Ch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku CH.

Ch je čtrnáctý prvek (písmeno) české abecedy a řadí se mezi h a i. V češtině vyznačuje hlásku (vyslovuje se jako) [x], zněle též jako [ɣ] nebo [ɦ]. Kód v morseově abecedě je - - - -.

Nejedná se o celistvý zvláštní znak, nýbrž o spřežku složenou z dvou znaků c a h. Proto se jako velká iniciála píše jen jeho první část, pokud se nepíše slovo velkými všemi písmeny. Ve zkratkách se zachovává celá spřežka a pak se h zachovává malé[zdroj?] (není striktní pravidlo). Oproti tomu např. v angličtině se h do zkratek nepřenáší stejně jako z "sh" a pod.

Tato spřežka se používá mimo češtiny také v ostatních latinkových jazycích, např. v angličtině, ale se stejným čtením (výslovností) ve slovenštině, polštině (kde se čte shodně jako česky, tj. stejně jako h), v jazyce chamorro, velštině, bretonštině a kečuánštině. Jako prvek abecedního řazení se používá i ve španělské abecedě, kde se řadí mezi c a d[1]. Naopak v např. angličtině nebo v polštině není prvkem abecedního řazení a řadí se tak před ci-.

  • Jen několik málo českých slov obsahuje CH jako označení dvojice hlásek, a to složením základů - prvního s koncem c a druhého se začátkem h, např. puchoblík (který vznikl z slov pucovat a hoblík), mlachuba (mlátit hubou), báchamr (bác a hamr).[2]
  • Přepis výslovnosti v IPA pro CH je X. To odpovídá mimo jiné španělské výslovnosti písmena X ve středoamerickém a jihoamerickém dialektu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://talks.php.net/show/php6-unicode-webtech2006/4
  2. http://www.misantrop.info/508909-slovo-ktere-jsem-neznal.php