SLIP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

SLIP (anglicky Serial Line Internet Protocol nebo Serial Line Interface Protocol) je jednoduchá metoda zapouzdření datagramů protokolu IP navržená pro komunikaci pomocí sériových portů a modemových spojení. SLIP je popsán v RFC 1055 vydaném v roce 1988, ale vlastní protokol byl implementován začátkem 80. let 20. století a rozšířil se poté, co byl v roce 1984 implementován do 4.2BSD Unixu. U osobních počítačů byl SLIP z větší části nahrazen protokolem Point-to-Point Protocol (PPP), který je lépe navržený, má více vlastností a nevyžaduje přiřazení IP adresy před navázáním spojení. Protokol SLIP je však oblíbený na jednočipových počítačích díky své velmi malé režii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

SLIP pro přenos upravuje standardní TCP/IP datagramy:

  • připojením speciálního bytu „END“ na jejich konec, což umožňuje rozpoznat hranici datagramu v proudu bytů
  • jestliže se v datech, která se mají vyslat, objeví byte s kódem END, pošle se místo něj dvoubytová posloupnost ESC, ESC_END
  • jestliže se byte ESC objeví v datech, vysílač odešle dvoubytovou posloupnost ESC, ESC_ESC
  • alternativně mohou rámce končit i začínat bytem s hodnotou 0xC0.
Hodnota Zkratka Popis
192 = 0xC0 END Konec rámce
219 = 0xDB ESC Escape (únikový znak)
220 = 0xDC ESC_END Zakódovaný byte 0xC0
221 = 0xDD ESC_ESC Zakódovaný byte 0xDB

SLIP vyžaduje sériový port nastavený na přenos osmibitových slabik bez parity s hardwarovým řízením toku dat nebo v CLOCAL režimu (3-drátový nullmodem) USART.

SLIP neposkytuje detekci chyb, kterou musí zajistit protokol protokol vyšší vrstvy. Proto fungování samotného protokolu SLIP není uspokojivé při přípojení pomocí vytáčeného připojení přes linky s vysokou chybovostí. SLIP je však stále užitečný pro testování odezvy operačního systému při zátěži (sledováním statistik při záplavovém posílání ping paketů).

SLIP se také používá pro komunikaci mezi Bluetooth moduly a hostitelské počítače v BlueCore Serial Protokol[1].

CSLIP[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku CSLIP.

CSLIP (anglicky Compressed SLIP) je protokol SLIP s kompresí TCP hlaviček. Je použita Van Jacobsonova komprese TCP hlaviček; nemá žádný vliv na vlastní data přenášená protokolem TCP ani na UDP datagramy (User Datagram Protocol) a je nezávislý na případné komprimaci, kterou může poskytovat modem. CSLIP zkracuje hlavičku Transmission Control Protocol (TCP) z 20 na 7 bytů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serial Line Internet Protocol na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]