Digital Equipment Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo z roku 1987

Digital Equipment Corporation byla jedna z prvních pionýrských společností v americkém počítačovém průmyslu. Často se označuje jako DEC nebo Digital. Počítače PDP a VAX, které tato firma vyráběla byly nejpopulárnějšími minipočítači pro vědecké a inženýrské účely v 70. a 80. letech. DEC byl získán společností Compaq, která se poté sloučila s Hewlett-Packard. Jeho produktová linie je však dále vyráběna pod značkou HP (rok 2005). Mnoho let měla svoje vedení ve starém dřevěném mlýně v Maynardu, Massachusetts.

Přes podobný název a částečně se překrývající oblast působení nemá firma Digital Equipment Corporation nic společného s firmou Digital Research. Jsou to zcela odlišné objekty (ačkoli jejich operační systémy sdílejí několik podobných vlastností). Další firmou s podobným názvem je Western Digital.

Vývoj firmy[editovat | editovat zdroj]

Původní zaměření na výrobu a prodej malých počítačů umožnil firmě DEC růst, aniž by se její potenciální konkurenti snažili s ní soutěžit. Popularitu si vydobyla v 60. letech 20. století řadou počítačů PDP, zejména typem PDP-8, který je považován za první úspěšný minipočítač. V roce 1970 zahájil DEC prodej počítačů řady PDP-11, která byla ještě úspěšnější a postupně nahradila většinu starších strojů PDP. S celkovým prodejem více než 600 tisíc počítačů PDP-11 se značně upevnilo postavení firmy DEC v oboru. V roce 1978 byly na trh uvedeny počítače VAX-11 navržené jako nástupci řady PDP-11. VAX-11 se stal prvním rozšířeným 32bitovým minipočítačem, který byl v mnoha ohledech schopen konkurovat větším sálovým počítačům, jako byl například System/370 firmy IBM. Počítačů VAX-11 se prodalo více než 400 tisíc kusů, a díky němu se DEC stala druhou největší firmou v oboru. Na svém vrcholu byla druhým největším zaměstnavatelem ve státě Massachusetts.

Rychlý nástup mikropočítačů na konci 80. let 20. století, a zejména zavedení výkonných 32bitových systémů v 90. letech však přinesl firmě DEC silnou konkurenci. Posledním velkým pokusem nalézt prostor na rychle se měnícím trhu bylo vytvoření 64bitových procesorů DEC Alpha 64-bit s architekturou RISC. Firma DEC začala vyvíjet procesory Alpha jako nástupce své řady VAX-11, ale použila je také v řadě vysoce výkonných pracovních stanic. I když procesory Alpha oba tyto cíle splnily, a po velkou část své existence byly nejrychlejší řadou procesorů na trhu, jejich velmi vysoké ceny způsobily, že byly překonány levnějšími procesory architektury x86 vyráběnými především firmou Intel a AMD[1].

Firma DEC se dostala do ztráty a po řadě úsporných kroků byla v červnu 1998 odprodána firmě Compaq, při do té doby největší fúzi v historii počítačového průmyslu. V té době byl Compaq zaměřen na podnikový trh a nedlouho předtím koupil několik dalších velkých dodavatelů. Firma DEC měla silné postavení mimo USA, kde Compaq měl menší účast. Compaq však měl malou představu, co dělat se svými akvizicemi, a brzy se sám ocitl ve finančních potížích a v květnu 2002 byla firma sloučena s firmou Hewlett-Packard. Některé z produktových řad firmy DEC se stále vyrábí pod obchodním názvem HP.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Digital Equipment Corporation na anglické Wikipedii.

  1. BOLOTOFF, Paul V.. Alpha: The History in Facts and Comments - The Collapse of DEC [online]. Alasir.com, 2005-04-14, [cit. 2014-11-08]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]