Diskuse:Ch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jedno pismeno?[editovat zdroj]

Opravdu je "ch" jedno pismeno? A co to vubec znamena? Ja to povazoval za dve - C a H - a vzdy jsem to tak psal (nevim jak by se to psalo jako jedno pismeno). A jak vypada jeho uppercase verze? Podle nazvu clanku "Ch". Pokud tedy chceme napsat slovo v "all caps" bylo by spravne napriklad "PRŮChOD"? Nebo naopak na zacatku vety psat "CHodec" (momentalne v rozporu s clankem)? Me oboji prijde divne, ale to je prave tim, ze to porad vnimam (a pisu) jako dve pismena.

Paradoxne, co se technicke stranky tyce, je tento clanek take pise jako dva individualni ASCII znaky (0x43 (nebo 0x63) a 0x48). Pokud tedy to pismeno opravdu existuje, existuje pro nej v Unicode nejaky codepoint? Pokud ano, neni problem ho do clanku v UTF-8 napsat. - 193.84.186.81 10. 9. 2011, 22:09 (UTC)

V Unicode "ch" jako jediný znak není, ale není vyloučeno, že se tam v budoucnu neobjeví. Takové chorvatské "dž" už tam je: DŽ, Dž, dž. —Mykhal (diskuse) 20. 1. 2018, 15:18 (CET)

Čtení v různých jazycích[editovat zdroj]

Čtení ch v různých jazycích je popsáno dost nepřesně. Upravil jsem latinu, češtinu a němčinu do podoby, ve které by to medle mělo být i u ostatních jazyků (tedy odlišení grafému a fonému, pojmenování fonémů a jejich zápis v IPA). Ostatní jazyky ale teď nestíhám. --Mmh (diskuse) 5. 1. 2019, 15:02 (CET)