Peter Forsskål

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Forsskål
Peter Forsskaal year1760.jpg
Narození11. ledna 1732
Helsinky
Úmrtí11. července 1763 (ve věku 31 let)
Yarīm
Příčina úmrtímalárie
Alma materUppsalská univerzita (od 1742)
Univerzita v Göttingenu (od 1751)
Povoláníbotanik, objevitel, pteridolog, ichtyolog, scientific explorer, přírodovědec, filozof a mykolog
ZaměstnavatelUppsalská univerzita
RodičeJohannes Forsskål
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Forsskål, uváděný rovněž pod jmény Pehr Forsskål, Peter Forskaol, Petrus Forskål nebo Pehr Forsskåhl (11. ledna 1732 Helsinky11. července 1763 Jarim) byl švédsko-finský objevitel, orientalista a přírodopisec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Helsinkách, ale rodina odešla roku 1741 do Švédska, v jeho devíti letech, když tam byl přeložen jeho otec, luteránský kněz. Roku 1751 Peter vystudoval teologii na univerzitě v Uppsale. Zde byl žákem Carla Linného, ale chodil na přednášky také k orientalistovi Carlu Aurivilliovi, jehož kontakty s göttingenským orientalistou Johannem Davidem Michaelisem jsou pravděpodobně důvodem, proč Forsskål v roce 1753 odjel na univerzitu v Göttingenu, kde pak studoval orientální jazyky a filozofii. V roce 1756 tam získal doktorát díky práci Dubia de principiis philosophiae recentioris. V roce 1756 se vrátil do Uppsaly. V listopadu 1759 vydal politický traktát nazvaný Tankar om borgerliga friheten (Myšlenky o občanské svobodě). Prosazoval v něm úplnou svobodu tisku, což bylo v té době ještě kontroverzní téma a v den zveřejnění byla brožura úřady zakázána. Forsskål musel odejít do exilu. (Svoboda tisku byla ve Švédsku, jako v první zemi světa, zanesena do ústavy sedm let po zákazu Forsskålovy brožury, roku 1766).

Na doporučení Michaelise a Linného byl Forsskål roku 1760 pověřen dánským králem Frederikem V., aby se připojil k výpravě Carstena Niebuhra do Arábie. Expedice nejprve strávila rok v Egyptě, kde Forsskål studoval dialekty arabštiny. Koncem prosince 1762 dorazila do jižní Arábie (dnešní Jemen). Forsskål zde sbíral botanický a zoologický materiál, ale onemocněl malárií a zemřel. Linné pak velmi truchlil nad smrtí svého studenta a pojmenoval po něm jednu z rostlin, které Forsskål poslal domů, Forsskaolea tenacissima, údajně proto, že rostlina byla stejně vytrvalá jako jeho žák. Niebuhr, který jako jediný z účastníků expedice přežil, přivezl do Dánska zpět Forsskålovy poznámky, které publikoval v roce 1775 pod názvem Descriptiones Animalium - Avium, amphiborum, insectorum, vermium quæ in itinere orientali observavit Petrus Forskål. Ve stejném roce také vyšel jeho popis rostlin Jemenu a dolního Egypta pod názvem Flora Ægyptiaco-arabica sive descriptiones plantarum quas per Ægyptum Inferiorem et Arabiam felicem detexit, illustravit Petrus Forskål. Většina jeho vzorků byla však ztracena cestou nebo byla zničena kvůli špatnému skladování v Kodani. Jeho herbář rekonstruoval 150 let po jeho smrti botanik Carl Christensen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Forsskål na anglické Wikipedii.