Bugenvilea lysá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBugenvilea lysá
alternativní popis obrázku chybí
Bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďnocenkovité (Nyctaginaceae)
Rodbugenvilea (Bougainvillea)
Binomické jméno
Bougainvillea glabra
Choisy, 1849
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bugenvilea lysá jako bonsai

Bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra) je pnoucí keřovitá rostlina s fialovými nebo purpurovými listeny okolo květů. Je jedním z mnoha druhů rodu bugenvilea, který pochází z jihoamerické Brazílie. Do Evropy byla rostlina přivezena na počátku 19. století a brzy nato rozmnožena a rozšířena do britských i francouzských kolonií s vhodným klimatem.

Jako okrasná rostlina je vysazována v tropech i subtropech na všech kontinentech. Za nejzajímavější nejsou na rostlině považovány květy, ty jsou drobné a nenápadné, ale velké, jakoby papírové listeny rostoucí pod květy a poutající pozornost svou výraznou barvou.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Bugenvilea lysá je liána, která se přidržuje podpěr svými trny na lodyhách. Rostlina nejlépe roste na teplém a osluněném místě v písčité a dobře odvodněné hlinité půdě; v době kvetení však potřebuje dostatek vláhy. Běžně se vyskytuje v nadmořské výšce do 750 m, snáší i zasolenou půdu. Pro její dobrý zdravotní stav je podstatný dostatek tepla a světla, při teplotách pod +15 °C již zastavuje růst. Je rostlinou vhodnou pro podnebí bez dlouhého období sucha.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelená popínavá rostlina keřovitého vzrůstu rostoucí v přírodě do průměrné výšky 5 a více metrů. Stonky jsou většinou řídce porostlé asi 1 cm dlouhými, na špičce zahnutými trny a střídavými řapíkatými listy. Jejich lesklé čepele, dlouhé 5 až 13 cm a široké 3 až 6 cm, jsou vejčité až široce kopinaté, mají dlouhou špičku a jsou nejčastěji oboustranně lysé.

Květy jsou jen 0,5 cm velké, nenápadné, stopkaté, krémově bílé a vyrůstají obvykle po třech na krátkých postranních větvičkách. Pod nevonícími, oboupohlavnými květy jsou zvětšené, fialové nebo purpurové, pergamen připomínající listeny trojbokého či široce vejčitého tvaru, obvykle velké 3 × 2 cm. Nálevkovitý květ má pět zašpičatělých okvětních lístků střídajícími se s lalokovitými přívěsky, uprostřed bývá šest až osm tyčinekprašníky, stopkatý semeník s krátkou čnělkou a štětičkovitou bliznou. V tropech rostliny kvetou průběžně po celý rok, vytváří však jen málo semen.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Rostliny se obvykle množí řízkováním. Pěstují se i v chladnějším klimatu v květináčích a na zimu se přenášejí do světlé místnost. Tam rostliny v suchu a při teplotě okolo +10 °C přezimují, opadání listů neznamená zánik rostliny. Kořenový systém je velmi jemný a jeho poškození rostlinu zpomaluje v růstu. Pro udržení požadovaného tvaru a kvetení je zapotřebí každoročně zkracovat rychle rostoucí nové (trnité) větve a vystřihávat staré.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Bugenvilea lysá roste obvykle do výšky až 5 metrů, u vhodné konstrukce o kterou se její stonky opírají mohou vyrůst mnohem delší. Na zahradách se vysazují jako solitéry k mřížím nebo stěnám které popínají, nebo se sestřihávají a pěstují jako ozdobné keře, případně se vytvoří delší kmínek a rostlina se tvaruje jako strom, jsou také vhodné pro okrasný živý plot. Rostliny dobře snášejí seřezávání a následně rychle obrážejí a jsou proto používané pro tvorbu kvetoucích bonsají pěstovaných v květináčích.[2][3][4][5][6]


Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-04].
  2. Dendrologie.cz: Bugenvilea lysá [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2015-11-12]. Dostupné online. 
  3. LU, Dequan; GILBERT, Michael G. Flora of China: Bougainvillea glabra [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Bougainvillea glabra [online]. Plantrescue.com, Melbourne, VIC, AU [cit. 2015-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. LINEBERGER, Dan. Bougainvillea glabra [online]. Aggi Horticulture, College Station, TX, USA [cit. 2015-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Bougainvillea glabra [online]. University of Arizona, Tucson, AZ, USA [cit. 2015-11-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-24. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]