Computer Consoles Inc.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Computer Consoles Inc.
Základní údaje
Datum založení 1968
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Computer Consoles Inc. nebo CCI byla americká telefonická a počítačová společnost, která měla sídlo v americkém Rochesteru. Nejprve obchodovala jako soukromá společnost, v roce 1968 se stala společností veřejnou. Poskytovala telefonním společnostem s (DA) vybavení a další systémy pro automatizaci telefonních a operátorských služeb. Později prodala i řadu 68k Unixových počítačů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Computer Consoles Inc. byla mezi veřejné společnosti začleněna 20. května 1968. Byla založena pro vývoj jedné z prvních verzí chytrého počítačového terminálu pro trh s telefonním vybavením, třemi zaměstnanci firmy Xerox, Edwardem H. Nutterem, Alfredem J. Morettim a Jeffreyem Taiem. Vzhledem ke stavu techniky a elektroniky v té době, měl inteligentní terminál průměrnou velikost pracovního kancelářského stolu.

Automatizované operátorské služby[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k úspěchu inteligentního počítačového terminálu získala firma odborné znalosti také v chápání operátorských služeb. Na základě toho začala společnost pracovat na rozvojových programech, které umožňovaly nabízet síťové počítačové systémy, jejichž rychlost byla garantována smlouvou, zaručující přístupovou dobu k informacím o ovládání během několika sekund. Stejně tak měli operátoři přístup k různým databázím jako DA nebo odposlechy. Největší takový systém byl navržen a instalován pro British Telecom, který zprvu poskytoval jen Directory Assistance po celé Velké Británii a Irsku. Tyto systémy kombinovaly počítače PDP-11, zakázkový hardware a software vyvinutý CCI.

Automatická hlasová odpověď[editovat | editovat zdroj]

K poskytnutí vyššího stupně automatizace pro provozovatele služeb, společnost na počátku roku 1980 představila různorodé typy systémů Automatických hlasových odpovědí (AVR), které úzce spolupracovaly s jejich již populárními (DA) systémy. AVR poskytuje hlasovou odpověď na zákaznický požadavek. Téměř univerzální se stala fráze: "Číslo je..". První systémy byly založeny na čipech s velice úzkým slovníkem syntetických hlasových projevů. Pozdější systémy využívaly 8-bit PCM, a později hlasové přehrávání ADPCM pomocí zvuku napsaného buď CCI nebo místní telefonní společností.

Digitální přepínání[editovat | editovat zdroj]

Pro poskytování ještě většího stupně automatizace společnost na začátku roku 1980 spustla program pro vývoj systému PCM digitálního telefonního přepínání, zaměřeného na automatické, uživatelsky definované scénáře volání. Počáteční instalace pracovaly se zachycením hovorů skrze telefonní karty tím způsobem, že zachytí signály multi-frekvenčního a DTMF zvukového pásma přes DSP postavené na Multi-frekvenčním přijímači. Pozdější systémy přidávaly nezávislé rozpoznávání řeči reporduktoru pomocí zvukového processoru Quad Digital Audio, který zpočátku automatizuje sběr hovorů.

PERPOS, (Perpetual Processing Operating System)[editovat | editovat zdroj]

Pro zajištění lepší kontroly nad zpracováním transakcí, zvýšení odolnosti proti chybám a vylepšenou podporou sítí, vyvinula CCI odnož operačního systému Unix, který poskytuje integrovanou podporu pro zpracování transakcí v reálném čase a obsahuje prvky, které jsou schopné "tolerovat" určité chyby.

Počítače Power 5 a Power 6[editovat | editovat zdroj]

PERPOS byl vyvinut pro řady počítačů na bázi Motorola 68000, které v CCI vyvinuli a pojmenovali Power 5. Byla to řada multi-procesorových počítačů, odolných proti chybám, s kódovým označením nazvaným podle Velkých jezer. Řada Power 5 také obsahovala jednoprocesorové počítače postavené na bázi 68000 s kódovým označením Finger Lakes, které běžely na regulérním Unixovém portu, pojmenované PERPOS-S.

Později CCI otevřela vývojové centrum v Irvine v Kalifornii, kde vyvinuli vlastní minipočítač, který byl konkurenceschopný soupeř minipočítačů VAX firmy Digital Equipment Corportaion. Nový minipočítač nesl název Power6/32 a kódové označení "Tahoe" opět podle jezera. Power6/32 běžel na interně vyvinutém BSD portu. V Computer Systems Research Group Kalifornské Univerzity v Berkeley do Power 6/32 také naportovali 4.3BSD a později uvolnili verzi s názvem "4.3 - Tahoe". Unisys Corporation přebrandovala Power 6 na sérii U7000. Firma Harris Corporation také prodávala Power 6 jako HCX-7 a HCX-9. Nižší model Power 5/32 byl stroj na bázi 68010 který také běžel na interně vyvinutém BSD portu s kódovým označením "Walden" podle stejnojmenného rybníka.

