Finger Lakes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa
Vinice nad Canandaigua Lake

Finger Lakes je region v severozápadní části amerického státu New York, kde se nachází jedenáct jezer ledovcového původu, která jsou protáhlá severojižním směrem, takže připomínají prsty (anglicky „finger“). Zdejší krajinu formoval Laurentinský ledovcový štít.[1] Nachází se na okraji Alleghenské plošiny a patří do povodí jezera Ontario. Jezera jsou úzká (maximálně 6 km) a hluboká – Seneca Lake má maximální hloubku 188 m. Nachází se zde geologická formace Marcellus Shale, která obsahuje břidlicový plyn, o jehož případné těžbě se vedou spory.[2]

Původními obyvateli byli Irokézové, Evropané se zde začali usazovat až koncem 18. století. V devatenáctém století region Finger Lakes proslul jako jedno z center druhého velkého probuzení, například v Palmyře vznikla Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Finger Lakes jsou populární rekreační oblastí.[3] Rybáři zde loví siveny, okounky, placky a štiky. Krajem vede turistická stezka Finger Lakes Trail a východně od Seneca Lake byl zřízen národní les o rozloze 65,8 km². Na pobřeží Hemlock Lake hnízdí orel bělohlavý. Významnými městy jsou Ithaca, Geneva a Auburn. Watkins Glen je známý díky automobilovému závodišti a Corning díky výrobě speciálního skla.[4]

Nachází se zde vinařská oblast AVA Finger Lakes, kde jsou hlavními odrůdami Ryzlink rýnský, Chardonnay a Cabernet Franc. Réva se v kraji pěstuje od roku 1839 a v Conesusu sídlí nejstarší výrobce mešního vína v USA.[5]

Seznam jezer[editovat | editovat zdroj]

K těmto jedenácti jezerům se někdy počítá také východněji ležící Onondaga Lake a Oneida Lake, které je pro svou větší šířku označováno za palec Finger Lakes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Icy Origins of the Finger Lakes. earthobservatory.nasa.gov [online]. 2013-11-30 [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Cayuga Lake: The Next Fracked Gas Battleground in the Finger Lakes. Sane Energy Project [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Finger Lakes Region. parks.ny.gov [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. 
  4. BAJARIN, Tim. Corning’s Vision For The Future Of Glass. Forbes [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. SCHUHMACHER, Tracy. Flavors Notebook: Finger Lakes pope connection. Democrat and Chronicle [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]