Chameleon jemenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChameleon jemenský
alternativní popis obrázku chybí
Chameleon jemenský v berlínské zoologické zahradě
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chondrata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádještěři (Sauria)
Čeleďchameleonovití (Chamaeleonidae)
Rodchameleon (Chamaeleo)
Binomické jméno
Chamaeleo calyptratus
Duméril & Bibron, 1851
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je druh velkého chameleona žijícího v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie. Je typický velmi vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem. Často je chován jako terarijní zvíře. V CITES je zařazen v příloze II.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samec může dorůst do délky až 65 cm, samice je výrazně menší a dorůstá maximálně 45 cm.[2] Chameleon jemenský má širokou tlamu a nezávislé na sobě pohyblivé oči, hlava nese nápadnou přilbu, která může být u dospělého samce až 8 cm vysoká.[2] Hrdelní hřeben je dobře vyvinutý, tvořený ostnatými šupinami, vysoký jednořadý hřeben má chameleon jemenský také na hřbetě. Tělo je bočně zploštělé a nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené silnými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý.

Zbarvení[editovat | editovat zdroj]

Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na náladě mění ze světle citronově zelené do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré. Nerozmnožující se samice a mladí chameleoni mají obvykle jednotnou zelenou barvu se skvrnami v bílé barvě. Rozmnožující se a březí samice jsou velmi temně zelené s modrými a žlutými skvrnami. Výraznost těchto znaků závisí na několika faktorech, mimo jiné na zdraví, náladě a teplotě těla ještěra.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Chameleon jemenský obývá horské a podhorské polopouště na jihu a jihozápadě Arabského poloostrova v oblasti od provincie Asír s Saúdské Arábii až do Jemenu k okolí města Aden. Zde se vyskytuje v nadmořských výškách mezi 1200–2000 m n. m.[3] Ferální populace, vzniklé únikem či vypuštěním chameleonů chovaných v zajetí, existují na Floridě a na Havajských ostrovech.[3]

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je to samotář a stromový živočich, žije ve větvích akácií, na sukulentních rostlinách a keřích, nebo i v blízkosti člověka, v alejích, nebo i na kulturních plodinách, jako je kukuřice.[3][2] Den tráví ve výšce 1–3 m nad zemí, nocuje na nejvyšších větvích.[2]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Je velice žravý, dlouhým jazykem lapá členovce i drobné obratlovce, jako jsou ještěrky, gekoni, nebo mláďata ptáků. Dospělí chameleoni jemenští přijímají i rostlinnou potravu, požírají zelené listy, květy i plody.[2]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Období páření připadá v přírodě na září a říjen. Samec i samice se navzájem odstrašují výstražným zbarvením a nafukováním, samotná kopulace trvá asi 5 minut. Chameleon jemenský je vejcorodý, za 30–45 dní po spáření samice do 20 cm hluboké, vyhrabané jamky, snáší 20–70 vajec.[2] Ty po snesení zahrabe. Mláďata se líhnou za 150–200 dní a ihned po vylíhnutí jsou samostatná.[2] Samice pohlavně dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později.

V zajetí se chameleon jemenský páří celoročně a samice může mít až tři snůšky vajec za rok.[2]

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Chameleona jemenského je velice výjimečně možno chovat v páru v teráriu, které má minimální rozměry 120 × 90 × 100 cm, nebo jednotlivě v teráriu aspoň 80x70x150 cm velkém.[2] Nelze chovat víc samců pohromadě. Terárium musí být vyhříváno na teplotu 28–35 °C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Terárium je nutné vybavit větvemi na šplhání, kameny a ideální jsou živé rostliny, které pomáhají udržovat mikroklima. Vhodný je například ibišek, voděnka, nebo fíkus malolistý či šplhavý.

V zajetí je chameleon krmen především cvrčky vhodné velikosti, dobré je ale, když je strava co nejpestřejší, lze nabízet též sarančata, šváby, pavouky, octomilky, mouchy a jiný hmyz. Nutné je doplnění vitamíny a minerály.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. a b c d e f g h i KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 77–78. (česky) 
  3. a b c Wilms, T., Sindaco, R. & Shobrak, M. Chamaeleo calyptratus [online]. IUCN Red List of Threatened Species, 2012 [cit. 2012-11-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]