Chocholouš obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChocholouš obecný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Status iucn3.1 LC cs.svg
málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďskřivanovití (Alaudidae)
Rodchocholouš (Galerida)
Binomické jméno
Galerida cristata
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chocholouš obecný (Galerida cristata) je malý pěvec z čeledi skřivanovití rozšířený v Eurasii od Portugalska po severovýchodní Čínu a východní Indii a v subsaharské Africe až po Nigérii.

Popis

  • Délka těla: 17 cm
  • Rozpětí křídel: 34 cm
  • Hmotnost: 45 g

Chocholouš obecný je o něco větší než podobný skřivan polní. Má zavalité tělo, poměrně krátký ocas a kulatou hlavu se zřetelnou chocholkou a štíhlým zobákem. Podobně jako ostatní skřivanovití není chocholouš nijak nápadně zbarvený, svrchu je světle hnědý s černými skvrnami a pruhy, které má nápadné i na prsou, zespodu špinavě bílý. Zobák a končetiny má růžové a na rozdíl od skřivana polního postrádá bílá pera na ocase. Pohlaví se zbarvením nijak neliší.

Chování

Chocholouš obecný se celoročně vyskytuje v suchých otevřených lokalitách, nejčastěji na staveništích, polích, loukách, sportovištích, na rozsáhlých zahradách nebo v sadech.

Nejčastěji se ozývá hvízdavým „tjuí“.

Hlavní složkou jeho potravy tvoří semena a části různých druhů rostlin, důležitou roli však hraje i hmyz nebo jiní drobní bezobratlí živočichové.

Hnízdí od dubna do srpna a ročně mívá většinou dvě snůšky obsahující 2 až 3 vejce, která klade do dobře ukrytého důlku v zemi. Na vejcích sedí 12 - 13 dní a mláďata opouštějí hnízdo po 9 - 10 dnech života.

Výskyt a stav v ČR

Ještě před několika lety patřil v Česku mezi poměrně hojné druhy, v současné době jeho početnost stále klesá a dle vyhlášky 395/1992 Sb. spadá pod ohrožené druhy. Nejhojněji se u nás nyní vyskytuje asi na střední a jižní Moravě. V letech 2001 - 2003 v Česku hnízdilo 500-1000 párů.[1]

Zajímavosti

Starší označení pro chocholouše obecného je "trpělka" (viz Hanácký slovník, užil Vilém Mrštík - Zumři).

Zdroje a reference

Logo Wikimedia Commons Galerie chocholouš obecný na Wikimedia CommonsV tomto článku byly použity překlady textů z článků Crested Lark na anglické Wikipedii a Dzierlatka na polské Wikipedii.

  1. Šťastný, K., Bejček, V., Hudec, K., 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice, Praha, Aventinum.