Columelliaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxColumelliaceae
alternativní popis obrázku chybí
Desfontainia spinosa
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbruniotvaré (Bruniales)
ČeleďColumelliaceae
D.Don, 1828
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Columelliaceae je malá čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu bruniotvaré. Zahrnuje pouze 5 druhů ve 2 rodech a je rozšířena pouze ve Střední a Jižní Americe. Jsou to dřeviny s jednoduchými vstřícnými listy a pětičetnými květy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Columelliaceae jsou keře nebo stromy s jednoduchými vstřícnými listy s palisty. Listy jsou celokrajné nebo na okraji s ostnitými zuby (Desfontainia). Palisty jsou interpetiolární (umístěny mezi bázemi řapíků), u některých zástupců redukovány na linii spojující báze řapíků.

Květenství jsou vrcholová nebo úžlabní, nejčastěji vrcholíky nebo laty, výjimečně jsou květy jednotlivé. Květy jsou pravidelné nebo je s korunou mírně souměrnou, oboupohlavné, nejčastěji pětičetné. Rod Columelliakorunní lístky žluté, na bázi srostlé. Desfontainia má květy jasně červené, s dlouhou korunní trubkou. Tyčinky jsou 2 nebo 5, přirostlé ke korunní trubce. Semeník je spodní, srostlý ze 2 nebo 5 plodolistů a se stejným počtem neúplných pouzder. Čnělka je jediná, s hlavatou bliznou. Vajíček je mnoho. Plodem je mnohasemenná tobolka nebo bobule.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje pouze 5 druhů ve 2 rodech, z nichž 1 je monotypický. Je rozšířena ve Střední a Jižní Americe. Rod Columellia se vyskytuje ve 4 druzích v Andách v nadmořských výškách 1600 až 3600 metrů. Druh Desfontainia spinosa je rozšířen od Kostariky po Chile. V tropické Americe se vyskytuje v nadmořské výšce 2000 až 4000 metrů, v Patagonii sestupuje až na úroveň moře.[1]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Trubkovité květy Desfontainia spinosa jsou opylovány kolibříky. Plody jsou velmi hořké a jsou pravděpodobně šířeny ptáky. Způsob opylování ani šíření semen rodu Columellia není znám.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Desfontainia byl v dřívějších systémech řazen do samostatné čeledi Desfontainiaceae. V Tachtadžjanově systému je čeleď Desfontainiaceae řazena do řádu Desfontainiales v rámci nadřádu Cornanae. Cronquist řadil tento rod do čeledi Loganiaceae. V systémech APG I i APG II jsou Columelliaceae ponechány nezařazené do řádu v rámci skupiny nazývané 'Euasterids II'.

Čeleď Columelliaceae, zahrnující pouze rod Columellia, byla řazena Cronquistem do řádu růžotvaré (Rosales), Dahlgrenem do řádu dřínotvaré (Cornales) a Tachtadžjanem do řádu hortenziotvaré (Hydrangeales).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Jihoameričtí šamani pijí odvar z listů Desfontainia spinosa pro jejich halucinogenní účinky. Účinná látka není známa. Výtažek z rostliny je také součástí šípových jedů.[3] Z rostliny je v Chile získáváno žluté barvivo používané k barvení látek. Listy Columellia jsou velmi hořké a jsou využívány v Peru při léčení horeček a žaludečních potíží. Dřevo je velmi tvrdé a je místně využíváno jako palivo a k výrobě nástrojů a držadel.[1]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Columellia, Desfontainia[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946. 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  3. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. 
  4. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew [cit. 2021-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]