Bornholm (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bornholm
Pobřeží Bornholmu
Pobřeží Bornholmu
Bornholm – vlajka
vlajka
Geografie
Bornholms-Amt.png
Hlavní město Rønne
Souřadnice
Rozloha 588,4 km²
Časové pásmo +1
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 43 040 (2007)
Hustota zalidnění 73,1 obyv./km²
Jazyk dánština
Národnostní složení Dánové
Správa regionu
Nadřazený celek DánskoDánsko Dánsko
Druh celku obec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bornholm je ostrov v jihozápadní části Baltského moře. Společně se souostrovím Ertholmene je nejvýchodnější částí Dánska. Mezi lety 1970 a 2006 tvořil samostatnou samosprávnou jednotku Dánska na úrovni samosprávných měst Kodaně a Frederiksbergu. Od 1. ledna 2007 je součástí regionu Region Hovedstaden. Leží asi 150 km jihovýchodně od Kodaně, přibližně 40 km od jižního pobřeží Švédska a má rozlohu 588 km². Hlavním městem ostrova je přístav Rønne.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Celá zaznamenaná historie ostrova je historií Severních Germánů. Ve staré severštině se ostrov nazýval Borgundarholm. Ve 14. stol. byl obydlen templářskými rytíři. Sídlil zde i jejich velmistr Jakob Charr.

Během druhé světové války byl ostrov v roce 1940 okupován německou armádou. 9. května 1945 byl osvobozen Rudou armádou. Sovětské jednotky opustily ostrov 5. dubna 1946.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V severní části je tvořen prahorní žulou. Na jihu prvohorními a druhohorními pískovci, břidlicemi a vápenci. Povrch ostrova tvoří kopcovitá morénovo-ledovcová rovina Rytterknægten 162 m). Na jihovýchodě a západě jsou podél břehů duny, ve kterých byly vysázeny jehličnaté stromy. Listnaté lesy zaujímají přibližně 17 % povrchu ostrova. Na ostrově jsou ložiska jílu a kaolínu. Těží se zde žula.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Bornholmština (bornholmsk) je dialekt dánštiny, který si zachovává některé archaické rysy (např. tři gramatické rody), které dánština již ztratila. Pro mluvčí standardní dánštiny je hůře srozumitelná, pro Švédy je naopak srozumitelnější než standardní dánština. Intonace připomíná dialekty švédské provincie Skåne.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrov (do přístavu a letiště Rønne) se lze dostat letecky z Kodaně, nebo trajektem ze Sassnitz (Německo), Ystad (Švédsko) a Køge (Dánsko), který zajišťje společnost Bornholmerfaergen.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je vyhledávaný především cykloturisty, jsou zde také dobré podmínky pro kajakáře, windsurfing a potápěče, kolem celého ostrova je možnost skalního lezení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]