Přeskočit na obsah

Programmed Data Processor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PDP-1
PDP-6
PDP-7
PDP-8/e
PDP-11/40
PDP-12
PDP-15 (část)
Grafický terminál PDP-15 se světelným perem a tabletem

Programmed Data Processor (PDP) byla série minipočítačů vyráběných a prodávaných firmou Digital Equipment Corporation (DEC) v letech 1957 až 1990. Jméno „PDP“ úmyslně neobsahuje slovo „počítač“, protože v době prvních PDP měly počítače pověst velkých, komplikovaných a drahých zařízení, a investoři firmy DEC (především Georges Doriot) nepodporovali snahy firmy DEC zkonstruovat „počítač“; slovo „minipočítač“ zatím neexistovalo. Firma DEC proto použila svoji existující řadu logických modulů pro vytvoření Programovatelného Datového Procesoru a mířila na zákazníky, kteří si nemohli dovolit větší počítače.

Různé PDP stroje lze seskupit do rodin podle délky slova.

Série PDP[editovat | editovat zdroj]

Členy série PDP jsou:

PDP-1
Původní PDP, 18bitový stroj používal raný operační systém se sdílením času, který se stal velmi oblíbeným v rané hackerské kultuře. Pro tento stroj byla vyvinuta jedna z prvních videoher, Spacewar!.
PDP-2
Nepostavený 24bitový návrh.
PDP-3
První 36bitový stroj navržený firmou DEC, i když firma DEC jej komerčně nenabízela. Jediný PDP-3 postavil Scientific Engineering Institute (SEI) CIA ve Waltham, MA pro zpracování radarových dat pro výzvědný letoun Lockheed A-12 v roce 1960[1][2]. Jednalo se v zásadě o PDP-1 se slovem rozšířeným na 36 bitů.
PDP-4
18bitový stroj navržený jako pomalejší a levnější alternativa k PDP-1; nebyl komerčně úspěšný. Všechny pozdější 18bitové PDP (7, 9 a 15) používaly jeho instrukční sadu. Jedním zákazníkem těchto raných strojů PDP byla firma Atomic Energy of Canada. Instalace v Chalk River v Ontariu obsahovala raný PDP-4 s displejem a nové PDP-5 jako rozhraní pro přístrojové vybavení a řízení výzkumného reaktoru.
PDP-5
První 12bitový stroj firmy DEC. Zavedl instrukční sadu později používanou na PDP-8.
PDP-6
36bitový stroj se sdílení času s velmi elegantní architekturou; uvedl instrukční sadu později používanou na PDP-10. Byl považován za velký minipočítač nebo mainframe.
PDP-7
Náhrada za PDP-4; první stroj firmy DEC s ovíjenými spoji. Pro tento stroj byly vytvořeny první verze operačních systémů Unix a MUMPS.
PDP-8
Malý 12bitový stroj s velmi malou instrukční sadou byl prvním velkým komerčním úspěchem firmy DEC a počátkem minipočítačové revoluce. Mnoho PDP-8 nakoupily školy, katedry univerzit a výzkumné laboratoře. Pozdější modely byly používány v textovém procesoru DECmate a v pracovní stanici VT-78. Říká se, že Edson de Castro, který byl klíčovým členem vývojového týmu, odešel a založil firmu Data General, když se místo jeho návrhu 16bitového následníka PDP-8 začal vyrábět PDP-11; „PDP-X“ však nepřipomíná Data General Nova, i když se to často tvrdí.
LINC-8
Kříženec počítačů LINC a PDP-8 se dvěma instrukčními sadami. Předchůdce PDP-12.
PDP-9
Následník PDP-7, první stroj firmy DEC používající mikrokód. Pracoval přibližně dvojnásobnou rychlostí než PDP-7. PDP-9 byl také jedním z prvních malých nebo středních počítačů, které měly systém klávesnicí ovládaného monitoru, který používal malé magnetopáskové jednotky firmy DEC (DECtape)[3]. PDP-9 uvedl minipočítače jako předvoj počítačového průmyslu.
PDP-10
36bitový stroj se sdílením času, velmi úspěšný v několika různých modelech. Instrukční sada byla poněkud vylepšenou variantou instrukční sady PDP-6.
PDP-11
16bitový stroj se stal dalším komerčním úspěchem firmy DEC a ztělesněním minipočítače. Jako procesor používal čtyřčipový LSI-11 určený primárně pro vestavné systémy. 32bitová série VAX byla odvozena z PDP-11 a z prvních modelů počítačů VAX a měla režim kompatibility s PDP-11. Instrukční sada 16bitového počítače PDP-11 měla velký vliv na procesory od Motorola 68000 po Renesas H8 a Texas Instruments MSP430, inspirovala svou vysoce ortogonální instrukční sadou orientovanou na obecné registry s množstvím způsobů adresování. Rodina PDP-11 byla vyráběna extrémně dlouhou dobu přes 20 let s mnoha různými implementacemi a technologiemi.
PDP-12
Následník LINC-8. Viz LINC a PDP-12 User Manual.
PDP-13
Označení nebylo použito, zřejmě kvůli pověrčivosti.
PDP-14
Stroj s 12bitovými instrukcemi navržený jako průmyslový řadič (PLC). Neměl žádnou paměť dat ani datové registry; instrukce umožňovaly testovat booleovské vstupní signály, nastavovat nebo nulovat booleovské výstupní signály, provádět podmíněné nebo nepodmíněné skoky a volat podprogramy. Pozdější verze (např. PDP-14/30) byly dodávány ve stejné skříni jako PDP-8. Vstupem a výstupem bylo linkové napětí.
PDP-15
Poslední 18bitový stroj firmy DEC. Jediný 18bitový stroj firmy DEC používající integrované obvody TTL místo diskrétních tranzistorů, volitelně se zabudovaným terminálem s vektorovou grafikou. Pozdější verze systému byly označovány jako rodina „XVM“.
PDP-16
Počítač typu „Vyrob si sám“ používající Register Transfer Modules, určený především pro průmyslové řídicí systémy s většími možnostmi než PDP-14. PDP-16/M byl uveden jako standardní verze PDP-16.