CCI se zaměřovala především na konkurování platformě VAX/Unix. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné a řešení CCI byla úspěšná v první řadě tam, kde bylo zapotřebí procesního výkonu. Zejména veliký zájem o stroje společnosti CCI jevily univerzity, kde výuka a projekty vyžadovaly v čase sdílené kompilační enginy. Stroj utrpěl až tehdy, když došlo na aplikaci všeobecných databází. Bylo tomu tak v neposlední řadě proto, že I/O podsystém až moc spoléhal na centrální výpočetní výkon (stejně jako VAX) a tedy byly použity relativně "hloupé" I/O procesory. Power 6 běžící na jakékoliv verzi Unixu také trpěl neefektivní správou paměti, která vycházela z BSD 4.3. Posledním problémem Power 6/32 běžící na Unixu byl nedostatek v podobě symetrického připojení více procesorů: Všechna systémová volání by musela běžet na procesoru "Master" a nutit stroj přesouvat proces od procesoru "sleve" pro každé systémové volání. Ve výsledku to znamenalo, že databázové benchmarky častěji běžely rychleji v jednoprocesorovém systému.

Kancelářská automatizace[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k úspěchu, které firma nasbírala v oblasti správy síťových dat, spolupracovala a nakonec i získala malou společnost RLG ve městě Reston ve Vriginii. Společnost RLG byla CCI koupena za účelem vytvoření integrovaného systému kancelářské automatizace. RLG měla zkušenosti s vývojem systémů tohoto druhu pro Oddělení přepravy Spojených Států. Kancelářský balík, tzv OfficePower nabízí integrovanou sadu funkcí, jako jsou například zpracování textu, tabulkový editor, emailový klient a přístup k různým firemním databázím prostřednictvím stolního inteligentního terminálu, který se opírá o mini nebo super mini počítače. Ačkoli systémový software byl portován na různé varianty Unixu, většina instalací se prováděla právě na CCI počítačích Power 5 a 6 běžících na CCI Unix portech.

Jedna instalace byla provedena v US Naval Surface Weapon Centre v Dahlgrenu ve Virginii; ta sestávala ze dvou VAX systémů, běžících na 4.2BSD a řadu Power 5/20 strojů se systémem PERPOS-S. VAXy byly vzájemně propojeny prostřednictvím Ethernetu, ale v té době nebylo výnosné poskytovat ethernetové adaptéry na všech strojích Power 5/20. Power 5/20 používaly 3Com UNET jako jejich implementaci TCP/IP; toto řešení vyžadovalo režim zapouzdření pro odesílání IP datagramů přes sériové linky. Rick Adamstimplementovaloschémaapouzdření scko čářaduiúloh.pro 2BSD; Toto byl původ Serial Line Internet Protocol (SLIP).

Po převzetí CCI firmou Standard Telephones and Cables (STC), OfficePower byl vyvinut jako primární kancelářský systém pro International Computers Limited (ICL), kterou vlastnila firma STC, s porty pro řadu ICL DRS a později i servery s Power 6/32, Motorola 68030, Intel x86 a Sun SPARC. Tato expanze pokračovala širokým zájmem zákazníků ICL až do pozdních 90. let.

CCI (Evropa) Inc[editovat | editovat zdroj]

CCI (Europe) Inc byla stoprocentně závislá na prodejích v Evropě, marketing a podpora se sídlem v západním Londýně, které řídil Richard Levy (Altergo, Wang) jako evropský viceprezident s odpovědností za všechny aspekty podnikání mimo Severní Ameriku. Richard Levy najal profesionály v odvětví za účelem cílit na konkrétní sektory trhu a distribuční kanály pro evropské a mezinárodní trhy v celém firemním rozsahu počítačových a telekomunikačních technologií. CCI udržovala úzkou spolupráci s Rochesterem kvůli výrobě, skladování a logní dopravě a také s Irvine kvůli plánování a managementu. CCI také udržuje úzké styky s izraelskou R&D pro překlady mezinárodních systémů. CCI Europe vytvořila pevný základ ve velkých evropských účtech a mezinárodních distribučních kanálech třetích stran, jako ICL a BT a stala se nedílnou součástí mateřské společnosti.

