Diecéze nitranská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diecéze nitranská
Dioecesis Nitriensis
Dieceze nitranska.jpg
Základní informace
Sídlo Nitra, Slovensko
Biskup Viliam Judák
Generální vikář Mons. Peter Brodek
Církevní provincie západoslovenská
Statistické údaje
Počet děkanátů 17
Počet farností 197
Rozloha 5 321 km²
Počet obyvatel 701 416
z toho katolíků 578712 (83 %)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Web http://www.biskupstvo-nitra.sk
Diecéze nitranská na mapě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diecéze nitranská byla založena v roce 880, po pádu Velké Moravy zanikla a byla obnovena v roce 1110. Má rozlohu 5 321 km² a jejím současným sídelním biskupem je Viliam Judák. Spolu s metropolitní arcidiecézí bratislavskou, arcidiecézí trnavskou a diecézemi banskobystrickou a žilinskou tvoří Západní (resp. Západoslovenskou) církevní provincii.

Prvním nitranským biskupem jmenoval roku 880 papež Jan VIII. na přání Svatopluka I. Wichinga. Jelikož se však Wiching odmítal podřídit arcibiskupu Metodějovi, ten jej (krátce před svou smrtí) sesadil a uvrhl do klatby. Roku 885 mu byl papežem Štěpánem V. úřad vrácen a setrval v něm do roku 891 nebo 892, kdy musel kvůli své zradě (podporoval Arnulfa Korutanského proti Svatoplukovi) Velkou Moravu opustit.

Sídelním kostelem nitranského biskupa je Katedrála svatého Jimrama. Původně románský kostel, jehož vznik se datuje do 11. až 12. století, je nejstarší dochovanou částí katedrály. Je zasvěcen biskupu a mučedníkovi Jimramovi, misionáři a patronovi Bavorska ze 7. století. Po požáru v druhé polovině 13. století ho přestavěli a po zničení vojskem knížete Matúše Čáka Trenčanského v roce 1317 připojili k novostavbě gotického kostela. Gotickou přestavbu sakrálního komplexu začal biskup Meško v roce 1333 a práce byly dokončeny v roce 1355. Přestavbou se výrazně změnila dosavadní podoba kostela sv. Jimrama. Pozdně románská krypta zanikla a zasypali ji. Za vlády Matyáše Korvína byla románská část hradního kostela opět vypálena.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]