Bornholm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o ostrově. Další významy jsou uvedeny na stránce Bornholm (rozcestník).
Bornholm
Pobřeží Bornholmu
Pobřeží Bornholmu
Bornholm – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoRønne
Souřadnice
Rozloha588,4 km²
Časové pásmo+1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel43 040 (2007)
Hustota zalidnění73,1 obyv./km²
Jazykdánština
Národnostní složeníDánové
Správa regionu
StátDánskoDánsko Dánsko
Nadřazený celekDánskoDánsko Dánsko
Druh celkuobec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bornholm je ostrov v jihozápadní části Baltského moře. Společně se souostrovím Ertholmene je nejvýchodnější částí Dánska. Mezi lety 1970 a 2006 tvořil samostatnou samosprávnou jednotku Dánska na úrovni samosprávných měst Kodaně a Frederiksbergu. Od 1. ledna 2007 je součástí regionu Region Hovedstaden. Leží asi 150 km jihovýchodně od Kodaně, 79 km severně od polského Kołobrzegu, přibližně 40 km od jižního pobřeží Švédska a má rozlohu 588 km². Hlavním městem ostrova je přístav Rønne.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Celá zaznamenaná historie ostrova je historií Severních Germánů. Ve staré severštině se ostrov nazýval Borgundarholm. Ve 14. stol. byl obydlen templářskými rytíři. Sídlil zde i jejich velmistr Jakob Charr.[kdo?][zdroj?!]

Během druhé světové války byl ostrov v roce 1940 okupován německou armádou. 9. května 1945 byl osvobozen Rudou armádou. Sovětské jednotky opustily ostrov až 5. dubna 1946.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V severní části je tvořen prahorní žulou. Na jihu prvohorními a druhohorními pískovci, břidlicemi a vápenci. Povrch ostrova tvoří kopcovitá morénovo-ledovcová rovina Rytterknægten 162 m). Na jihovýchodě a západě jsou podél břehů duny, ve kterých byly vysázeny jehličnaté stromy. Listnaté lesy zaujímají přibližně 17 % povrchu ostrova. Na ostrově jsou ložiska jílu a kaolínu. Těží se zde žula.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Bornholmština (bornholmsk) je dialekt dánštiny, který si zachovává některé archaické rysy (např. tři gramatické rody), které dánština již ztratila. Pro mluvčí standardní dánštiny je hůře srozumitelná, pro Švédy je naopak srozumitelnější než standardní dánština. Intonace připomíná dialekty švédské provincie Skåne.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrov (do přístavu a letiště Rønne) se lze dostat letecky z Kodaně, nebo trajektem ze Sassnitz (Německo), Ystad (Švédsko) a Køge (Dánsko), který zajišťuje společnost Bornholmerfaergen. Během letních měsíců pravidelně jezdí trajekt mezi ostrovem a polským přístavním městem Kołobrzegem.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je vyhledávaný především cykloturisty, jsou zde také dobré podmínky pro kajakáře, windsurfing a potápěče, kolem celého ostrova je možnost skalního lezení.

Paleontologie[editovat | editovat zdroj]

Na tomto ostrově byly objeveny jediné známé fosilní pozůstatky druhohorních dinosaurů na území Dánska.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]