a okolo rozhledny Kamzík město opouští, dále okolo Kamzického jezírka, kde krátce přibírají cyklotrasu 2139 a golfovým areálem do Závišína, kde je krátce následuje cyklotrasa 2284.

Obě cyklotrasy pokračují podél Jilmového potoka, okrajem Ovesných Kladrub, k rybníku Podhora, kde se odděluje cyklotrasa 2257, dále do Mrázkova, chatovou oblastí okolo Betlémského rybníka, do Kláštera. V Klášteře 361 končí, připojuje se cyklotrasa Cesta z města 5, oddělují se cyklotrasy 2212, 2233, 306 a 352 a začíná cyklotrasa 362. Z Kláštera tedy cyklotrasy EE, 362 a Cesta z města 5 pokračují na Teplou, Otročín, kde se Cesta z města 5 odděluje, a Brť, za níž se odpojuje cyklotrasa 2232 a připojuje Cesta z města 6. Všechny tři cyklotrasy následně míří po silničce přes Měchov, Chodov na Bečov nad Teplou.

Do Bečova přichází cyklotrasy Tepelskou ulicí a v centru, na křižovatce s Toužimskou ulicí se odděluje Cesta z města 6. Obě zbývající cyklotrasy pokračují Nádražní ulicí, přes řeku Teplou, za níž najíždí na silnici II/230 (Mariánskolázeňská ulice) a později i na silnici I/20 (Plzeňská ulice, následně přecházející v Karlovarskou). Na okraji Bečova tuto silnici opouští a po silničce míří okolo Milešova, po svahu Milešovského vrchu, přes Háje do Krásna, kde se na okraji odděluje cyklotrasa 2135. Na okraji Krásna se stáčí prudce doprava, vede okolo částí Na Dole a za ní najíždí na silnici II/209 (třída Osvoboditelů), kterou se dostává do Horního Slavkova. Na náměstí Republiky se obě cyklotrasy kříží s cyklotrasou 2017. 362 a EE následně pokračují Tovární ulicí, přes Údolí a následně Revoluční a opět Tovární ulicí do Lokte, kde 362 končí. Před mostem přes Ohři se odpojuje Kozihorská spojka, za mostem se pak připojuje cyklotrasa 6 od centra města. Z Lokte trasy kopírují průběh toku řeky Ohře (na okraji chytové osady se napojuje cyklotrasa 2016) a okolo bývalé štoly Vildenava, pramene Horčička a Svatošských skal, kde znovu překračuje Ohři, přicházejí Svatošskou ulicí do Doubí, místní části Karlových Varů.

V Karlových Varech cyklotrasy pokračují ulicemi Modenská, Garibaldiho, K Linhartu a Jánošíkovou podél železniční trati do ulice Pod Lesem, okolo Tuhnické myslivny, spojnicí do Poštovní ulice a dále ulicemi Gorkého, Bečovská, Šumavská. Na křižovatce se Západní ulicí pokračují cestou na most přes Ohři, kde s nimi na krátkou dobu vede i cyklotrasa 2009, podél Ohře, pod Chebským a Ostrovským mostem, železniční tratí, Drahovickým a Pražským mostem, ulicemi Bohatická, Pod Strání, Borská a okolo Sedmidomků do Boru. Z Boru pokračuje přes Stráň do Radošova, kde krytým mostem znovu překračuje Ohři, a následně obloukem do Velichova, kde se u zámku 6 odpojuje a EE dále pokračuje s novou cyklotrasou 2198, znovu přes Ohři, silnicí přes Mořičov do Liticova a Ostrova nad Ohří.

Do Ostrova obě cyklotrasy přicházejí Mořičovskou ulicí přes železniční trať, dále Nádražní ulicí, okolo zámku, Jáchymovskou ulicí přes náměstí U Brány a dále Hroznětínskou ulicí pod silnicemi I/13 a II/221 do Kfel, podél říčky Bystřice do Bystřice a Ostrovskou ulicí do Hroznětína. V Hroznětíně vedou ulicemi Potoční a Mlýnská, okrajem Krušnohorského náměstí, kde se odděluje cyklotrasa 2012, krátce Hřbitovní ulicí a posléze ulicemi Školní, Sídliště a Koželužská až k vlakové zastávce, kde najíždí na silnici II/221 (ulice Československé armády) a posléze podél ní vedou do Merklína. Z Merklína pokračuje silničkou podél Eliášova potoka a jeho přítoku Lípy do Lípy a následně okolo bývalého kláštera do Mariánské a dále okrajem Nového Města a přes rozcestí Nikolaj u Jáchymova. Kousek za ním se na chvíli napojují na silnici I/25, aby v zatáčce přejely na silnici II/219. Tu opouští na rozcestí Abertamská zatáčka a pokračují přes rozcestí Pod Špičákem, kde je křižuje cyklotrasa 2002, okrajem NPR Božídarské rašeliniště, okolo Mrtvého rybníka do Hřebečné a dále do Abertam. V centru Abertam se na ně napojuje 2002, která s nimi v podstatě pokračuje až do Perninku.

Do Perninku, kde 2002 končí, vstupují Jáchymovskou ulicí, na křižovatce s Karlovarskou ulicí se oddělují cyklotrasy 2000 a 2003, EE a 2198 pokračují touto ulicí do centra a dále ulicemi T.G. Masaryka, Blatenskou, kde na krátkou chvíli přibírají cyklotrasu 2001, a obě pokračují po silnici II/221 na Horní Blatnou, kde přibírají cyklotrasu 36. Mezi rozcestími Pod Blatenským vrchem a Bludná-rozcestí je doprovází již jednou zmiňovaná 2001. Přes Bludnou se všechny tři trasy dostávají do Ryžovny, kde se 36 odděluje a naopak začíná 2008. Zbývající tři trasy pokračují silničkou podél Černé, na rozcestí v lokalitě Háje se 2008 odděluje, zbývající dvě stále sledují Černou (u osady Luhy se napojuje Horská NS) až do Potůčků, před nimiž na rozcestí U Potůčků se odděluje cyklotrasa 2002. Přes Potůčky je doprovází cyklotrasa 2001, u hranic s Německem se odděluje 2009. Republiku cyklotrasa opouští na hraničním přechodu Potůčky/Johanngeorgenstadt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.euregio-egrensis.org/cz/projekty/cyklotrasa-ee/page/cyklotrasa/
  • Pro podrobný popis použity mapy.cz