Cracker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o počítačovém zločinci. O sušence pojednává článek Cracker (jídlo).

Cracker (též black hat) je v informatice označení pro člověka, který zneužívá své vědomosti o počítačové bezpečnosti ke svému prospěchu při průnicích do software. Cracker musí mít dobré znalosti o principech fungování počítačů (informační technologie), programování, počítačové bezpečnosti, kryptografii a podobně. Nevhodným návrhem programů a existencí programátorských chyb vznikají v software zranitelnosti, které lze využít naprogramováním exploitu.

Opakem crackera je hacker (white hat), který využívá své znalosti ve prospěch uživatelů počítačových systémů (tj. odstraňuje programátorské chyby, diagnostikuje vadný hardware, programuje obtížné algoritmy). V médiích je často nesprávně používán termín hacker pro crackery.[1]

Cracking[editovat | editovat zdroj]

Cracking je označení pro odstraňování ochrany softwaru za účelem možnosti jeho používání bez nutnosti jeho zakoupení (např. zjištění způsobu ověřování sériových čísel pro odblokování zkušební verze nebo odstranění kontroly u her, zda je v CD mechanice originální médium).

Související informace naleznete také v článku Cracking.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo cracker ve Wikislovníku