Chanos stříbřitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxChanos stříbřitý
alternativní popis obrázku chybí
Chanos stříbřitý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádmaloústí (Gonorynchiformes)
Čeleďchanosovití (Chanidae)
Rodchanos (Chanos)
Binomické jméno
Chanos chanos
Forsskål, 1775
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chanos stříbřitý (Chanos chanos) je druh mořské ryby z řádu maloústých, žijící v oblasti Indo-Pacifiku. Je jediným žijícím příslušníkem čeledi chanosovitých, která dosáhla největšího rozmachu v období křídy.[2]

Dosahuje maximální délky 180 cm a váhy 14  kg, průměrná velikost bývá zhruba poloviční.[3] Má dlouhé, ze stran zploštělé tělo, stříbrně zbarvené cykloidní šupiny a Weberův aparát. Žije v mělké teplé vodě, v období tření se stahuje do brakické vody v ústí řek a do mangrovů. Živí se převážně řasami a zooplanktonem. Maximální zaznamenaná délka života byla patnáct let.

Chanos patří mezi vůbec nejchutnější druhy mořských ryb. Pro své vysoce kvalitní bílé a jemné maso je v řadě jazyků nazýván „mléčná ryba“, na Havaji se mu říká „awa“, na Filipínách „bangus“ a v Indonésii „bandeng“.[4] Přezdívá se mu také „turistický žralok“, protože často plave u hladiny a trojúhelníková hřbetní ploutev mu vyčnívá nad hladinu jako žralokům.[5]

Chanos je národní rybou Filipín.[6] V jihovýchodní Asii je již osm set let chován v akvakultuře pro své kvalitní maso, nenáročnost a rychlé přírůstky, na trh přicházejí zpravidla vykostěné kusy, a to zmrazené, popřípadě zpracované sušením nebo uzením. V Česku je mražený chanos sezónně dostupný v prodejnách asijských potravin, většinou pod filipínským jménem bangus. Nejvhodnější úpravou je pečení na pánvi nebo grilování, při němž vynikne lahodná chuť a jemné textura jeho masa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. Britannica
  3. FAO
  4. FishBase
  5. Meerwasser Lexikon
  6. Fishing The Philippines. fishingthephilippines.com [online]. [cit. 2017-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]