CCI (Izrael) Inc[editovat | editovat zdroj]

CCI Izrael, Inc. byla začleněná společnost Delaware, která byla mimo jiné úzce spojena s Rochesterem, NY, Irvine, CA a Restonem. Nejprve měla za úkol řídit projekt pro izraelskou národní telefonní společnost Bezek. Původní izraelský projekt byl založen na produktech vyvinutých v Rochesteru. Vývoj a instalace byla v Izraeli řízena jednatelem CCI, Jacobem "Jack" Markem. Mark byl nejprve spojen s původním týmem Bell Labs, jimž je přisuzován původní vývoj jádra operačního systému Unix. Původně malá kancelář Ramat Gan později vzrostla na podporu úsilí kanceláří CCI se sídlem v USA a nakonec se stala hlavním výzkumným a vývojovým centrem. Výzkumné a vývojové centrum mělo za úkol vyvíjet operační systémy na strojové úrovni, telefonní přístroje, automatizaci kancelářských produktů (zejtména Office Power pro Velkou Británii a ostatní cizí jazyky). CCI Izrael se rovněž podílela na rozvoji místních projektů pro významné zákazníky - zejména Motorola a Israel Aircraft Industries. V polovině 80. let zavedla CCI Izrael produkty USA, hlavně tedy mikro a mini počítače Power 5/32 a 6/32 na izraelském trhu. CCI Izrael byl významný především ve vývoji a popularizaci operačního systému Unix a programovacího jazyka C v Izraeli. K popularizaci a osvětě docházelo prostřednictvím seminářů a odborných skupin. CCI Izrael byl také zodpovědný za založení první Unix "User Group" v této zemi.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

CCI se aktivně podílela na různých telekomunikačních a veřejné standardech, jako je ANSI, a především ve vývoji Unix a programovacího jazyka C. CCI byla průkopníkem designu a nasazení v reálném čase, zpracování transakcí počítačových systémů, výpočetních systémů odolných proti chybám, distribuovaného přístupu k databázím a k systému souborů. CCI byla jedna z prvních komerčních společností, připojených k internetu jako cci.com.

CCI byla u nasazení největšího multi-procesorového systému, sdíleného systému souborů, Unixnasazeny největší multi-procesoru, sdílený systém souborů, Unixového systému (PERPOS) v British Telecom éře v pozdních 80. letech. Konstrukční koncepce systémů o několik let předběhla svou dobu. Společnost byla také průkopníkem designu a nasazení hlasové odpovědi a rozpoznávání řeči do veřejných telefonních sítí a automatizovaných služeb nasazených u běžných operátorů.

V okamžiku převzetí společností STC, řídila CCI více než 90% světového trhu pro zařízení a automatizaci telefonických služeb.

Převzetí společností Standard Telephones and Cables[editovat | editovat zdroj]

STC získala CCI s úplnou platností od 1. ledna 1989. V této době byla CCI co do organizační struktury tvořena dvěma hlavními obchodními jednotkami: jednou v Rochesteru, která vyráběla telekomunikační zařízení a druhou Divizí počítačových produktů v Irvine, která vyráběla počítačový hardware. Software kancelářských systémů byl vyvíjen v Restonu ve Virginii. Ve skutečnosti měla CCI ještě třetí jednotku, kterou byla finanční skupina, která se starala o obchodní nájmy pro zařízení. V době převzetí se proslýchalo, že základ nájemného činil více než 700M USD.

Po dokončení akvizice se CCI - Rochester stala dceřinou společností provozní jednotky STC známou jako STC Telecom. Krátce potom, Computer Products Division v Irvine a středisko kancelářských výrobků v Restonu byly prodány do jiné provozní jednotky STC, ICL.

Převzetí společností Northern Telecom Ltd.[editovat | editovat zdroj]

STC Telecom získal Northern Telecom v březnu 1991 a stala se součástí evropských operací společnosti. S platností od 1. ledna 1992, byla CCI převedena do do Northern Telecom. V této době byla celá CCI rozpuštěna a Northern Telecom nabyla všechna zbylá aktiva a pasiva.

Pozoruhodná historická využití zařízení CCI[editovat | editovat zdroj]

PIXAR Computer Animation Group využívala počítač Power 6/32 k tvorbě sekvence "Skleněný člověk" ve Stevena Spielberga, Mladý Sherlock Holmes (1985).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Computer Consoles Inc. na anglické Wikipedii.