Archeparchie prešovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak prešovské archieparchie
Ján Babjak ještě jako eparcha prešovský při slavení božské liturgie ve své katedrále (únor 2003)

Archieparchie prešovská je řeckokatolická archieparchie, jejíž archieparcha je zároveň řeckokatolickým metropolitou slovenským a sídlí v Prešově. Prvním a současným archieparchou je Ján Babjak. Protosyncelem je od roku 2010 Mgr. Michal Onderko mladší.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archieparchie prešovská vznikla jako eparchie prešovská 22. září 1818 vydělením z eparchie mukačevské, když papež Pius VII. bulou Relata semper kanonicky schválil její založení císařem Františkem ze 3. listopadu 1815. 28. dubna 1950 ji komunistický režim zrušil a její věřící i majetek administrativně připojil k pravoslavné církvi.

Církev na území nefungující eparchie přežívala jednak uvnitř pravoslavné církve, jednak v podzemí. V roce 1969 byla eparchie obnovena, většina budov však zůstala v rukou pravoslavné církve, majetek byl řeckokatolíkům pravoslavnými částečně navrácen až po sametové revoluci.

V roce 1996 byl od ní oddělen apoštolský exarchát v České republice, v roce 1997 apoštolský exarchát košický. 30. ledna 2008 byla eparchie přeměněna na metropolitní archieparchii. Spolu s eparchií bratislavskou, která z ní byla u té příležitosti vydělena, a eparchií košickou tvoří řeckokatolickou církev na Slovensku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]