ß

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vznik ß, nahoře ligatura ſ a s v humanistické antikvě, dole ſ a z v novogotických písmech

ß (ostré s, z něm. scharfes S, nebo Eszett) je písmeno německé abecedy. Je to souhláska sloužící v němčině k zobrazení neznělé alveolární frikativy (výslovnost dle IPA [s]). Vyskytuje se téměř výhradně v minuskulní podobě, ačkoliv vzniklo i majuskulní ostré s (). Tvarem se tento znak podobá znaku β (beta) řecké abecedy.

Dnes se tento znak používá již výhradně v němčině. Pravidelně se používá v Německu, Rakousku a Lucembursku, podobně tak ho používají německy mluvící skupiny v Belgii, Dánsku a Itálii. Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku je považováno jako zastaralé a nahrazuje se ss.

Tento znak vznikl původně jako ligatura dlouhého s (ſ) a z v gotickém písmě (𝔷), v humanistické antikvě se do ß spojovalo ſ se s. Tato ligatura se používala do 18. století i v jiných jazycích.

Velké ß

Dnes existuje i ostré s v majuskulní podobě, ačkoliv dlouho existovalo pouze ve své minuskulní podobě. Ve verzálkách a kapitálkách se proto přepisovalo a podle stávajících pravidel německého pravopisu nadále přepisuje jako "SS". Problém neexistence majuskulního ß se projevoval zejména v úředních záznamech a dokladech, kdy bylo nutno i ve verzálkách odlišit zápis ss a ß ve vlastních jménech osob a míst. Proto bylo pro tyto účely povoleno používat "malé" ß i ve verzálkách a kapitálkách. Od začátku 20. století bylo také mnohokrát navrženo velké ß, což nakonec na začátku 21. století vedlo k jeho zavedení i do německých a mezinárodních znakových norem, např. ISO/IEC 10646, a do znakového souboru Unicode (U+1E9E "LATIN CAPITAL LETTER SHARP S" vedle U+00DF "LATIN SMALL LETTER SHARP S"),[1] a k jeho používání i v některých periodických tiskovinách, např. v samotném titulu Gießener Zeitung.[2] Běžné to však není a neodpovídá to ani závazným pravidlům německého pravopisu.

Psaní[editovat | editovat zdroj]

Pro psaní ß použijeme kombinaci PRAVÝ ALT + §, nebo ALT + 0223.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ß na německé Wikipedii.

  1. Unicode5.1.0 – Notable Changes
  2. Gießener Zeitung (online verze)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]