Doom (2016)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doom
Doom – Game’s logo.svg
Základní informace
Vývojář ID Software
Vydavatel ID Software
Skladatel Mick Gordon
Herní série Doom, Doom 2, Doom 3
Engine id Tech 6
Platformy PC
Xbox One
PlayStation 4
Datum vydání 13. květen 2016[1]
Žánr First-person shooter
Herní módy Singleplayer, Multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doom (stylizován jako DOOM původně Doom 4) je počítačová hra od firmy ID Software. Jedná se o reboot celé herní série. Hlavním rysem rebootu má být návrat ke kořenům původní série oproti původnímu dílu Doom 3, který byl pojat více do hororového žánru. Doom vyšel v pátek 13. května 2016 na platformy Microsoft Windows, Xbox One a Playstation 4, 10. listopadu 2017 také na Nintendo Switch.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Doom vývojáři hry oznámili 7. května 2008. Vydání hry bylo plánováno na rok 2015, což bylo později přesunuto. Stejně jako Doom II: Hell on Earth se měla odehrávat na Zemi a měla obsahovat hru více podobnou původní hře Doom. Doom měl využívat herní engine id Tech 5, který využívá hra Rage. Engine hry běžně umožňuje 60 FPS, vývojáři však plánovali v singleplayer hře o polovinu méně (30 FPS) z důvodu většího počtu nepřátel.

V roce 2014 na veletrhu E3 byl v červnu zveřejněn teaser na hru DOOM. Tehdy se potvrdilo že se jedná o reboot hry a pracuje se na novém enginu s názvem id Tech 6 (666). Lidé, kteří si předobjednali hru Wolfenstein: The New Order, mohli získat přístup k BETA verzi DOOM. 17. 7. 2014 byla na každoroční akci QUAKECON v Texaském Dallasu zveřejněna, pouze pro návštěvníky Quakeconu, 15minutová ukázka hry.

DOOM využívá herní engine id Tech 6 a zároveň je 1. hrou běžící na tomto enginu. Engine hry podporuje 60 FPS na 1080p.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Doom začíná ve výzkumném zařízení Union Aerospace Corporation (UAC) na Marsu. Šéf výzkumu UAC Samuel Hayden převedl své vědomí do androidového těla poté, co u něho byla diagnostikována neoperovatelná rakovina mozku. Pod jeho vedením byla UAC schopna směrovat energii z pekla do obnovitelného zdroje energie zvané Argent, čímž se vyřešila energetická krize na Zemi. Toho bylo dosaženo díky výstavbě věže Argent, která nejen využívá energii, ale také slouží jako portál přímo do pekla. Hayden také používá portál k expedicím do pekla, kde chytá a provádí výzkum na démonech.

Příběh sleduje silného a neúnavného vojáka, označovaného jako Doom Marine, vstávajícího ze sarkofágu, kde byl uvězněn po době známé jako "Doom Slayer", kdy téměř zničil celé peklo. Ocitne se ve středu démonické invaze na zařízení UAC, kde se snaží najít zdroj invaze a zastavit ho, a to s neochotnou pomocí Samuela Haydena. Voják zjistí, že jedna z hlavních výzkumníků, Olivia Pierce, provádí kult na poštvání ďábelské armády z portálu a následuje ji na vrchol věže Argent. Poté co je Piercová dostižena, teleportuje Doom Marina do pekla. Ten pak musí najít portál na návrat zpět na Mars za použití značek zanechaných předchozími Haydenovými expedicemi.

Přijetí a prodeje[editovat | editovat zdroj]

Do konce května 2016 se prodalo 500 000 kopií hry Doom na PC, 1 milión prodaných kopií překonala v srpnu 2016.[2] V USA to byla v květnu 2016 druhá nejprodávanější hra, za Uncharted 4.[3] Koncem června 2016 to byla nejprodávanější hra ve Velké Británii.[4]

 • 85/100 - Metacritic
 • 9/10 - Destructoid
 • 8.75/10 - Game Informer
 • 4.5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg - Game Revolution
 • 4.5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg - GamesRadar
 • 8/10 - GameSpot
 • 4.5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg - Giant Bomb
 • 88/100 - PC Gamer (US)
 • 8/10 - VideoGamer.com

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na udílení videoherních cen The Game Awards pro rok 2016 získal Doom první cenu v kategoriích Nejlepší akční hra a Nejlepší hudba.[5] V udílení cen Giant Bomb's hra roku, byl oceněn jako překvapení roku.[6]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PC Gamer, DOOM's day: Doom releasing in May
 2. DOOM Sells 1 Million Copies on Steam. TECH DRAKE [online]. [cit. 2017-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-14. 
 3. Uncharted 4 Leads Strong Month Of Software Sales In May NPD. Game Informer [online]. Dostupné online. 
 4. Charts: Doom shoots down Overwatch. Gamereactor [online]. Dostupné online. 
 5. PLECHÁČEK, David. Známe vítěze The Game Awards 2016 [online]. Hrej.cz, 2016-12-02 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 
 6. Giant Bomb's 2016 Game of the Year. Giant Bomb [online]. Dostupné online.