Cathy Freemanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cathy Freemanová
Narození 16. února 1973 (43 let)
Slade Point, Queensland
Povolání sprinterka a atletka
Ocenění Medaile Řádu Austrálie
Centenary Medal
Arthur Ashe Courage Award
Australian Sports Medal
Olympijský řád
… více na Wikidatech
Web www.cathyfreeman.com.au
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Vlajka olympijských her Letní olympijské hry
stříbro Atlanta 1996 běh na 400 m
zlato Sydney 2000 běh na 400 m
Mistrovství světa v atletice
zlato Athény 1997 běh na 400 m
zlato Sevilla 1999 běh na 400 m
Mistrovství světa juniorů v atletice
stříbro Soul 1992 běh na 200 m

Catherine Astrid Salome Freemanová (* 16. února 1973, Mackay, Queensland) je bývalá australská atletka, olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

První olympijskou medaili vybojovala na Letních olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, kde na trati 400 metrů skončila druhá. Na následujících dvou světových šampionátech získala v této disciplíně zlaté medaile (tj. v letech 1997 a 1999).

Stala se jedním ze symbolů olympijských her v Sydney v roce 2000. Na slavnostním zahájení byla poslední členkou štafety s olympijským ohněm. Později na témže Olympijském stadionu Australia startovala ve finále běhu na 400 metrů a zvítězila; žádnému jinému sportovci, který při slavnostním zahájení zapaloval olympijský oheň, se na týchž olympijských hrách nepovedlo až do té doby nikdy vyhrát.

Krátce poté ukončila kariéru a její pokus o návrat na dráhy v roce 2003 nebyl úspěšný. Definitivní konec kariéry oznámila 15. července 2003.

V roce 2006 byla členkou štafety s Královským štafetovým kolíkem – přinesla ho na stadion pro zahájení Her Britského společenství v Melbourne.

Národnost[editovat | editovat zdroj]

Svým původem je Aboriginka, tj. původní obyvatelka Austrálie. Svoji národnost mnohokrát propagovala, například když na svá čestná kola po vítězství na olympijských hrách i na Hrách Britského společenství brala s sebou nejen australskou, ale i aboriginskou vlajku. Její výběr jako poslední členky štafety s olympijským ohněm byl považován jako výraz oficiální politiky nápravy křivd spáchaných Australany na původním obyvatelstvu.[1] Stala se tak vůbec první příslušnicí/příslušníkem svého národa, který kdy získal olympijskou medaili a stal se olympijským vítězem.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 se provdala za výkonného ředitele společnosti Nike Sandyho Bodeckera, po olympijských hrách v Sydney delší dobu nezávodila, aby mu pomáhala po propuknutí rakovinného onemocnění. Rozešli se v roce 2003

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cathy Freeman na anglické Wikipedii.

  1. Free flame : Freeman ignites Games by lighting cauldron [online]. CNN Sports Illustrated, 16. 9. 2000, [cit. 2007-11-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]