Burunduk páskovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBurunduk páskovaný
alternativní popis obrázku chybí
Burunduk páskovaný
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďveverkovití (Sciuridae)
Rodburunduk (Tamias)
Binomické jméno
Tamias sibiricus
Laxmann, 1769
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burunduk páskovaný (Tamias sibiricus) je zemní veverka žijící na severní polokouli od Finska po Japonsko a jak z vědeckého názvu vyplývá, žije zejména na území Ruska.

Burunduk páskovaný je na evropském seznamu invazních druhů[1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • Hmotnost: 50–140 g
  • Délka: 12 až 17 cm + 8 až 13 ocas
  • Březost: 30–35 dní
  • Vrh: 4 až 8 mláďat

Od české veverky obecné se liší hlavně polovičním vzrůstem, barvou srsti (hnědošedá srst s pěti pruhy) a trochu jinou stavbou těla. Přestože je burunduk zemní veverka (v zemi si staví hnízda), tak výborně šplhá po stromech a i skáče mezi větvemi a stromy. Burunduk páskovaný je velmi podobný americkým zemním veverkám – čipmankům (např. čipmank východní / Tamias striatus), které žijí na východě USA a Kanady.

Kresba burunduka páskovaného

Rozšíření a život[editovat | editovat zdroj]

Burunduk žije v lesích i pláních a horách s nižšími dřevinami (kosodřeviny). Obývá lesy jehličnaté i smíšené od nížin až po hory do cca 1500 m. Burunduk je denní zemní veverkou. V zemi si vyhrabává hnízda s komůrkami, ve kterých přespává a uchovává zásoby na zimu (zásoby semen, oříšků, žaludů, bobulí a jiných plodů). Potravu si získává během léta stejně obratně na zemi i na stromech. Živí se rozličnou zelenou potravou (ovoce, výhonky, listy, květy), houbami, larvami, červy a jiným hmyzem, který je důležitým zdrojem bílkovin.

Burunduk žije v koloniích, kde se jednotliví členové (podobně jako u nás syslové či svišti) dorozumívají (varují před nebezpečím) skřeky a hvízdáním. V době páření (časné jaro) jsou samci navzájem trochu agresivní. Mláďata se po 2 měsících osamostatňují a pohlavně dospívají a páří se další rok po zimě. Dožívají se i více než 10 let. Burunduci jsou potravou predátorů (lišky, draví ptáci) a tak průměrný věk dožití je menší.

Burunduk páskovaný na kameni

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Burunduk je vhodné zvíře k domácímu chovu jako malý mazlíček. Začátečníci mohou chovat jen jedno zvíře. Pro odchovy (chov v párech) jsou potřebné velké voliéry nebo krátkodobé připouštění samce jen na dobu páření. Kromě původní oblasti výskytu žije i v Nizozemsku, Francii a Německu, kde byl vysazen a i rozmnožuje se ve volné přírodě. Dovoz, rozmnožování a prodej Burunduků byl v Evropské unii zakázán v roce 2016.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2016/1141 ze dne 13. července 2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]