Chrám svatého Michala Archanděla (Príkra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatého Michala Archanděla (Príkra)
Dřevěná Cerkva svatého Michala Archanděla, národní kulturní památka
Dřevěná Cerkva svatého Michala Archanděla, národní kulturní památka
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajPrešovský
OkresSvidník
ObecPríkra
Souřadnice
Chrám sv. Michala Archanděla (Príkra)
Chrám sv. Michala Archanděla (Príkra)
Základní informace
Církevřeckokatolická
DiecézePrešovská
DěkanátSvidník
FarnostHunkovce
ZasvěceníMichael archanděl
Datum posvěcení1777
Architektonický popis
Výstavba18. století
Specifikace
Stavební materiáldřevo
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chrám svatého Michala Archanděla - pohled ze západu.

Chrám svatého Michala archanděla nazývaný i Dřevěná cerkva nebo kostelík je řeckokatolická dřevěná cerkev v obci Príkra. Je národní kulturní památkou[1] od roku 1968.

Chrám byl podle datování na portálu postavený v roce 1777 jako trojdílná srubová stavba, zvenku chráněná vertikálními deskami. Stojí na vyvýšeném kamenném základě, který vyrovnává sklon terénu západním směrem. Vstup do předsíně je ze západní strany. Zvláštním prvkem je překrytí střešních prostorů mezi věží a lodí a mezi lodí a svatyní. Chrám byl rekonstruován v roce 1902 a v letech 1946-1947. Současný vzhled je výsledkem rekonstrukčních prací v letech 2001 - 2002. Součástí interiéru jsou čtyři rokokové svícny z druhé poloviny 18. století.

Babinec[editovat | editovat zdroj]

Předsíň chrámu (Babinec) tvoří podvěží, které je harmonicky včleněno do stavby dřevěného objektu. Samonosná věž a třístupňová, čtyřúhlová jehlanově stříhaná kupole nad svatyní i nad lodí jsou zakončeny malými barokními cibulkami, na kterých jsou umístěny kované kovové kříže. Pyramidální střecha sakrálního objektu i věž jsou pokryty šindelem. Srub i dvě horní patra věže jsou vertikálně opláštěné deskami a lištami.

Ikonostas[editovat | editovat zdroj]

Ikonostas pochází z druhé poloviny 18. století. Je dřevěný, polychromovaný, se čtyřmi řadami ikon a carských dveří, ozdobených řezbou a malbou. Některé ikony jsou ze 17. století.

V první, hlavní řadě ikon, jsou ikony svatého biskupa Mikuláše, patrona východní církve, Bohorodičky Hodegetria, ukazovatelky cesty ve tvaru stojící madony s dítětem sedícím na levé ruce, Ježíšem Kristem Učitelem a sv. archandělem Michalem. Jáhenské dveře nejsou osazeny křídlem. Carské dvoukřídlé dveře obsahují šest medailonů, na nichž jsou čtyři evangelisté a výjevy Zvěstování. Ve druhé řadě ikon jsou vyobrazení hlavních svátků řeckokatolické církve ve středu s ikonou Poslední večeře. Třetí řada tvoří ikony apoštolů ve středu s ikonou Ježíše Krista Pantokratora. Kristus žehná pravicí lidí dobré vůle a nad hlavou má svatozář. Čtvrtá řada sestává z deseti medailonů s vyobrazením proroků. Vrch ikonostasu tvoří ikona Ukřižování. Po stranách jsou postavy Bohorodičky a sv. evangelisty Jana. Je zde i ikona sv.biskupa Mikuláše ze 16. stol. patrona východní církve.

Na oltáři zdobeném zlidovělými rokaji je skříňový bohostánek a ikona Ukřižování. Pozoruhodné jsou ikony Veraikon, údajný otisk Kristovy tváře na plátěném šátku, s vyobrazením sv. Michala, sv. Mikuláše ze 17. století.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Chrám měl původně tři zvony, z toho jeden s hmotností 200 kg. Uherská státní moc v roce 1915 dva zvony, nejmenší a největší, nechala sundat a použila je pro vojenské účely. Dnes jsou ve věži zavěšeny také tři zvony, z toho jeden z roku 1759. Dva zvony byly doplněny v 20. letech 20. století, na které vybrali peníze finanční sbírkou obyvatelé obce.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 126-135: "PRÍKRA, Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1777, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7.
  • Syrový, B.: Architektura, Oborové encyklopedie SNTL., SNTL, Praha 1973.
  • Herout, Jaroslav: Slabikář návštěvníků památek, Naše vojsko, 1980.
  • Baleka, Jan: Výtvarné umění malířství/sochařství/grafika. Výkladový slovník academia. Praha 1997.
  • Dudáš M. a kol.: Drevené kostoly. Edícia Kultúrne Krásy Slovenska. Vyd. Dajama, Bratislava, 2007 (ISBN 80-89226-14-0).
  • Dejiny ruského umenia, Bratislava, Pallas 1977, str. 83.
  • Koch Wilfried: Malý lexikon architektúry, Tatran Bratislava 1975, s. 209

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Michala Archanjela (Príkra) na slovenské Wikipedii.

  1. Karta NKP. www.pamiatky.sk [online]. [cit. 2015-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-27. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]