Příbuzné počítače[editovat | editovat zdroj]

  • Počítač TX-0 navržený v Lincoln Laboratory MIT byl důležitý, protože ovlivnil výrobky firmy DEC včetně návrhu PDP-1 od Bena Gurleyho
  • LINC (Laboratory Instrument Computer), původně navržený v Lincoln Laboratory MIT, některé postavené firmou DEC. Nepatří do rodiny PDP, ale je důležitý jako předchůdce PDP-12. LINC a PDP-8 lze považovat za první minipočítače a snad také za první osobní počítače. PDP-8 a PDP-11 byly nejoblíbenějšími počítači z celé řady PDP. Firma DEC nikdy nevyráběla PDP-20, i když se tento název někdy používal pro PDP-10 s operačním systémem TOPS-20 (oficiálně známý jako DECSYSTEM-20).
  • SM EVM série počítačů vyráběných v SSSR
  • Řada osobních počítačů DVK jsou klony PDP vyvinuté v SSSR v 70. letech 20. století.
  • Elektronika BK
  • UKNC

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Programmed Data Processor na anglické Wikipedii.

  1. Announcements from The DEC Connection [online]. 2007-02-14 [cit. 2014-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-25. 
  2. PDP-8 Frequently Asked Questions [online]. 2001-04-08 [cit. 2008-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-07. 
  3. PDP-9 [online]. Computer History Museum [cit. 2013-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Různé WWW servery obsahují dokumenty, jejichž autorem je Charles Lasner, tvůrce diskusní skupiny alt.sys.pdp8 a další dokumenty od různých členů a čtenářů alt.sys.pdp8 s autoritativnějšími informacemi o různých modelech, především zaměřenými na různé členy rodiny počítačů PDP-8, ať vyráběných nebo nevyráběných firmou DEC.